Syntyvyyden ylittäessä kuolleisuuden pitkälti toiselle kymmenelle yltävällä prosenttiluvulla ja lähes kolmen tuhannen vauvan tahtia alle puolen vuoden ajanjakson aikana emme voi muuta kuin rehellisesti todeta, että suurperheitten ylenmääräinen suojelu Kelan etuisuuksien turvin tulisi mitä pikimmin lakkauttaa.
Tilastokeskuksen ennakkotietojen mukaan Suomen väkiluku oli toukokuun lopussa 5 383 383. Tammi-toukokuun aikana syntyi 24 600 lasta . Kuolleiden määrä oli 21 750.
http://www.tilastokeskus.fi/til/vamuu/2011/05/vamuu_2011_05_2011-06-22_tie_001_fi.html
Liikasyntyvyys yhä ongelmamme vuonna 2011
3
161
Vastaukset
- kfdskjlfjhlsdhuj
Ahaa, onpa iso ongelma. Suomessa väkiluku alkaa laskea viim. 2030 tällä tahdilla, joten se on mahtava juttu että Suomessa syntyy yhä näin kin paljon lapsia vaikka enemmänkin saisi tulla!!!!!!!!!:)) OLISIN ENEMMÄN HUOLISSANI AFRIKAN TILANTEESTA KUN SIELLÄ ON VÄKEÄ AIVAN LIIKAA EIKÄ OLE RUOKAA LAPSILLE JA NE JOUTUU PAISKIMAAN TÖITÄ JO PIENESTÄ ASTI.KÖYHISTÄ OLOISTA HE TULEVAT SITTEN ESIM. SUOMEEN PAREMMAN ELÄMÄN TOIVOSSA. TARKOITAN SIIS TÄTÄ NIGERIAN ALUETTA MM.
- PK:n ulkopuolelta?
Ei kannata huolestua. Sielltä lappaa tänne ylijäämäporukkaa kiihtyvällä tahdilla ja kukkahattutädit vain jeesustelevat ja näyttelevät suurta valkoista hyväntekijää.
- Väkeä riittää
PK:n ulkopuolelta? kirjoitti:
Ei kannata huolestua. Sielltä lappaa tänne ylijäämäporukkaa kiihtyvällä tahdilla ja kukkahattutädit vain jeesustelevat ja näyttelevät suurta valkoista hyväntekijää.
Voisikohan tuo lestapoppoo vähän tinkiä siitä sukupuolielämästään ja siirtyä muun väen mukana hädänalaisten auttamiseen ? Somaleja on jo Suomessa yli kymmenentuhatta ja paljon enemmänkin olisi jo tullut, jos olisi päästetty. Mitä tähän sanoo lestaäitee, joka valehtelee jatkuvan synnyttämisensä olevan tarpeellista ?
21.07.2011 uutisoitiin seuraavalla tavalla:
Suomen Unicef lähettää 100 000 euroa Somaliaan aliravittujen lasten auttamiseksi. Joka kolmas somalialaislapsi kärsii aliravitsemuksesta. YK julisti eilen nälänhädän Etelä-Somaliaan.
Nälänhätä johtuu ennätyskuivuudesta ja ruuan hintojen voimakkaasta noususta. Unicef korostaa kriisin kohdistuvan eniten lapsiin, jotka eivät kestä kauan ilman ruokaa ja vettä. Ilman apua lapset uhkaavat kuolla ja nälänhätä levitä koko maahan.
- Mitä nopeammin pystymme toimittamaan apua, sitä useamman lapsen hengen ehdimme vielä pelastaa, sanoo Suomen Unicefin erityisasiantuntija Miriam Azar.
Unicef arvioi tuhansien ihmisten jo kuolleen nälkään. Kriisi on Afrikan pahin pariinkymmeneen vuoteen.
http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2011/07/suomen_unicefilta_apua_somalian_lapsille_2738177.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2663302Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell201829Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.241499- 811334
- 1371038
- 81984
Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.61799Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.86746Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.61677Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗50626