Miten kannattaisi toteuttaa, kun haluaisin yläkertaankin betonilattian.
Nyt on välipohjan niskat 900 jaolla, olisiko kätevintä laittaa vain laudoitus ja verkko päälle ja valaa siihen tuollainen 4 cm kakku.
Lattiaan tulee vesikiertoinen lämmitys.
Kiitos vinkeistä.
Betonilattia yläkertaan
12
2607
Vastaukset
- dipl.ins.
Kannattaa hankkia kunnon kypärät alakerrassa oleskelua varten. Samoin henkivakuutukset on hyvä olla kunnossa.
Taitaapi olla taas provo. Kuka ihme on umpikännissä jo ennen kymmentä aamulla. - Rak.mest.vm-57
Kyllä alakerran sisäkatto sen kantaa, valat vaan niskojen välitkin täyteen, ja 10cm kakun, että tulee kunnolla varaava. Seiviin kannatta myös valaa betoni, jos talossa esim paneliseinä, voi hyvin jättää eristeet pois, ja pumppuautolla ajaa kuraa seinänsisään. Suomessa ei ole tätä kätevää tapaa viela opittu, Kalumeetin valtiossa, tehdää vallan tällätapaa, (sama paikka jossa Päätalon muurari kävi uuniseppäkurssin)
Kun pääset joskun 15-20v päästä pois pöpilästä, ÄLÄ enää unohda lääkitystäsi. - Dipl.ins.
Tässä on vielä se etu että maakosteus ei pääse nousemaan rakenteisiin. Alakerta kakkosnelosen rungolla ja yläkerta kunnon betonivalulla. Tällä saadaan sekä puun että betonin parhaat ominaisuudet esiin. Ennenhän betoni laitettiin alakertaan ja puu yläkertaan. Kaikki tietää nämä valtavat hometalo-ogelmat jotka tästä seurasi.
- dipl.ins
No ei helskutti kukaan voi ottaa tosissaan tuollaista kysymystä, varsinkin kun täällä on ilmiselviä provoja jatkuvasti liikkeellä. Vaikka välipohjasi pysyisi yläkerran puolella niin tuo laatta olisi murusina. Vesikiertoisen lämmityksen putket katkeilisivat ja kiertovesi valuisi alakertaan. Jos kyseessä on puurunkoinen talo, suosittelen puurakenteista lattiaa yläkertaan. Jos talosi on kivitalo, laita välipohjaksi tehdasvalisteiset ontelolaatat.
- uuttalattiaa-
Voihan jeesus.
Eikö tällä palstalla oikeasti saa yhtään kunnon vastausta?
Tarkoitus on tehdä mahdollisimman ohut kakku lämpösäätelyn takia.
Taitaa olla suoli24 täynnä paskaprovoja.
Kiitos vaan heille.- Rak mest.-66
Ainoastaan joku päästään vialla oleva edes kysyy tällaista, perkele, puutalossa välipohja valamalla.. siellä kuule tarkenee, vaikka ei olisi lämmitystä ollenkaan.
- 18+4
kannattaa etsiä rakennesuunniittelija, joka sunnittelee rakenteen siten, että se kelpaa rakennusvalvojalle. Mahdollisesti joutuu tekemään alakertaan kantavia seinärakenteita tukemaan ylempiä rakenteita, mutta se ei todennäköisesti ole suuri ongelma, etenkään jos alapohjana on maanvarainen betonilaatta. Rossipohjan kanssa olisi pitänyt ehkä katsoa valmiiksi kantavien seinien paikat ja perustaa ne maasta asti.
Etenkin kivitaloissa käytetään betonisia välipohjia, ihan normaalia toimintaahan tuo on sinänsä. Puutaloissa usein yläkerran vesikiertoinen lattialämmitys toteutetaan kipsivalulla, ja kun valussa halutaan säästelä, niin askarrellaan kipsilevyistä soiroa sinne letkujen väliin. - +++
Mikäli kysyt tosissasi... et vala betonista vaan teet cyprokista. Onnistuu vesikiertoinen lattialämmitys, eikä paina liikaa.
- wtf.
Tässähän tarkoitetaan pintavalua ? eikö näin ?
Onhan tuollaisia tehty vaikka kuinka paljon (kivimassallakin). Myös kipsi valuina, joka soveltuisi sinulle paremmin. Toki kannattaa laskea/varmistaa, että rakenteesi kestää tuollaisen ratkaisun.
- vanerit lattiaan ja siihen päälle verkot / massa. - hyvätietäätämä
Haha:))) opin tästä keskustelusta, että tätä kysymystä ei kannata kysyä ääneen suomalaisilta rakennusmiehiltä. pitävät täysin aivottomana. onneksi google ei ala mollaamaan, kun siltä kysyy;) ihania olette kuulkaapas.
- Piksi_Nirkka
Ei ole ollenkaan tyhmä kysymys ja ratkaisukin on valmiina. Ehkä vähän järeä ratkaisu omakotitaloon mutta silti toteutettavissa.
http://www.puuinfo.fi/tuote/sepa-2000-puubetoniliittolaatta - avuliasvinkkaaja
Vala vaan 10 cm paksulti niin kestää. Luvat tulee postissa ensiviikolla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1193714Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai282773Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso72635Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1302348Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani82154- 371717
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es581096Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t361010Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 75984"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For79966