Suihkitaan turkkiin vettä ja harjataan vastakarvaan? Vai miten näyttelyyn harjaus kuuluu tehdä? Millaisella harjalla, paljonko vettä ja miten tarkkaan aukiharjaus?
Näyttelyyn
7
1220
Vastaukset
- siinäpä se
Turkki käydään kammalla läpi. Turkkiin ei saa jäädä ainuttakaan takkua. Ei siinä sen kummempia taikatemppuja tarvita.
Ja kun suihkaat sitä vettä turkkiin kammatessasi, niin karva ei katkeile niin helposti. - fsdjkljsdkl
Uusimmassa Colliesanomat-lehdessä oli juttu koiran trimmauksesta näyttelyä varten.
- trtryt
Ei ole tuollaista lehteä. Osaisko joku selittää näyttelyharjauksen juurtajaksain?
- ?
Änkeän nyt tähän samaan keskusteluun vaikka kysymykseni ei aivan aiheeseen liitykkään,elikkäs: Miten "rasvanapa" vaikuttaa arvosteluun näyttelyissä,vai ovatko näyttelyt sen takia kokonaan pannassa?Entäs jalostukseen? Meidän lk.collie uroksella tällainen "rasvanapa",mutta käyttöpuolen hommia silmälläpitäen hankittu haukku joten en viitsisi "turhaan" leikkauttaa,kun ei koiraa häiritse millään tavoin.
- 76irtd
Mitä tarkoittaa rasvanapa? Kasvattaja tietää varmasti voiko mennä näyttelyihin.
- 10+15
Koiraa ei voi käyttää jalostukseen . Napatyrä eli kansakiekessä rasvanapa estää koiran käytön jalostukseen .
- Votteli
On erittäin harvinaista että, napatyrä vaivaisi koiraa millään tavalla. Moni napatyrä on ns rasvanapa. Rasvanapa muodostuu kun aukko sulkeutuu ja rasvaa pullahtaa aukon ja ihon väliin. Eli koiralla on ulkoneva napa :D Ei haittaa jalostuskäytössä mitenkään. Eikä todellakaan tarvitse leikata. Kunnon napatyrässä suoli taas pullahtaa ulos. Se kannattaa leikkauttaa pois.
Napatyrät ei haittaa näyttelyssä.
Minusta on paljon suurempia ongelmia koirien kasvattamisessa kuin pienet napatyrät.
Tyrä on suuri jos vaarana on että, sinne suoli pullahtaa. Rekisteröidyillä pennuilla kasvattaja korvaa tyräleikkauksen jos se on pakko leikata. Kasvattaja voi myös antaa napatyrä pennusta alennuksen. Silloin kasvattaja ei korvaa enää leikkausta erikseen.
Napatyrä saattaa olla kiinni kasvanut, mikä tarkoittaa sitä, että heti syntymän jälkeen napa-aukosta on valahtanut pieni määrä rasvakudosta ulos ja aukko on sen jälkeen sulkeutunut normaalisti. Navan kohdalle on jäänyt pieni rasvakudoksen aiheuttama pullistuma. Tällainen sulkeutunut tyrä on kaikkien yleisin ja on täysin vaaraton "kauneusvirhe". Se voidaan korjata leikkauksella mutta leikkaus ei ole välttämätön. Eli tätä kutsutaan rasvanavaksi ja se ei todellakaan estä jalostuskäyttöä.
Jos napatyrän aukko on niin suuri, että suoli mahtuu aukosta läpi, on tyrä aina korjattava leikkauksella. Suoli voi pakkautua tyräaukkoon niin tiukasti, että verenkierto salpautuu ja suolen osa menee kuolioon; tämä on hengenvaarallinen tila, ja vaatii pikaista kirurgista hoitoa. Oireina on erittäin voimakas akuutti kipu vatsassa, etenkin navan kohdalla. Jos vastasyntyneellä pennulla on epätavallisen suurelta tuntuva pullistuma navan seudulla, kannattaa pyytää eläinlääkäriä tarkastamaan pentu. Useimmat napatyrän aiheuttamat ongelmat syntyvät vasta pikkupentuvaiheen jälkeen, kun koira alkaa liikkua aktiivisemmin ja kasvu on voimakkainta. Tämä taas on kunnon napatyrä, silloin voi jo miettiä jalostuskäyttöä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv282537- 1142126
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?981815- 1221809
Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.91547Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161401147Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo901085Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt891041Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu211022Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno35987