Hyvä lintukoira?

koiraa miettimässä

Isäntä ja minä olemme aikaissa ostaa koiran ja isäntä metsästäjänä haluaa ehdottomasti lintukoiran. Meillä on aiemmin ollut Suomen pystykorva, joka jouduttiin lopettamaan vanhuuttaan jo kohta viisi vuotta sitten. Nyt olemme miettineet uuden koiran ottoa.

Mies haluaa ehdottomasti koiran lintumetsälle ja minä taas haluaisin jonkun muun rotuisen kuin Suomen pystykorvan. Nyt siis ehdotuksia kehiin hyvistä lintukoirista. Koiran tulisi sopeutua myös pihalla olemiseen eli ei pelkkää sisäkoirarotua.

19

6434

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saksanseisojat

      Niitä käytetään lähes kaikissa metsästysmuodoissa, myös kanalintujen haukkumisessa suomenpystykorvien tavoin. Jos haluaa sopivan rodun metsästykseen kuin metsästykseen, niin suosittelen saksanseisojaa. Se on myös ulkoelämään sopeutuva rotu. Mutta saksanseisojaa hankkiessa on otettava huomioon myös sen liikunnan ja aktivoinnin tarve. Rodusta on olemassa 4 karvamuunnosta: harjas-, karkea-, lyhyt- ja pitkäkarvainen.

    • - Onnea koiranvalin-

      Seisojat ovat tosiaan hyviä monipuolisuutensa, ystävällisyytensä ja hiljaisuutensa vuoksi. Riistaominaisuuksiensa puolesta saksanseisojat ovat seisojista ehkä varmimpia tapauksia. Harkintaan kannattanee laittaa myös jokin setteri, pointteri ja bretoni.

      Pystykorvapuolelta laikat ja pohjanpystis ovat hiljaisempia ja sosiaalisempia tapauksia kuin suomenpystykorva ja pyytöveret ovat kaikilla hyvät. Erityisesti laikojen läntiset kannat ovat monipuolisia pyytökoiria ja toimivat hyvin myös lintumetsällä.

      Eikä kannattane jättää pois lintukoiravaihtoehdoista springerspanieleitakaan, jotka ovat myös monipuolisia ja toimekkaita piskejä. Spanielit ja noutajat ovat ehkä turhanpaljon vesilintuexperttejä isäntänne makuun.

      Summa summarum .... jokin seisoja, mutta mikä? Siinäpä kysymys.

    • montaa moneksi

      Seisojat ovat kyllä monipuolisia metsästyskoiria.

      Tässä on Saksanseisojakerhon mainitsemia, lupaavia koirarotuja: http://www.saksanseisojakerho.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=43&Itemid=18

      Sitten mainitsisin muista roduista monipuolisiksi erityisesti eestin- ja venäjänajokoiran, irlannin- ja amerikanvesispanielin sekä lakelandin-, irlannin- ja parsonrussellinterrierin. Joku mainitsikin jo laikat, pohjanpystiksen ja springerspanielin.

      Mutta varmimmiksi tapauksiksi katsoisin seisojarodut, eli kanakoirat (FCI7:n määritys) :-)

    • kk saksanseisoja

      otas yht.jos saksanseisojan pentu kiinnostaa.2 jäljellä.hinta 500 ja luovutus heti.(8.5 viikkoisia) mosku06athotmail.fi laitas mailia jos kiinnostaa.karkeakarvaisia, todella toimivat vanhemmat pennuilla.

      • Hmm...

        Todella toimivista vanhemmista? Vielä pentuja jäljellä vaikka hintaa vain 500?

        Älä Mosku viitsi...


    • m

      Lintuja on vähän, hirviä on paljon. Ottakaa Jämpti, Norjanharmaa tai Karjalankk.

      • no haloo

        Kyllähän asia on niin että lintuja on helevetisti enemmän ku hirviä haluaisin nähdä sen kun kevät hangilla kulkis satapäinen hirvilauma, ei taitaisi riittää vaikka otettais naapurikuntienkin hirvet mukaan..


      • Kyllähän
        no haloo kirjoitti:

        Kyllähän asia on niin että lintuja on helevetisti enemmän ku hirviä haluaisin nähdä sen kun kevät hangilla kulkis satapäinen hirvilauma, ei taitaisi riittää vaikka otettais naapurikuntienkin hirvet mukaan..

        se nyt selvää pitäs olla että yksi hirvi vastaa tuhatta varpusta. Ja yhteen hirveen osuu sokea reettakin...


    • tuut tuut

      Nyt puhutaan riistalinnuista. Ei lintukoiralla jokaista palokärkeä haukuteta.

      • koira on oppiva

        Kuinka koirista ollaan alun perinkään saatu lintuja haukkuvia rotuja aikaiseksi, jos koira ei yksilönä oppisi uusia työskentelymenetelmiä ? Eiköhän jokainen metsästysviettinen koira osaa haukkua. Koira on aina ollut monipuolinen hyötyeläin, joten kai nyt lintukoiratkin oppivat eri laisia metsästysmenetelmiä.


      • bretagnen spanieli

        Siis väitätkö ! että hirviä löytyy suomenmaasta enemmän kuin esim teeriä..ja sattumoisin vuosia seisojalla metsästäneenä tiedän asian laidan, en sitten tiedä onko noi pystärit niin huonoja koiria että linnut karkaa naapuripitäjään heti kun hihnasta löysää...Kannattais joskus siellä hirvijahdissa mennä mettän puolellekkin niin vois nähdä muitakin elukoita kun hirviä..


      • Hiljainen koira
        koira on oppiva kirjoitti:

        Kuinka koirista ollaan alun perinkään saatu lintuja haukkuvia rotuja aikaiseksi, jos koira ei yksilönä oppisi uusia työskentelymenetelmiä ? Eiköhän jokainen metsästysviettinen koira osaa haukkua. Koira on aina ollut monipuolinen hyötyeläin, joten kai nyt lintukoiratkin oppivat eri laisia metsästysmenetelmiä.

        Ei osaa kaikki metsästysviettiset koirat haukkua esim labukka, kultsi eivät hauku kuin satunnaisesti. Haukkuvaa lintukoiraa on aivan turha yrittää labusta.


      • haukkujacockeri
        Hiljainen koira kirjoitti:

        Ei osaa kaikki metsästysviettiset koirat haukkua esim labukka, kultsi eivät hauku kuin satunnaisesti. Haukkuvaa lintukoiraa on aivan turha yrittää labusta.

        Ainakin cockerspanieli osaa. Minun puhdas cockerspanielini on ollut lainalla kanalintujen haukunnassa. Koiralleni haukkuminen on luontaista, eli sitä ei tarvinnut sille opettaa, josta alun perin tuli mieleen lainata sitä tuntemilleni metsästäjille :-)


    • Bretoni :)

      Ota Bretoni , meille kaksi sellaista hyviä lintukoiria , lapsiystävällisiä , sosiaalisia , tottelevaisia ja kaikin puolin ihania . Meillä koirille on myös ulkohäkki missä viettävät aikaa jonkun verran riippuen päivästä :)

    • itälaika

      Minulla olisi myynnissä itälaikan pentuja. laikajärjestön sivuilta löytyy tietoa itäsiperianlaikoista. Koira on monenviljan koira. Myöskin vetoharrastukseen ja jäleestämiseen soveltuva. Jos kiinnostaa, niin puhelin 050 5057771.

    • SSKORVA

      Rotujahan löytyy, ensimmäisenä tulee Pitkäkarvainen saksanseisoja tai Bretoni mieleen. Molemmat ovat luonteeltaan sellaisia, ettei niitä toinna edes tarhaan pistää. Tarhakoiriahan ei ole olemassa ja kaikkia koiria voi pitää tilapäisesti tarhassa. Meillä on ollut kaikki koirat sisäkoiria pystykorvista seisojiin ja tulee olemaan.

    • maito

      Meillä oli muutama vuosi sitten sama ongelma. Minä en halunut huusholliin ajokoiraa eikä suomenpystykorva kiinostanut kun ajateltiin sen haukku herkkyyttä.
      Löysin sattumalta työkaverin luona käydessä pystykorvalehden ja ihastuin kertomuksiin pohjanpystykorvasta.
      Netistä haettiin tietoa jaei mennyt kun muutama kuukausi kun oltiin jo varattu uros pentu.
      Nyt tämä pentu on jo kaksijapuolivuotias koira.
      Luonteeltaan on vähän kovapäinen mutta muuten ihana otus.
      Ensimmäisenä syksynä koiran oleessa reilut puolivuotta saatiin ammuttua kolme lintua. Pyy ja kaksi teertä.
      Viime syksynä oli vähän lintuja ja hirvenmetästys kun alkoi niin jäi metsästys lintu puolella vähemmälle.
      Tämän syksyn saalis on pyy ja teeri.
      Meillä koira viettää suurimman ajan omalla tarhalla. Viihtyy hyvin ja seurailee koppinsa katolta mitä tapahtuu ympäristössä. Eikä hauku kun pihaan tulijat.
      Viime talven kovimmilla pakkasilla oli yöt sisällä mutta heti aamulla halusi tarhalleen.
      Ja lenkkikaverin pohjis on mitä paras. On ystävällinen muille ihmisille ja eikä pahasti rähjää muille koirille.
      Tässä teille yksi vaihtoehto lintukoirasta.

    • pohojiss !

      pohjan pysty korva on kyl kaikken paras lintu koira

    • Down terriers

      pohjanpysty korva on meilläkin. on niitä muitakiiin ollu mutta kyl pohjis on paras.
      en lähtis mitään terrietä ottamaan vaikka kuinka niin väitäte

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      138
      2368
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      71
      2289
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      66
      1959
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      75
      1658
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      105
      1533
    6. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      102
      1498
    7. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      119
      1391
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      32
      1254
    9. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1191
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      81
      1134
    Aihe