kysympä vaan.

Onko lainvastaista jos taloyhtiön hallituksen puheenjohtaja ostaa omiin
nimiinsä esim. ruohonleikkurin,maalit ,ym.remontissa tarvittavia tarvikkeita
ja teettää työt talkoilla,mutta perii kustannukset asukkailta.
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Jos yhtiössä on näin sovittu niin pj. voi varmasti ostaa pieniä tarvikkeita ja laskuttaa ne sitten kuitteja vastaan isännöitsijältä. Mistään työsuorituksista joita yhtiö ei ole häneltä tilannut, ei hän tietenkään voi periä mitään. Eikä tietenkään työstä jota hän ei ole itse tehnyt.

Kirjanpidosta saa siis löytyä vain ostokuitteja tarvikkeista, joita on tarvittu taloyhtiön kunnossapitoon tai remontteihin jos työtä ei ole teetetty ulkopuolisella työntekijällä tai yrityksellä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rappari reiska kirjoitti:

Onko lainvastaista jos taloyhtiön hallituksen puheenjohtaja ostaa omiin
nimiinsä esim. ruohonleikkurin,maalit ,ym.remontissa tarvittavia tarvikkeita
ja teettää työt talkoilla,mutta perii kustannukset asukkailta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu