Testamentti/Perinnönjako

Tehdäänkö perinnönjako testamentin perusteella vai voiko sen tehdä sopimusjakona jos kaikki osakkaat siihen suostuvat?
1175
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Jos testamentinsaajakin on osakas, niin voitte vapaasti sopia jakonne. Jos perintöverot on jo määrätty perukirjan, eli siis testamentin perusteella, niin isot poikkamat voivat aiheuttaa veroseuraamuksia. Niin ja onhan osakkaidenkin intressi hakea oikaisua perintöveroihin, ellei asia ole perikuntana muhinut yli 5-6vuotta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nyrjuyjfi kirjoitti:

Tehdäänkö perinnönjako testamentin perusteella vai voiko sen tehdä sopimusjakona jos kaikki osakkaat siihen suostuvat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu