Voisko joku neuvoo toisen maastoharjoituksen toteuttamisessa. Siinähän pitää mennä mäkeä ylös mahdollisimman nopeasti ilman että hevonen väsyy, enkä kertakaikkiaan osaa. Ukko rupeaa valittamaan ettei hevonen saa väsyä vaikka menisin käyntiä. Jos yritän ravata/laukata hitaasti niin, ettei punainen nouse, ukko valittaa silti. En kertakaikkiaan enää ymmärrä mitä pitäisi tehdä.
Ride - maastoharjoitus
L
2233
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Vaihat lyhempään mäkeen tai lähet matkaan sillon kun hevonen on virkeimmillään. Jos sitä on menty pitempääkin lenkkiä ennen sitä niin ei mikään ihme jos väsyy. Riippuuhan se yleensä myös hevosen kunnosta,iästä ehkä jopa ruokinnasta ym miten jaksaa mutta jos ei mikään toimi niin käsket ukkoa ite näyttämään miten se saa konin menemään kyseistä mäkeä ilman väsymättä.
Niin siis kysehän on pelistä ja sen harjoitusosuudesta. En pysty itse vaikuttamaan mihinkään noista asioista. Ainoastaan vauhtiini. Punainen kertoo hevosen väsymystasosta (ainakin näin ymmärsin ukon puheista), mutta se ei nouse ja silti tulee valituksia. Osaisiko joku peliä pelannut kertoa miten tuo pitää toteuttaa?