Monikalle potkut tiloistaan

Jokohan viimeinkin päästäisi eroon Kajaanin monikan toiminnasta kun lemppaavat tiloistaan ulos...? Hyvä olisi, niin saisivat maahanmuuttajat mahdollisuuden tehdä päivät muutakin kuin istua kahvilla ilmaisen internetin äärellä. Liekkö toiminta työllistänyt ainuttakaan maahanmuuttajaa Kajaanissa? Jostain luin että mamujen työllistäminen olisi oikein tämän paikan yksi päätavoitteista. Muutenkin aika naurettavaa kun viimeisin tempaus siellä kuulopuheiden mukaan oli ollut joku hampaiden hoitopäivä... hmmm, kuinkahan lie liittyy töiden saamiseen vai lieneekö nykyään niin että työnantaja tarkastaa purukaluston heti työhaastatteluun mentäessä :D
Jotenkin vaan tuntuu että monika pyrkii työllistämään vain omat työntekijänsä helpolla työllä.
52761
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 52

Vanhimmat

Onko tämä Monika joku mustilainen vai mikä? Kaikki vaan sitä tuntuu vihaavan?

Äänestä
  • Kyllä ihmetettelyä aiheuttaa mamu miesten jouten olo kaupungilla,muotikuteet ja nyt hyvät autotkin..sossuko kustantaa??

    Sossupa hyvinkin. Kopioin nämä kuvat talteen, maailman menoa palstalta.
    Kait se vielä on tuolla Maailman menoa palstalla, tämä oli huhti-toukokuussa.

    Kait näin on myös Kajaanissa. Tarkkaa päivämäärää en tiedä lehdestä.

    Tässä on kuvat...

    http://bayimg.com/CaJEHAADA

    http://bayimg.com/cAJeJAaDa

    Äänestä

En tiedä, kauhusanomat (kainuunsanomat) kertoo että etsivät uusia tiloja... Itse en henk. koht. ymmärrä koko touhua.

Äänestä

Kyllä pitää olla kateellisia ihmisiä. Eihän Monikan tarkoitus ole työllistää vaan kotiuttaa. Esimerkiksi hampaiden hoitopäivä voi olla suomalaiselle ihan tavallisia asioita, mutta muualta tulleelle hampaiden hoito länsimaalaisittain ei välttämättä ole tuttua. Jos Monikan työ tuntuu niin helpolta niin kokeile itse. Ymmärrän toki että sinulla työttömänä on tiukkaa ja pipoa kiristää, mutta eiköhän ne syyt siihen löydy muualta kuin Monikasta.

Äänestä

On se totta tuokin mutta pakko sanoa että tympii katella kun siinä portailla
ollaan röökillä kun ite juoksee töihin ja takas. Miksei tehdä porukalla vaikkapa
raivaus- ja siivoushommia, savottaa kyllä olisi. Oppisi tulokkaat töitä ja suomenkieltä tehokkaasti.

Sinänäs minulla ei ole keskusta vastaan mitään eikä tulijoitakaan mutta
JOTAIN hyödyllistä voisivat tehdä intergraation eteen. kotomaan uutisten tuijottaminen netistä ei minusta ole sitä.

Äänestä

Ei se kateutta ole jos ihmettelee kotikaupungin menoa. Samaa olen ihmetellyt minäkin. Kotiutumista ei kyllä monikassa tapahdu, ennemmin vaikka paikallisissa kahviloissa, siellä kun on sitä kantaväestöä johon tutustuminen vauhdittaisi maahan kotiutumista ja kielen oppimista hurjasti. Monika kotiuttajana toki olisi ihan hyvä jos siellä kävisi myös suomalaiset ihmiset.
Hampaidenhoitoa maahanmuuttajille...? No ehkä kuulostaa vähän siltä että ei ehkä tärkein asia edes kotoutumisessa, aikaa ja rahaa voisi sijoittaa vaikkapa ennemmin juuri maahanmuuttajien ja kantaväestön kohtaamisen järjestämiseen.

Äänestä

Kivahan se on olla palkattuna seurustelijana .

Äänestä
  • Naulan kantaan! Jos ulkkismiehet kiinnostaa niin eikun sinne vaan töihin! Saa *khöhöm* "työsuhde-edut" kaupan päälle :)

    Äänestä

  • niin onpiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

    Äänestä

varsinainen puuhakeskus ja nämä mitään tekemättömät ulkomaalaiset notkuu siinä ympärillä jatkuvasti, autoilla ajellaan ja röökiä poltellaan. Nykyisestä paikasta on ollu myös lyhyt matka kaupungintalon kassalle. On se Kajaani niin valtavasti rikastunut.

Äänestä

Monikassahan voisi säilyttää vesureita, rukkasia ja itikkaöljyä. Nämä sitten jaettaisiin aamulla Monikan edessä, ja osoitettaisiin raivauspalsta, joita tämänkin kaupungin alueella on enemmän kuin runsaasti. Sitten vaan päiväksi raivaamaan.
Ja sama suomalaisille rapsehtimattomille. Suomalaiset rapsehtimattomat naiset voisivat valmistaa palstan reunaan nuotioita ja siinä sopivaa kotoperäistä evästä, eli ruisleipää, karjalanpiirakoita, nuotiossa käristettyä hiillosmakkaraa ja nuotiokahvia sekkä pullaa.
Siinä sitä olisi kotouttamista nokko! Ja suomaisille rapsehtimattomille kansainvälisyyskasvatusta.

Äänestä

Nyt voisivat leikata tienvierusnurmikoita. Ne on aika pusikoita täällä Kajaanin seudulla. Jos mamut edes näyttäisivät ahkerilta, niin yleinen mielipide voisi olla positiivisempi heitä kohtaan. Nyt ¨vastenmielisyyttä aiheuttaa se, että ne saa täällä puhdasta rahaa tekemättä mitään, ajokortteja ja mistähän he ovat ne suht. hyvät autot saaneet? Nyt miesjoukot laahustaa kaupungilla ihan jouten. :(

Monika voisi siirtyä Otanmäkeen, siellä olisi tilaa ja tyhjiä asuntoja. :)

Tuo raivaustyö olisi myös hyvä idea.

Äänestä

yhteiskuntaa tukeviin töihin vaan...ei välttämättä vain raivaushommiin. tämä voisi koskea myös ihan kotimaisia pitkäaikaistyöttömiä.

Äänestä

Kyllä ihmetettelyä aiheuttaa mamu miesten jouten olo kaupungilla,muotikuteet ja nyt hyvät autotkin..sossuko kustantaa??
meikäläinen polkee säällä kuin säällä työmatkat pyörällä,ei varaa autoon. Eihän nämä työmatkoja ajele.muuten vaan bilistä..
Ei ne työelämään ikinä mene kun kaikki maksetaan valmiiksi,vai onko nii rikkaita muka ,että ite autokoulun,puhelimet,vaatteet maksaa???
Oksettaa tommoset luuserit,oisi pysyneet selkärankaisina puolustamassa omaa maataan,vaan eipä ole siihenkää niistä.
ei tosiaankaan tarvi ihmetellä miksi heitä ei tänne hyväksytä,muut pohjoismaat jo lopettaneet paapomisen.
Ja jos yhtää rikostoimintaa ni kotimaahan veks! paras rangaistus.

Äänestä

Pillit pussiin vaan ja nämä työntekijät oikeisiin töihin esim vanhuksia hoitamaan ja niiden hampaita hoitamaan... aikuisia maahanmuuttajia tarvitse kenenkään paapoa.

Äänestä
  • vaan suorastaan v i t u t t a a ! Kaikeen typeryyteen sitä rahaa tuhlataankin. Eikö riitä että nämä nostavat tuet jotka ovat suomalaisten tukia korkeammat?
    Menisivät nämä akat sinne afrikkaan sitä iltapäiväkerhoa pyörittämään! Vaan eipä taida sieltä tällaiseen maksumiehiä löytyä!

    Äänestä

siellähän ne kotiutuu kun keskenään pyörivät. kaikki jotka ovat kajaaniin sopeutuneet ja saaneet ystäviä, ovat opetelleet KIELEN puhumalla kantaväestön ihmisten kanssa turuilla ja toreilla eikä omissa pysymällä omissa porukoissaan. heti kun kieli on hallussa, mahdollisuudet integroitua triplaantuu, vähintään. mutta VÄITÄN että se on paljolti kiinni
omasta aktiivisuudesta, eikä Monikasta tai kursseista.jos ei ole totuttu tekemään minkään eteen mitään, ei valmiiksi kattaminen tuota yhtään parempaa tulosta. Hyvää kesää kaikille.

Äänestä
  • Ei monikaa tarvita kieltä opettamaan, se tehdään kaukametsän opistossa. Siellä ovat oikeat kielen opettajat! Ilmainen internet on kirjastossa. Tukea asiointiin ja neuvontaa saa maahanmuuttajapalveluista eli maahanmuuttajien sossusta. Apua työnhakuun yllätys yllätys työvoimatoimistosta... Kahvia saa kahviloista. Toisia mamuja voi nähdä myös vierailemalla heidän kodeissa. Hammashoitoa saa hammaslääkäriltä...

    Eli mikä hel***** on monikan tarkoitus?
    Eiikö tiloja tarvittaisi ennemmin Kajaanilaisten nuorten harrastustoimintaan? HALOO, vähän järkeä voisi käyttää! Ja mamuilla on jo kokoontumispaikka = huuhkajanvaaran nettikahvila!

    Äänestä

Monikan tarkoitus on Nuotata RAHAAA HVV:lle ja HSV:lle!

TE- ja ELY-keskukset pitävät kummilapsistaan kyllä huolen.

Äänestä

Muistakaa äänestää ensi vuoden kunnallisvaaleissa!

Äänestä

mahdollista että työvoimapulan paikkaajia voi päivittäin käydä useita kymmeniä tuolla rötväilypaikassa?
Ei meillä suomalaisilla työssä käyvillä ole mahdollista arkisin tuolla notkua?

Äänestä

Ja nyt köyhien ruoka-apupaikka ja henkisen avun paikka cityseurakunta pois ja tilalle maahanmuuttajien "olohuone" Monika.

Äänestä

  • Äläpäs vääristele kirjoitti:

    Ei City seurakuntaa mihinkään pois ajettu. Nillä oli liikaa töitä ja liian vähän väkeä sitä tekemässä. Menitkö sinä sinne tekemään vapaaehtoistyötä, ettei olisi heille tullut uupumus. Nyt toimintaa supistettiin ja tiloja samalla.
    http://www.kainuunsanomat.fi/cs/Satellite/Kainuu/1194684967258/artikkeli/ruoka-apu pian kortilla kajaanissa.html

    Missä lukutaito?

    Missä on väitetty, että cityseurakunta olisi ajettu pois???

    Äänestä

Eikö olisi voitu yhdistää näiden kahden toimintaa? Olisi "saaneet" mamutkin töitä!

Äänestä

Uskonto pitäisi silloin jättää pois koska on eri uskontokuntiin kuuluvia.

Äänestä
  • Hyvin näytti ilmainen ruoka ja edulliset kirppistavarat kelpaavan "mamuillekkin".
    Ruoka oli siellä tosi hyvää ja maukasta, puuroa tai lounas oli alle 2e.
    Kaikki oli leipä pakastimella yhdenvertaisia, paitsi suomalaiset, jotka osasivat lukea, kuinka monta kappaletta, eikä kuinka monta pussillista,..
    mutta harmi, kun eivät jaksaneet tehdä laupeudentyötä pitempään.
    Kuinka moni "resupekka" sai eteisestä ilmaiseksi puhtaat vaatteet yllensä.
    Kaikkea hyvää city-srk väelle!

    Äänestä

Höhöhhöö, on tämä maailma mallissaan, kun muutama vapaaehtoinen (joutilas) väsyttää itsensä jakamalla ruokaa JOUTILAILLE, jotka eivät itse viitsi oman elämänsä eteen mitään tehdä. Siinä kapinen raapii lähimmäisensä kutiavaa selkää.

Leipäjonot pitäisi lailla kieltää! Ne vain vääristävät heikkojen ihmisten jo muutenkin onnetonta taloudenpitoa. Vähäisetkin rahat menevät sitten heillä muuhun välttämättömimpään. Lisäksi leipäjonot heikentävät Suomi-kuvaa ulkomailla, vaikka ruoka Suomessa on halpaa. Tavallinen kotiruoka: puurot, vellit, leipämaito, hernekeitto, potut ja kastike, valkokastike, kananjalat ja niin edelleen, ei maksa juuri mitään. Jokaisella niihin on varaa, jos vain taloutensa osaa ja kehtaa kunnolla suunnitella.

Ilmainen ei ole minkään arvoista!

Äänestä

Pakolaistoiminta ja sen mukana kaikki Kajaanin slummiuttaminen pitäisi lopettaa täysin kokonaan. On vähän kuin roskia olisi pitkin katuja kun epäsiistit lorveksija laumat notkuu kaduilla. Menkääpä Huuhkjanvaaraan tutustumaan, voiko epäsiistinpää aluetta olla kuin alkupään vuokra-asunnot? Mamuilu on pilannut koko asuma-alueen.

Äänestä

pitääpi ainakin osin paikkansa mutta on siellä ihan kotimaistakin paskasakkia, autonraatoja parkkipaikat täynnä, bussipysäkiillä kusta ja paskaa, nuoriso pukeutuu mustaa ja on sänkitukkaista, työnvieroksujiakin lienee seassa useampi

Äänestä

paskasakkia Suomessa, mutta miksi ihmeessä sitä pitää tuoda ulkomailta lisää?

Ihan haistapaska hommaa sellaisten mamujen keskinäiset lorvailupaikat. Vain sosiaaliämmien aivot voivat jotain niin älytöntä keksiä.
Lukekaapa Kotiseutu plus uusimmasta lehdestä Venäjältä tulleen nuoren naisen kertomus ja ajatukset. Hän sanoo suoraan että pitää mennä kansalaisopistoihin ym suomalaisten keskelle jotta oppii kielen ja tavat. Ja ennenkaikkea että täällä on mahdollisuus kaikkeen mutta se vaatii TYÖTÄ että saavuttaa tuloksia! Ei siis sovi patalaiskoille afrikkalaisille, eikä kieroille veronkietäjä karvakäsille tämä maa!

Äänestä

Kuinkahan voitaisiin haastaa monika julkaisemaan jonkunlaista tilastoa tästä heidän toiminnasta... esim. kuinka moni oppinut monikassa kielen niin hyvin että se olisi poikinut mahdollisuuden koulutukseen tai työhön? kuinka moni kävijöistä edes tarvitsee minkäänlaista neuvontaa vai kiinnostaako vain ilmainen netti ja muiden" maanmiehien" kanssa lorvailu? Kuinka paljon toiminta maksaa? jne... kyllähän kansalla on oikeus tietää.
Selvittäisivätköhän koti-kajaaniin tälläisiä asioita...? Se kun olisi sitten luettavissa.

Äänestä

Kyllä koti-kajaani vois selvittää, pitäs vaan jonkun vinkata.

Äänestä

Ei ne kotikajaanin hyysäri toimittajat mitään selvitä...

Äänestä
  • Sanos muuta selvittäisivät kenen pikku kullat ne vanhustentalon edessä yö kaudet bemarin romuilla vedättelee, kuseksii siinä on tyttöjä ja pieni miehen alkuja jotka sitte maanataina menee sossun luukulle.

    Äänestä

Kyllä Kainuusta näyttää löytyvän kiinnostuneita maahanmuuttoon liittyviin asioihin. Teinä ilmoittautuisin vapaaehtoistyöhön heidän pariin ja heti....VOI JUMANKEKKA ihan hävettää...näkee kyllä että porukan ÄÖ on mitä on eikä asioitten oikeeta kantaa tijetä.
Sitä kun eletään jossain vuokrakommuunissa ja joudutaan jopa polkemaan pyörällä surkeisiin töihin ja ohi mennessä näkee vielä jonku MAMUN lorvimassa ni päivä pilalla. Hankkikaa siis oikeesti elämä! Taitaa olla jo myöhäistä? Nimimerkillä: oma talo, firma, rahaa ja ei mamut näin ärsytä

Äänestä
  • Oma talo ja mökki, ei omaa firmaa=iso palkka vieralta, silti ottaa päähän nuo loiset, myös kotimaiset.

    Äänestä

Ei tarvii onneks asua vastaanottokeskusksen juurella kun on opiskellut ja on pätäkkää! Voi valita missä asuu. Kärsikää vaan köyhät, mitäs ette... :)

Äänestä

juuh.Tässäpä maahanmuuttokeskustelu Kajaanin palstoilla.Todettu on mielestäni, että kainuuseen ei kannata maahanmuuttajia sijoittaa liiankaan paljon.Omat arjaanit ja skinisossuelätit käyvät liian kuumina ja äly ei enää puhu.Edelleenkin toivoisin paikallisille päättäjille järkeä, antaa enemmän informaatiota siitä,mistä ja mksi tänne perukoille pakolaisia tuodaan.tilastot.Alkaa keskustelu käydä liian kuumana,kun persutkin pettivät oman äänestäjänsä.minut mukaan lukien.

Äänestä

Skinejä en ole nähnyt Kajaanissa vuosikausiin. Sossuelättejä on varmasti joku juoppo niinkuin muuallakin. Mutta mitä muita kuin sossuelättejä niistä mamuista voi täällä työttömyyden keskellä tulla?
Huumekauppa, harmaa talous ja muu rikollisuus on sitä luokkaa näillä mamuilla että en ymmärrä miksi niitä pitää Suomeenkin vängällä saada koska maailma on täynnä esimerkkejä mitä siitä seuraa.
Se joka haluaa mustaa makkaraa menkööt itse synkinkimpään afrikkaan!

Äänestä
  • Skini voi olla niin etteivät ulkoiset merkit täytykkään.Skini kulttuurin historiasta ja pukeutumistyyleistä ei sen enempää.En ryhdy keskustelemaan m-kenkien kengännauhoista ja niiden värikoodeista kanssasi.TIEDÄN että skinejä on kajaanissa! Mistäkö.Täälläkin ketjussa jokaisen sielussa elää pieni "skini".Joko vasuri tahi oikkari.VIHA näköjään on voimakas.Surullista.

    Äänestä

Mutta järkeä täytyy käyttää! Koita nyt ymmärtää että täällä EI ole TÖITÄ! Mitä ihmettä täällä kieli-ja ammattitoidoton mamu voi tehdä? Rikollisuus alkaa toimettomilla olla ainoa mahdollisuus, näin se on mennyt rikkaassa Saksassa ja Ruotsissakin. Ovat isompia ja vauraampia talouksia kuin Suomi, mutta silti kaikki on mennyt poskelleen. AVATKAA SILMÄT JA KATSOKAA TOTUUTTA SILMIIN!. Kun elämän totuudet tulevat esiin niin siinä ei hyvä lapsen uskokaan auta.
Ihmiskauppa ja muu rikollisuus on suurin voittaja tässä ruletissa, mamut ovat vain pelinappuloita tai itse roistoja.

Äänestä

www.patriootti.com

Äänestä
  • Mitä Helvettiä tänne puutut , halooo.

    Äänestä

  • lhil.jhilo.j kirjoitti:

    Mitä Helvettiä tänne puutut , halooo.

    Mitäs itse uliset, mikä on surkean vikinäsi pointti?

    Äänestä

Minulla ei mitään maahanhuuttajia vastaan mutta miksi työttömille mamuille pitää olla tälläinen lorvimispaikka mutta työttömille suomalaisille nuorille ei ole?
Hekin tarvitsisivat opastusta ja neuvontaa jotta pääsisivät elämässään alkuun.

Äänestä

Kiinni koko kioski ja sillä siisti. Lapiot kouraan mamuille ja perkaamaan ojia siinä sitä työn makuun pääsee! Se täällä mainostettu vesakonraivaaminenkin on hyvää kuntoilua!

Äänestä

Kansan mielipide on siis todennettu! Kansa vaatii ovien naulaamistä kiinni! Palkatut seurustelijat oikeisiin töihin! Mamut paltamon mallin mukaisiin töihin että oppisivat näkemään mitä on työnteko! Sen jälkeen jos eivät työllisty oikeisiin töihin niin eivät sovellu tänne ja menolippu Mombasaan kouraan.

Äänestä

Iso lama tulossa joten säästötoimet on aloitettava juurikin tällaisista älyttömyyksistä!

Äänestä

NO NYTKÖ TYÖ KAJAANILAISET VASTA ÄLYSITTÄ, ETTÄ KEINOTEKOINEN PROJEKTIHAN SE TÄMÄ MONIKA ON OLLUT KOKO AJAN, TÄMMÖISIÄ ERI AIHEISIIN POHJAUTUVIA KEINOTEKOISIA TYÖPAIKKOJA ON YMPÄRI KAINUUTA, ETTE OLE AINOITA.
PITÄSI SAADA JOKU TOLKKU TÄHÄN HOMMAAN.
EIKÖ SE OLLUT PUHE JO SIITÄKIN ETTÄ TEILLÄ ON PAKOLAISKIINTIÖ TÄYNNÄ, VAI SAAKO KAJAANIN KAUPUNKI VALTIOLTA RAHAA SIITÄ HYVÄSTÄ ETTÄ NÄITÄ ULKOMAALAISIA OTTAAPI, JA ULKOMAALAINEN SAAPI AINAKIN KATON PÄÄNSÄ PÄÄLLE HYVIN HALVALLA, LOPUT RAHAT MENNEEVÄT SITTEN KAUPUNGIN MUIHIN YRITTÄJYYS HANKKEISIIN.
NÄIN SE ON SPURGUJEN KOHDALLA MYÖS OLLUT, SOSSU HYYSÄÄ NIITÄ SIITÄ HYVÄSTÄ SAAVAT VALTIOLTA HYVÄT RAHAT JA SPURGU JOKA VIIKKO UUDEN SATSIN KÄTEISTÄ VIINAN OSTOON.

Äänestä

Tällaista se sitten on mitä mamut siellä puuhailee!

Suomalaisissa nettikahviloissa pestiin rikollista rahaa
20.7.2011 21:31 | Päivitetty: 20.7.2011 22:25 | Kommentit
A A Lasse Kerkelä

Kirjoittaja on uutistoimituksen toimittaja.

Sähköposti Lasse Kerkelä
Helsingin Sanomat
Tuomas Marttila / Lehtikuva

Rahat ovat peräisin kansainvälisestä huijauksesta, jossa rikolliset myivät internetin kautta olemattomia autoja ja moottoripyöriä.

Ulkomainen nettipetosliiga on toteuttanut laajan rahanpesuoperaation suomalaisten rahanvälitysyritysten avulla.

Keskusrikospoliisin mukaan niissä on pesty noin miljoona euroa rikollisin keinoin hankittua rahaa muutama vuosi sitten.

"Luulen, että tämä on kansainvälisestikin hyvin poikkeuksellinen tapaus", sanoo rikoskomisario Vesa Isokuortti keskusrikospoliisista.


Rahat ovat peräisin laajasta kansainvälisestä huijauksesta, jossa romanialaiset rikolliset myivät internetin kautta olemattomia autoja ja moottoripyöriä. He värväsivät nigerialaisia henkilöitä vastaamaan rahanpesusta.

Rahaa ohjattiin Helsingin Kaisaniemessa ja Sörnäisissä sijaitseviin nettikahviloihin ja yhteen tamperelaiseen yritykseen. Kaikki paikat välittivät rahaa Western Unionin edustajina.

Suomalaispaikoista eniten rahaa pestiin Kaisaniemessä sijaitsevassa nettikahvilassa.


Nigerialainen mies otti yhteyttä kesällä 2006 Vuorikadun nettikahvilan nigerialaistaustaiseen henkilöön ja ehdotti yhteisiä liiketoimia. Miehen tehtävä oli ottaa vastaan rahalähetyksiä eri maista ja välittää niitä eteenpäin. Hän sai välittämistään summista kymmenen prosenttia.


Helsingin käräjäoikeuden tuoreen tuomion mukaan Kaisaniemen nettikahvilassa pestiin 682 775 euroa vuosina 2006–2007. Käräjäoikeus tuomitsi tämän viikon tiistaina nettikahvilan työntekijään yhteyden ottaneen ja rahaliikennettä järjestelleen nigerialaisen Bright Ikhiuwun, 37, törkeästä rahanpesusta kolmeksi vuodeksi vankeuteen.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Viimeinkin? kirjoitti:

Jokohan viimeinkin päästäisi eroon Kajaanin monikan toiminnasta kun lemppaavat tiloistaan ulos...? Hyvä olisi, niin saisivat maahanmuuttajat mahdollisuuden tehdä päivät muutakin kuin istua kahvilla ilmaisen internetin äärellä. Liekkö toiminta työllistänyt ainuttakaan maahanmuuttajaa Kajaanissa? Jostain luin että mamujen työllistäminen olisi oikein tämän paikan yksi päätavoitteista. Muutenkin aika naurettavaa kun viimeisin tempaus siellä kuulopuheiden mukaan oli ollut joku hampaiden hoitopäivä... hmmm, kuinkahan lie liittyy töiden saamiseen vai lieneekö nykyään niin että työnantaja tarkastaa purukaluston heti työhaastatteluun mentäessä :D
Jotenkin vaan tuntuu että monika pyrkii työllistämään vain omat työntekijänsä helpolla työllä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu