Liikasyntyvyys yhä ongelmamme vuonna 2011

24 600 > 21 750

Syntyvyyden ylittäessä kuolleisuuden pitkälti toiselle kymmenelle yltävällä prosenttiluvulla ja lähes kolmen tuhannen vauvan tahtia alle puolen vuoden ajanjakson aikana emme voi muuta kuin rehellisesti todeta, että suurperheitten ylenmääräinen suojelu Kelan etuisuuksien turvin tulisi mitä pikimmin lakkauttaa.

Tilastokeskuksen ennakkotietojen mukaan Suomen väkiluku oli toukokuun lopussa 5 383 383. Tammi-toukokuun aikana syntyi 24 600 lasta . Kuolleiden määrä oli 21 750.

http://www.tilastokeskus.fi/til/vamuu/2011/05/vamuu_2011_05_2011-06-22_tie_001_fi.html

3

173

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kfdskjlfjhlsdhuj

      Ahaa, onpa iso ongelma. Suomessa väkiluku alkaa laskea viim. 2030 tällä tahdilla, joten se on mahtava juttu että Suomessa syntyy yhä näin kin paljon lapsia vaikka enemmänkin saisi tulla!!!!!!!!!:)) OLISIN ENEMMÄN HUOLISSANI AFRIKAN TILANTEESTA KUN SIELLÄ ON VÄKEÄ AIVAN LIIKAA EIKÄ OLE RUOKAA LAPSILLE JA NE JOUTUU PAISKIMAAN TÖITÄ JO PIENESTÄ ASTI.KÖYHISTÄ OLOISTA HE TULEVAT SITTEN ESIM. SUOMEEN PAREMMAN ELÄMÄN TOIVOSSA. TARKOITAN SIIS TÄTÄ NIGERIAN ALUETTA MM.

      • PK:n ulkopuolelta?

        Ei kannata huolestua. Sielltä lappaa tänne ylijäämäporukkaa kiihtyvällä tahdilla ja kukkahattutädit vain jeesustelevat ja näyttelevät suurta valkoista hyväntekijää.


      • Väkeä riittää
        PK:n ulkopuolelta? kirjoitti:

        Ei kannata huolestua. Sielltä lappaa tänne ylijäämäporukkaa kiihtyvällä tahdilla ja kukkahattutädit vain jeesustelevat ja näyttelevät suurta valkoista hyväntekijää.

        Voisikohan tuo lestapoppoo vähän tinkiä siitä sukupuolielämästään ja siirtyä muun väen mukana hädänalaisten auttamiseen ? Somaleja on jo Suomessa yli kymmenentuhatta ja paljon enemmänkin olisi jo tullut, jos olisi päästetty. Mitä tähän sanoo lestaäitee, joka valehtelee jatkuvan synnyttämisensä olevan tarpeellista ?

        21.07.2011 uutisoitiin seuraavalla tavalla:

        Suomen Unicef lähettää 100 000 euroa Somaliaan aliravittujen lasten auttamiseksi. Joka kolmas somalialaislapsi kärsii aliravitsemuksesta. YK julisti eilen nälänhädän Etelä-Somaliaan.

        Nälänhätä johtuu ennätyskuivuudesta ja ruuan hintojen voimakkaasta noususta. Unicef korostaa kriisin kohdistuvan eniten lapsiin, jotka eivät kestä kauan ilman ruokaa ja vettä. Ilman apua lapset uhkaavat kuolla ja nälänhätä levitä koko maahan.

        - Mitä nopeammin pystymme toimittamaan apua, sitä useamman lapsen hengen ehdimme vielä pelastaa, sanoo Suomen Unicefin erityisasiantuntija Miriam Azar.

        Unicef arvioi tuhansien ihmisten jo kuolleen nälkään. Kriisi on Afrikan pahin pariinkymmeneen vuoteen.

        http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2011/07/suomen_unicefilta_apua_somalian_lapsille_2738177.html


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      372
      1692
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1256
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      129
      1211
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      149
      1130
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      25
      954
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      852
    7. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      59
      631
    8. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      168
      617
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      113
      544
    10. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      520
    Aihe