prosessorin kellottus?

palulu

kysyisin että kuinka nopeaksi voi turvallisesti kellottaa amd semprom tm le- 1100 prosessorin kun nyt prosessorin nopeus on 1.9 ghz?

1

124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • modari

      Niin nopeaksi kuin vaan menee vakaana. Turvallisuus on kiinni pikemminkin volteista. En nyt jaksa kaivella tuon sempronin voltti tietoja mutta esim. jos se toimii normisti 1,55.voltilla, niin turvallinen max lisäys on 0,1v eli sitä voisi kokeilla 1,65 voltilla.

      Mutta kokeile aluksi pelkkää kertoimen nostoa ( multiplier ) Oletan että kerroin on nyt 9,5 mikäli väylä on 200MHz ?? Jos näin tai niin,, niin kokeile esim. 10,5 ( 2100MHz ) ja nosta siitä eteenpäin kerrointa aina 0,5 tai 1,0 riippuen säätömahd. kerrallaan ja käynnistä kone sekä kokeile vakaus.

      Mikäli kone ei suostu käynnistymään jonkun noston jälkeen, älä panikoi. Irroita biosin ( cmos ) emon patteri hetkeksi niin bios palaa oletusasetuksiin ja kone käynnistyy taas.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      72
      3103
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      60
      2834
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2395
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2208
    5. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      60
      2043
    6. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      2016
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1606
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1567
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1410
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      35
      1408
    Aihe