KAIVOKSELLE

iusf39

6

7817

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joo o

      Itsella ei kokemuksia, mutta kuultuna on etta erittain vaikea paasta.
      Mutta jos paasee niin palkka on hemmetin hyva! Kovaa tyota mutta kannattaa kun palkkakuitin nakee :)

      Ne tekee siella muuten huumetestitkin.

    • iusf39

      Joo prosessi aikaavievää ja kallista(työviisumi), jätän väliin. Nyt mulle tulee australia mining lehti sitt s.postiin ja duunipaikkailmotuksia pilvinpimein ku maksoin sen 160aud. ett jeesaavat ja saan lisä infoo.. Tarvittas sellanen 5000-10000aud. ett voitas alottaa hommat, kaikki testit maksaa ja ajokortti pitäs ajaa,(suomi e.llä siel ei tee hevon hell) ja sitt viel dumpperikurssi yms.yms..mut nuorelle sinkkumiehelle ihanne homma, jos diggaa ajaa ja isoist vehkeistä, 5vuotta tuolla niin voit ostaa talon suomesta ja muutenki jos elät tuolla säästeliäästi ja käyt vaan 2-3kertaa vuodessa thaikuissa niin säästät rahaa rutkasti, mutta noi kaivoskaupungit on v.kalliita elää ja bisse voikin maksaa ihan hyvin 10aud.plo.mut oikeesti flyin-flyout dumpperikuski voi tienaa sen 70000aud. ekana vuonna, 2 vuos 90000-100000aud. ja sit max.110000aud./1v. ja jos kouluttaudut ja meet maanalle niin yli 110000aud./vuos.

      • vanha aussi

        Onko sinulla jonkin ammatin papereita, kuten hitsari, sähkömies tai muuta sellaista? Niillä voisi ehkä päästä aluksi sisään kaivoksille. Taitaa damppari kuskin homma olla aluksi kiven takana, ellei ole aikaisempaa kokemusta. Australian kaivokset tarvitsevat rutkasti työvoimaa lähi vuosien aikana, joten kannattaa harkita aloitta jostakin vähän alempaa ja kivuta vasta sitten dampparin ohjaimiin.


    • opussiini

      Dumpperilla kultaa ajamaan Moun Isaan ja Mannerheimlinjalle bisselle.

      • Anonyymi

        Asuin Mount Isassa


    • Ana

      Itsellä kiinnostaisi kanssa kovasti mining hommat australiassa. Minulla on nyt 5 vuoden kokemus maanalla eri laitteista. Kertokaa kokemuksianne te jotka olette olleet? onko paikkaa jossa olisi myös useampi muu suomalainen töissä??

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      24
      2242
    2. Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?

      Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri
      Maailman menoa
      28
      1616
    3. Mitä ikävöit eniten

      kaivatussasi? 🫶
      Ikävä
      89
      1402
    4. Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle

      Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t
      Koirat
      24
      1393
    5. Anabaptismin kirous

      Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä
      Kaste
      417
      1072
    6. Miten voit vain

      Olla kuin mitään ei olisi?
      Ikävä
      119
      1005
    7. Pelolla pakottaminen

      Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha
      Kaste
      624
      906
    8. Robotiikka korvaa tulevaisuudessa seurustelusuhteet

      Haluan herättää keskustelua aiheesta. Asiantuntijoiden mukaan robottien kehitys on 10-15 vuoden päässä siitä että voidaa
      Sinkut
      234
      856
    9. kamera hakokylässä

      kamera kuvaamassa yleistä tietä laittomasti ristauksessa hakokylä-raatevaara!
      Hyrynsalmi
      13
      704
    10. Suomuksen kuumin kaupan kassa?

      Missä kaupassa on, siellä minäkin alan käymään.
      Suomussalmi
      10
      690
    Aihe