Tätäkö on uusi viisas ase laki. että markkinoilla alkaa liikkumaan enemmän laitonta matskua?
Itelleni tarjottiin kippolassa 9mm pateja "50kpl" hintaan 500e....no haloo, enpäs ostanut, kun saan kaupasta vihtusti halvelmalla ;)
Onko oikeesti laittomat tarvikkeet noin hinnoissan?
Pimeät patit
5
190
Vastaukset
- :)
No ehkä jos ostat joltain "wannabe criminaalilta" joka kuvittelee että joku tuolla hinnalla niitä joku ostaisi nykyäänkin.
Ulkomainen tuonti on (onneksi) nykyään tiputtanut laittomienkin markkinoiden hintatason kohtuulliseksi. - löytäjä
Ite löysin mummolan ullakolta Ukko-Mauserin, sellaisella puukotelolla, joka sopii myös kahvaan tueksi. Koska siihen tuskin lupiakaan saa, niin olisi ihan kiva koittaa, miltä Ukista rintamalla tuntunut, kun sillä paukutellut, kun pitää varmaan pois antaa viranomaisille.
Siis mistä niitä pateja saa ja maksaako oikeesti 500?- UnLegal
No kun en tiedä mistäpäin suomea etsit paukkuja, niin en osaa tarkemmin paikkoja kertoa, mutta "kulmilta" löytyy...
Hintaa noilla 9 mm pistoolinpaukuilla on yleensä 2-3 € kappaleelta...
Joltain keikan tehneeltä voi saada nopea ostaja alle eurollakin... - narkki matskua
UnLegal kirjoitti:
No kun en tiedä mistäpäin suomea etsit paukkuja, niin en osaa tarkemmin paikkoja kertoa, mutta "kulmilta" löytyy...
Hintaa noilla 9 mm pistoolinpaukuilla on yleensä 2-3 € kappaleelta...
Joltain keikan tehneeltä voi saada nopea ostaja alle eurollakin...Jos tuo on hinta, niin kriminaalilla paljon ole tulevaisuutta. Mietippä, että jos jäät kiinni, niin saat syytteen murrosta tms. sekä kaupanpäälle ampua-aines rikoksesta, niin rangaistuksen pelko ei taida olla oleellinen, vaan nopea raha.
Enpä ite ostais tuollaiselta narkilta, kun varmaan lauleskelee kuulustelussa vaikka Porilaisten marssin, jos sitä pyydetään, ja silloin olet sekaantunut varastettuun tavaraan, ja rangaistus todennäköisesti suurempi, kun keikan tehnyt narkki saa...
- 357
Tuo on todellakin totta, että mahdolliset lailliset haltiat myyvät tarvikkeita/aseita pimeästi, mielummin kun antavat valtiolle ilmaiseksi seuraavan sekin jälkeen, jos taustalla on esim. juopumus pidätys.
Tavallaan ymmärrän, että koittaa saada sijoituksestaan omat pois, ja lavastaa tilanne murroksi tms.
Uusi aselaki ei tuo mitään hyvää, vaan päin vastoin väitän, että rikollisilla aseet lisääntyy ja rehdit harrastajat vähenee., ja kaikki siksi, että pari nulikkaa ammuskeli väärässä paikassa, vääriä kohteita!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4863822Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek152876Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2792168Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4492023Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.841364- 1561281
Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel631148- 801058
- 561029
Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä411028