Meillä on 12-vuotias kääpiömäyräkoira narttu vanhus joka on ainakin omasta mielestäni alkanut lähiaikoina juomaan ja virtsaamaan normaalia enemmän. Näin ainakin kuvittelisin. Toisaalta nyt on säät alkanut lämpenemään ja olemme n. kuukausi sitten muuttaneet. Voisiko olla stressiä? Olemme myös kävelleet pidempiä lenkkejä taas pitkästä aikaa, voisiko vanhus vain kuivua nykyisin helpommin? Koira on muuten ollut pirteä ja leikkisä ja ruoka maistuu niinkuin ennen. Noin puoli vuotta sitten todettiin nisätulehdus jolloin otettiin ymmärtääkseni joitain veri ja virtsakokeita eikä silloin ainakaan mitään kummempia tullut ilmi. Voisiko kyse silti olla vaikka sokeritaudista? :(
Lisääntynyt veden juonti
wienerlover
4109
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Syitä siihen voi olla monia. Syytä mennä uudelleen verikokeisiin. Monet sairaudet tulee tosi nopeasti. Meillä 10 v koira ja samoilla oireilla sairastui puoli vuotta sitten munuaisten vajaatoimintaan :(.
Meillä oli 15-vuotias koira joka joi runsaasti ja pissaaminen lisääntyi. Todettiin munuaisen vajaa toiminta. Verikokeet kertoivat sen, että mistä oli kysymys.
Pelkkä tulehdusarvo esim crp ei kerro munuaisten toiminnasta. Tarvitaan
kreatiniini (krea), urea, fosfori. Toivon todella että sinun koirallasi on kaikki hyvin
hoidettavissa.
Juu nyt on varattu aika eläinlääkärille. Toivottavasti sieltä ei mitään vakavaa löydy. Muuttokin ulkomaille edessä mikä varmasti koira parkaa stressaa entisestään.. No onneksi tuo nyt ainakin kovin hyväntuuliselta vaikuttaa ja ihan entisensä oloinen muutenkin on. Kovasti jaksaa juosta ympäriinsä ja syödä kuin pieni porsas :P
Se on hyvä, että ruoka maittaa ja elämänhalua riittää :)
Kiva olisi myös lukea myöhemmin, että mitä hauvallesi kuuluu.