Eli automaattinen zone alarm päivitys kertoi uudesta päivityksestä, jollon päätin päivittää ohjelman. päivityksen ladattua kokeilin asentaa sitä koneelle, ja kappas vaan, valitti yhtäkkiä että zone alarmia ei voi asentaa, koska minulla on f-secure virustorjunta(ei palomuuria) asennettuna. Eipä ole tuota herjannut ennen ja olen noita lähes vuoden jo käyttänyt.
Mistä ihmeestä tuo johtuu?
Jos en nyt voi zone alarmia jatkossa sitten käyttää, mitä muita hyviä palomuureja on, joita suosittelisitte?
Kiitän
Mistä ihmeestä tuo johtuu?
Jos en nyt voi zone alarmia jatkossa sitten käyttää, mitä muita hyviä palomuureja on, joita suosittelisitte?
Kiitän
Vastaukset 3
Vanhimmat
se vanhempi versio ZA niin toimii
Eli minäkin tein juuri niin, että laitoin sen vanhan version takaisin, kun muuten ei pelittänyt. No, sitten tuo ZA-update jaksoi jatkuvasti muistuttaa sitä päivitystä, tietysti, koska sellainen ON saatavilla, vaikka en sitä halua. Otin automaattiset päivitysmuistutukset pois, jotta ei tartte katsella sitä ikkunaa. MUTTA nythän sitten en enää voi ikinä päivittää ZA:ta, vaikka tulisi ns. kelvollisiakin päivityksiä? Se hakee aina tuon saman päivityksen, jos manuaalisesti päivittelen? Mahdollisesti sen lisäksi muita, mutta siis ainakin myös tuon epäkelvon päivityksen. Eikö niin?
Koska minullakaan ei pelittänyt yhdessä F-S:n kanssa ja herjasi että ovat yhteensopimattomat niin poistin ZA:n ja laitoin koneelle tuon Sygaten palomuurin.Ilmainen myös.
Toimii F-Securen kanssa oikein hyvin, eikä nikotellut latauksessa mitenkään.
Tuossa ZA uudessa ilmaisessa versiossa ei pitäisi olla virustorjuntaa, mutta jotain sinne on syötetty sellaista mikä kieltää muun virusturvan. Oliskohan tahallaan tehty että saatais maksullisia asiakkaita.
Kävin nim. ihan lukemassa ja siellä nimenomaan sanottiin, ettei ilmaisversiossa ole virusturvaa !!! Että ole sitten näitten ohjelmien kanssa onnellinen... ;) ;)
Minullakin käyttöikä ZA F-S noin vuoden mutta nyt pantiin ZA huilaamaan.