Päivää! ostin tuossa pari kuukautta sitten käytettynä XTR50 mallisen soliferin ja nyt tuo piru perhana lie hajonnut. se toimi aivan moitteettomasti tuon pari kuukautta kunnes viikko sitten 130km reissun jälkeen alkoi huonontua. enään tuo ei halunnut startata sähköstartilla ilman että painoi kaasua, ja tuolloinkaan ei halunnut ottaa tyhjäkäyntiin kuin valoissa pysähtyessä, eli startatessa ei tyhjäkäyntiin pääse. nyt pari päivää sitten tuo starttaus oli todella ongelmallista. joutui kaasua runkata pikkuisen edestakas että suostui vähän ajan päästä käynnistymään ja nyt eilen ja tänään kun olen yritellyt ei suostu kiinasonta käynnistymään ollenkaan. starttimoottori toimii ja pyörittää hihnaa, tulppa antaa kipinää ja kaasari antaa bensaa. toissapäivänä ajoin vielä sellaisen 15km ilman sen kummempia ongelmia käynnissä että en tiedä mikä nyt olisi vikana. en haluaisi suurten kulujen pelossa raahata huoltoon että jos joku täällä osaisi auttaa?!
Kiitos jo näin etukäteen!
Kiitos jo näin etukäteen!
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ehkä kaasarin alipainekalvo rikki (reikä) tai polttoainesäiliön korvausilma letku jumissa/tukossa.
Alipainekalvo on ehjä ja letku ei ole tukossa. sanon vielä että tuossa vähän aikaa sitten kaasari otti aika hörpyn vettä powerfilterin läpi mutta ajoin sillä puhdistuksen jälkeen vielä tuon 300km ennen kun nyt ei suostu käynnistyä.
vaiha se powerfiltteri helvettii ja alkuperäne takas, ei siit oo mitää hyötyy tossa vehkeessä,pitää olla kovat virit enneku vaikuttaa,ja se imasee kosteutta sisään toisin ku öljytty vakiofilltteri
ja kato venttiilinvälykset ,voi olla myös imuvuoto