Et semmottis

Nokia luopumassa Windoyssista ja ottaa Meegon käytöön ykkös vaihtoehdoksi
Kaikkia munia ei kannata laittaa samaan koriin
http://www.iltalehti.fi/digi/2011062213936378_du.shtml
379
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Nokian olisi alunperinkin kannattanut nimenomaan lähteä Linux-linjalle, eli kehittää Meegoa ja jättää Microsoft omaan alhaiseen arvoonsa. Windows-kännykkää ei halua ostaa kukaan. Meego on sinänsä osoitus Linuxin täydestä ylivoimasta käyttöjärjestelmänä. Android on toinen osoitus Linuxin totaalisesta ylivoimasta kaikkiin Windows-rypistyksiin verrattaessa.

Joa Nokia N9 menestyy ja nousee kilpailemaan suoraan Samsung Galaxy S mallin ja Iphone5:n kanssa niin Nokia varmastikin antaa potkut Stephen Elopille ja hylkää paska Microsoftin.

Microsoftille lienee noloa, että Google ja Apple ovat molemmat ajaneet arvossa kauan sitten Microsoftin yli. Selainkilvassa Google ruttasi Microsoftin täysin ja laitepuolella sekä käyttöjärjestelmän laadussa Apple on rutannut kaikki Windowsit jo ajat sitten. Microsoft Windows-tietokoneetkin ovat yleensä ottaen kaikki ihan silkkaa halparoskaa.

Äänestä

Saa nähdä, miten Nokian käy. Se oli kyllä huono juttu, kun Elop ajoi möläytyksillään monet Meego-osaajat pakoon Nokialta.

Monet muutkin valmistajat tekevät luureja eri käyttöjärjestelmillä. Nokia voisi ottaa valikoimiinsa esimerkiksi Symbianin, Meegon, Windowsin ja Androidin. Mahtaisikohan HP suostua lisensoimaan vielä WebOS:n?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pentti Nolonen kirjoitti:

Nokia luopumassa Windoyssista ja ottaa Meegon käytöön ykkös vaihtoehdoksi
Kaikkia munia ei kannata laittaa samaan koriin
http://www.iltalehti.fi/digi/2011062213936378_du.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu