Suihkitaan turkkiin vettä ja harjataan vastakarvaan? Vai miten näyttelyyn harjaus kuuluu tehdä? Millaisella harjalla, paljonko vettä ja miten tarkkaan aukiharjaus?
Näyttelyyn
7
1456
Vastaukset
- siinäpä se
Turkki käydään kammalla läpi. Turkkiin ei saa jäädä ainuttakaan takkua. Ei siinä sen kummempia taikatemppuja tarvita.
Ja kun suihkaat sitä vettä turkkiin kammatessasi, niin karva ei katkeile niin helposti. - fsdjkljsdkl
Uusimmassa Colliesanomat-lehdessä oli juttu koiran trimmauksesta näyttelyä varten.
- trtryt
Ei ole tuollaista lehteä. Osaisko joku selittää näyttelyharjauksen juurtajaksain?
- ?
Änkeän nyt tähän samaan keskusteluun vaikka kysymykseni ei aivan aiheeseen liitykkään,elikkäs: Miten "rasvanapa" vaikuttaa arvosteluun näyttelyissä,vai ovatko näyttelyt sen takia kokonaan pannassa?Entäs jalostukseen? Meidän lk.collie uroksella tällainen "rasvanapa",mutta käyttöpuolen hommia silmälläpitäen hankittu haukku joten en viitsisi "turhaan" leikkauttaa,kun ei koiraa häiritse millään tavoin.
- 76irtd
Mitä tarkoittaa rasvanapa? Kasvattaja tietää varmasti voiko mennä näyttelyihin.
- 10+15
Koiraa ei voi käyttää jalostukseen . Napatyrä eli kansakiekessä rasvanapa estää koiran käytön jalostukseen .
- Votteli
On erittäin harvinaista että, napatyrä vaivaisi koiraa millään tavalla. Moni napatyrä on ns rasvanapa. Rasvanapa muodostuu kun aukko sulkeutuu ja rasvaa pullahtaa aukon ja ihon väliin. Eli koiralla on ulkoneva napa :D Ei haittaa jalostuskäytössä mitenkään. Eikä todellakaan tarvitse leikata. Kunnon napatyrässä suoli taas pullahtaa ulos. Se kannattaa leikkauttaa pois.
Napatyrät ei haittaa näyttelyssä.
Minusta on paljon suurempia ongelmia koirien kasvattamisessa kuin pienet napatyrät.
Tyrä on suuri jos vaarana on että, sinne suoli pullahtaa. Rekisteröidyillä pennuilla kasvattaja korvaa tyräleikkauksen jos se on pakko leikata. Kasvattaja voi myös antaa napatyrä pennusta alennuksen. Silloin kasvattaja ei korvaa enää leikkausta erikseen.
Napatyrä saattaa olla kiinni kasvanut, mikä tarkoittaa sitä, että heti syntymän jälkeen napa-aukosta on valahtanut pieni määrä rasvakudosta ulos ja aukko on sen jälkeen sulkeutunut normaalisti. Navan kohdalle on jäänyt pieni rasvakudoksen aiheuttama pullistuma. Tällainen sulkeutunut tyrä on kaikkien yleisin ja on täysin vaaraton "kauneusvirhe". Se voidaan korjata leikkauksella mutta leikkaus ei ole välttämätön. Eli tätä kutsutaan rasvanavaksi ja se ei todellakaan estä jalostuskäyttöä.
Jos napatyrän aukko on niin suuri, että suoli mahtuu aukosta läpi, on tyrä aina korjattava leikkauksella. Suoli voi pakkautua tyräaukkoon niin tiukasti, että verenkierto salpautuu ja suolen osa menee kuolioon; tämä on hengenvaarallinen tila, ja vaatii pikaista kirurgista hoitoa. Oireina on erittäin voimakas akuutti kipu vatsassa, etenkin navan kohdalla. Jos vastasyntyneellä pennulla on epätavallisen suurelta tuntuva pullistuma navan seudulla, kannattaa pyytää eläinlääkäriä tarkastamaan pentu. Useimmat napatyrän aiheuttamat ongelmat syntyvät vasta pikkupentuvaiheen jälkeen, kun koira alkaa liikkua aktiivisemmin ja kasvu on voimakkainta. Tämä taas on kunnon napatyrä, silloin voi jo miettiä jalostuskäyttöä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.4723515Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi212875SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1452714Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj872175Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis1872029Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä131914- 1521891
- 991734
Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi491531Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li361440