Megane ei käynnisty! Steering locked ilmoitus ja service

Ensimmäinen rellu

Nyt on sit sellainen ongelma, että ei käynnisty auto ei. Kun työntää kortin sisään ja starttaa, niin tulee ilmoitus "Steering locked". Ei auta vaikka koittaa vääntää rattia. Ei ole rattilukko päällä. Kun kortin ottaa pois, niin tulee ilmoitus "Steering not locked"

Virtaa löytyy sillä puhallin menee päälle ja sisävalotkin palaa. Naksaus vaan kuuluu kun starttia painaa.

Kokeiltu on kahdella eri kortilla.

Onko kellään mitään vinkkejä?

Vai hinaus huoltoon ja sit odotellaan sekä laskua, että autoa.

2

3017

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MJJA

      Akku tyhjänä?

      Mainitsemasi "naksaus vain kuuluu" panee epäilemään niinkin yksinkertaista selitystä kuin akun tyhjentyminen. Se että valot ja puhallin menee päälle, ei vielä merkitse että akussa olisi mehua, Et mainitse että käynnistysmoottori pyörittäisi moottoria joten oletan että ei pyöri vaan kuuluu pelkkä solenoidin naksaus. Se on tyypillistä kun akku on tyhjä. Kokeilepa akun napajännitteen mittausta samalla kun kaveri yrittää käynnistää. Jos akku on simahtanut, niin jännite voi olla 12 V mutta putoaa käynnistysyrityksessä 8 - 10 volttiin. Jos näin on, niin yritä ladata akku irroittamatta sitä, sillä muuten tulee radiokoodin ja sähköikkunoiden kanssa ongelmia.

      Rattilukko toimii sähköllä ja sitä tarvitaan sekä ratin lukitukseen että lukituksen avaamiseen . Jännitteen puuttuminen voisi selittää omituisuudet tässäkin suhteessa.

      Vilkkuuko punainen ajoneston merkkivalo kun kortti on pois lukijasta? Kun työnnät kortin lukijaan niin tuleeko pyyntö painaa jarrua tai kytkintä? Kun painat poljinta ja sen jälkeen käynnistysnappia, niin loppuuko vilkkuminen ?

      Jos akku on ok, niin toinen selitys voi olla ettei jarrun/kytkimen asennosta mene tietoa käynnistimelle. Mutta naksutus (solenoidi) kyllä viittaa siihen että systeemi tietää polkimen asennon ja yrittää käynnistää.

    • Anonyymi

      Todella tyhmää logiikkaa nykyautoissa, itellä rattilukko jäässä niin ei anna starttata ennenkuin saa rattilukon päältä pois. saapa nähdä mihin näma 2020 luvun autot onegelmineen vielä johtaa, aivan liikaa on elektroniikkaa suojelemassa, ei kuski kohta voi tehdä mitään kun hallinta järjestelmät ottaa vallan. Tämä on jopa vaarallista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      251
      6470
    2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      198
      6014
    3. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      23
      5568
    4. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      125
      4328
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      151
      3568
    6. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      131
      3375
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      28
      3076
    8. Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa

      Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja
      Maailman menoa
      282
      2552
    9. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      17
      2540
    10. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      139
      2385
    Aihe