Kansat irti

ARABI-kansainvaellukset ovat alkaneet ilmaisen rahan jakamisesta

Siellä on kuultu asiasta televisionkin välityksellä
ja kaikki ovat lähteneet liikekannalle joka maassa!

"Mua jossain kaukana aivan elo ihana odottaa!"

Tuo kaukainen maa heidän mielessään on Suomi.
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Rikolliset on karkotettava Suomesta Tanskan mallin mukaisesti


STT kertoo, että Tanskassa parlamentti on hyväksynyt uuden lain, joka tekee entistä helpommaksi rikoksiin syyllistyneiden ulkomaalaisten karkottamisen.

Tähän asti karkotuksiin on päädytty vain murhan, tapon ja raiskauksien kaltaisten vakavien rikosten yhteydessä. Vastedes se on vaihtoehto aina, jos ulkomaalainen syyllistyy rikokseen josta seurauksena on vankeustuomio. Karkotettavan perhesuhteita ei tarvitse ottaa huomioon.

Laki on osa niin sanottu turvallisuuspakettia, josta hallitus sopi maahanmuuttovastaisen Tanskan kansanpuolueen kanssa. Vastineeksi hallitus sai puolueen tuen talousuudistuksilleen.

Karkotuksista päättävät vastedeskin tuomioistuimet, jotka ottavat huomioon rikoksen vakavuuden ja rikollisen maassaoloajan.

Mietiskelin sitä, että miksi emme voisi menetellä samalla tavalla? Mitä haittaa siitä on? Mitä hyötyä siitä on?

En tiedä, että johtuuko juhannuksesta, Suomen suven suuresta juhlasta, että en keksinyt yhtään karkottamisesta johtuvaa haittaa.

Hyötypuolia sen sijaan löytyy. Ensinnäkin maamme vankilat ovat jo niin täynnä, että sitä on käytetty jopa perusteena eräiden rangaistusten lieventämisessä. Toisaalta yksi vankilapäivä maksaa suomalaisille veronmaksajille enemmän kuin yksi päivä keskivertohotellissa. Ja sekin kannattaa muistaa, että karkottamisen jälkeen rikolliset eivät yhtä suurella todennäköisyydellä ole uusimassa rötöstelyään kuin jos pääsevät täällä vankilatuomion jälkeen vapauteen.

www.reijotossavainen.net

Äänestä

noiden alkeellisten kansojen keskuudessa: "Siellä jaetaan ilmaiseksi rahaa"!!!.
Tant Astrid antaa asunnon ja joka kk rahaa!!!!

Lähtään sinne!!!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


maastaan kirjoitti:

ARABI-kansainvaellukset ovat alkaneet ilmaisen rahan jakamisesta

Siellä on kuultu asiasta televisionkin välityksellä
ja kaikki ovat lähteneet liikekannalle joka maassa!

"Mua jossain kaukana aivan elo ihana odottaa!"

Tuo kaukainen maa heidän mielessään on Suomi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu