jos on elämän halua...selviää

puotre

Minun on todella vaikea ymmärtää, kun joku kuolee esimerkiski auto-onnettomuudessa. Mitä ihmisen keholle tapahtuu kolareissa. Tuore tapaus kun Jackass-tähti kuoli. Vaikka 60km/h nopeudessa isoa mäntyä päin keula edellä. ja kuskilla turvavyö ja airbagit. Joku voi kuolla tuommoiseen. Itselleni kävi noin ja nousin vaan autosta, niska meni vaan jumiin ja oli kipeä pari päivää. Kova oli tärsky ja hirveä kipu niskassa ja päässä sekä rinnassa(turvavyö) sen osuman aikana ja heti iskun jälkeen.Ei sairaalakäyntiä eikä ilmoituksia poliiseille. Vaan onko tämäkin vaan tuurista kiinni? Itselläni taisi olla hyvä tuuri. Elämänhalu on suuri, sillä on merkitystä.

Toinen juttu on se esimerkikis joku on lyönyt puukon mahaan. Ja sitten uhri on kuollut. Siinähän luulis olevan puolikin tuntia aikaa jos on ELÄMÄNHALUA.
Itse sain heti hoitoa ehkä siksi selvisin mutta osa kuolee heti.

Putoat avantoon, on kiinni elämänhalusta, ja sanot itsellesi, että en halua kuolla vaikka olet vitun kylmässä jäisessä vedessä. Moni päästää mielummin irti jäästä ja antaa vajota pohjaan koska ei kestä sitä epämielyttävää tunnetta. Jos haluaa elää saa vähän kärsiäkin jos on sitä elämänhalua. Itse koin tämänkin mutta silloin jalat ylti pohjaan asti, mutta käsittämätömän karsee tunnetila tulee kun olet jääkylmässä vedessä monta minuuttia.

1

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eaplk-nurse

      No ei se pelkkä elämänhalu nyt ketään pelasta. Jos joku lyö sen puukon tiettyyn kohtaan vatsassa niin se voi olla henki sekuntien kuluttua pois.

      Näen työssäni ea-polilla josko jonkinlaista onnettomuutta.....ei siinä kuule pelkkä elämänhalun määrä ratkaise.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1556
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1246
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      234
      1243
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      270
      1132
    5. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      1013
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      1010
    7. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      1009
    8. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      999
    9. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      33
      842
    10. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      74
      839
    Aihe