voiko asentaa kahdet kaapit yhden liitäntä reikään stereoissa ?

tea.'

voiko laittaa koti stereoissa kahdet kaijuttimet samaan reikään niin että saisi yhteensä 4 kaijutinta koti stereoihin liitettyä.vai huononeeko äänen laatu jotenkin ?

3

580

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ohmi kertaa käämi

      Saattaa pääteaste palaa, jos ei ole suojattu, kun kaiuttimien imbedanssista johtuen 2 x 8 ohmin kaiutinta on rinnankytkettynä on 4 ohmia eli pääteasteen kuormitus tuplaantuu. Laitteen teknisissä tiedoissa on suositeltava kaiuttimen ohmi määrä, jos se on 8 ohmia kuten yleensä niin 2 x 16 ohmin kaiuttimet voi kytkeä rinnan. Tai lisäämällä 8 ohmin vastukset molempiin kaiuttimien johtoihin tehon keston huomioiden niin, ettei vastukset pala. Kaiuttimet itsessään vaikuttaa äänenlaatuun eniten, mutta neljäkanavaista äänentoistoa tällä systeemillä ei saa aikaisekseen. Koti stereoihin voit laittaa, mutta naapurin stereoihin en suosittele. Kaikkea voi tehdä, jos ei laki kiellä, mutta seuraukset vaan on erilaiset eri tekemisillä. Kantapään kautta saatu oppi on tehokasta kyllä, vaikkakin joskus kallista.

    • Periaatteessa kyllä, pitää vain tietää mitkä ovat vahvistimien ja elementtien impedanssisovitukset ja impedanssit. Että olisi edes suunnilleen optimaalinen, että teho siirtyisi siht järkevästi. Jos kuorma on täysin sopimaton voi mm. "päättäri" palaa, kuulua kummallisesti tai ääntä ei kuulu sen enempää kuin yksistä elementeistä...:-)

    • Fjrufkifk

      Voi muttei pienintäkään järkeä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1104
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      824
    3. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      18
      649
    4. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      616
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      76
      590
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      104
      574
    7. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      54
      547
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      522
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      49
      513
    10. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      437
    Aihe