Näyttelyyn

harjaus?

Suihkitaan turkkiin vettä ja harjataan vastakarvaan? Vai miten näyttelyyn harjaus kuuluu tehdä? Millaisella harjalla, paljonko vettä ja miten tarkkaan aukiharjaus?

7

1413

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siinäpä se

      Turkki käydään kammalla läpi. Turkkiin ei saa jäädä ainuttakaan takkua. Ei siinä sen kummempia taikatemppuja tarvita.
      Ja kun suihkaat sitä vettä turkkiin kammatessasi, niin karva ei katkeile niin helposti.

    • fsdjkljsdkl

      Uusimmassa Colliesanomat-lehdessä oli juttu koiran trimmauksesta näyttelyä varten.

    • trtryt

      Ei ole tuollaista lehteä. Osaisko joku selittää näyttelyharjauksen juurtajaksain?

    • ?

      Änkeän nyt tähän samaan keskusteluun vaikka kysymykseni ei aivan aiheeseen liitykkään,elikkäs: Miten "rasvanapa" vaikuttaa arvosteluun näyttelyissä,vai ovatko näyttelyt sen takia kokonaan pannassa?Entäs jalostukseen? Meidän lk.collie uroksella tällainen "rasvanapa",mutta käyttöpuolen hommia silmälläpitäen hankittu haukku joten en viitsisi "turhaan" leikkauttaa,kun ei koiraa häiritse millään tavoin.

    • 76irtd

      Mitä tarkoittaa rasvanapa? Kasvattaja tietää varmasti voiko mennä näyttelyihin.

    • 10+15

      Koiraa ei voi käyttää jalostukseen . Napatyrä eli kansakiekessä rasvanapa estää koiran käytön jalostukseen .

    • Votteli

      On erittäin harvinaista että, napatyrä vaivaisi koiraa millään tavalla. Moni napatyrä on ns rasvanapa. Rasvanapa muodostuu kun aukko sulkeutuu ja rasvaa pullahtaa aukon ja ihon väliin. Eli koiralla on ulkoneva napa :D Ei haittaa jalostuskäytössä mitenkään. Eikä todellakaan tarvitse leikata. Kunnon napatyrässä suoli taas pullahtaa ulos. Se kannattaa leikkauttaa pois.

      Napatyrät ei haittaa näyttelyssä.

      Minusta on paljon suurempia ongelmia koirien kasvattamisessa kuin pienet napatyrät.

      Tyrä on suuri jos vaarana on että, sinne suoli pullahtaa. Rekisteröidyillä pennuilla kasvattaja korvaa tyräleikkauksen jos se on pakko leikata. Kasvattaja voi myös antaa napatyrä pennusta alennuksen. Silloin kasvattaja ei korvaa enää leikkausta erikseen.

      Napatyrä saattaa olla kiinni kasvanut, mikä tarkoittaa sitä, että heti syntymän jälkeen napa-aukosta on valahtanut pieni määrä rasvakudosta ulos ja aukko on sen jälkeen sulkeutunut normaalisti. Navan kohdalle on jäänyt pieni rasvakudoksen aiheuttama pullistuma. Tällainen sulkeutunut tyrä on kaikkien yleisin ja on täysin vaaraton "kauneusvirhe". Se voidaan korjata leikkauksella mutta leikkaus ei ole välttämätön. Eli tätä kutsutaan rasvanavaksi ja se ei todellakaan estä jalostuskäyttöä.

      Jos napatyrän aukko on niin suuri, että suoli mahtuu aukosta läpi, on tyrä aina korjattava leikkauksella. Suoli voi pakkautua tyräaukkoon niin tiukasti, että verenkierto salpautuu ja suolen osa menee kuolioon; tämä on hengenvaarallinen tila, ja vaatii pikaista kirurgista hoitoa. Oireina on erittäin voimakas akuutti kipu vatsassa, etenkin navan kohdalla. Jos vastasyntyneellä pennulla on epätavallisen suurelta tuntuva pullistuma navan seudulla, kannattaa pyytää eläinlääkäriä tarkastamaan pentu. Useimmat napatyrän aiheuttamat ongelmat syntyvät vasta pikkupentuvaiheen jälkeen, kun koira alkaa liikkua aktiivisemmin ja kasvu on voimakkainta. Tämä taas on kunnon napatyrä, silloin voi jo miettiä jalostuskäyttöä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      94
      4575
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      249
      4283
    3. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      25
      3713
    4. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      177
      3378
    5. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      77
      3120
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      81
      2999
    7. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      128
      2666
    8. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      214
      2645
    9. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      49
      2291
    10. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      25
      1869
    Aihe