Ei onnistu lähetys/saapuneen mms luku.Kaikki tehty prkle... tulee viesti olet saanut multimediaviestin nrosta 123456789 voit lukea sen tunnuksella 123456 www.elisa.fi mms 3vrk kuluessa. Jos joku keksis mikä hel... täs ON. Miks viesti pitäis netistä lukea?! On muuten ok puhelin. 3vkoa jo yrittäny alkaa kohta p palaa..
Kiitos!
Kiitos!
Vastaukset 10
Vanhimmat
Oletko itse lähettänyt yhtään mms viestiä,sillon se vasta aktivoituu ja voit myös itse vastaanottaa mms viestejä kännylläs
Mitä kaikkea on kokeiltu? Oletko naputellut itse asetukset, käyttänyt virran pois asetusten laiton jälkeen, laittanut asetuksista pois rastin kohdasta mms-viestien vastaanotto vain kotiverkossa, nouto automaattisesti yms?
http://www.elisa.fi/asiakaspalvelu/1203/puhelimen-internet-mms-ja-wap-asetukset/
On kahteen kertaan... tilasin asetukset tallensin ne jne... liittymä on saunalahden prepaid. Eli kaikki on kokeiltu 99,9% jtn.. on mitä en tajua. ja puhelimia on ollu vaikka minkä merkin aina onnistunu.
Toimiiko sms, onko viestikeskuksen nro oikein 358451100100.
sms toimii. onko saunalahti prepaidille toi elisan ohje? vai omasaunalahdesta ku sieltä ei saa ku oikeelle liittymälle mikä toises puhelimes ne puh nrot on siel valmiina. siirryn kohta samsungiin jos en saa toimii, ja tää järveen
Voihan siinä sim-kortissa olla vikaa, katso vielä tämä ohje
Multimediaviesti-asetukset
Avaa päävalikosta Viestit
Paina Valinnat ja Asetukset
Avaa Multimediaviesti
Valitse Käytett. yhteysosoite: Saunalahti MMS
Multimedian haku: Aina automaattinen (Huomaa, että ulkomailla tässä tulee olla Ei koskaan)
Paina Takaisin -painiketta kunnes olet taas päävalikossa
Tilin nimi: Saunalahti MMS
Siirtotie: Pakettidata
Yhteysosoitteen nimi: mms.saunalahti.fi
Käyttäjänimi:
Salasanan kysely: Ei
Salasana:
Todentaminen: Normaali
Aloitussivu: http://mms.saunalahti.fi:8002/
Verkon tyyppi: IPv4
DNS-osoitteet: Automaattinen
Proksipalvelimen osoite: 62.142.4.197
Proksiportin numero: 8080
HUOM! Jotta voit käyttää Internet-palveluita Saunalahden GSM-liittymällä, tulee roaming sallia puhelimesta. Tämä siksi, että Saunalahden liittymä käyttää Elisan verkkoa.
Kiitti kovasti! mut ei vaan onnistu en kehtaa liikkeeseenkään viedä,pakko ostaa uusi simkortti. Varsinainen älypuhelin =(
No jos pystyt kokeilemaan "oikealla" simillä ja asetukset onnistuu niin silloin prepaid-sim on viallinen. Kyllä sun pitää saada ilmaiseksi uusi toimiva.
ei johdu puhelimesta,mulla on sama prepaid ja toimii mms ja automaattisesti kotiverkossa elisa mms käytän sitä nyk vain satunnais mut uutena 5230 sen laitoin ja toimi heti mms myös
kokeiles vielä manuaalisesti, luulis jo onnistuvan näin
http://www.elisa.fi/saunalahti/asiakaspalvelu/4130.6/palveluasetukset-nokia-s60-5th-edition/