Olen haikaillut kameraani (Canon EOS 550D) salamaa, mutta en osaa valita sopivaa. Olen aloitteleva kuvaaja, joten budjetti olisi siinä reilun satasen paikkeilla. Millainen salama kannattaisi ostaa?
Salama aloittelijalle
Kunziitti
7293
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kannattanee katsoa Metzin valikoimasta budjettiisi sopiva.
Metzit voi myös päivittää seuraaviin kamerarunkoihisi sopiviksi.
http://www.metz.de/en/photo-electronics/product-families/system-flash-units.html
Sinun sijassasi elvyttäisin budjettia
Minusta esim. 44 AF olisi kameraasi sopiva.
jaa, taas näitä että satasella pitäisi saada hyvä salama. Väärin arvattu. Satasen salamassa on aina karsitty ainakin toimintoja ja liitäntöjä. Hyvä salama kameraasi maksaa uutena yli 400 eur
En mä välttämättä kovin hyvää salamaa tarvitsisi, kunhan hinta-laatu-suhde olisi paikallaan. Lapsen on vaikea saada ostettua monen sadan salamaa.
Tossa olis suunnnilleen sun budjettiin sopiva.
http://www.digitarvike.fi/product_details.php?p=2736
Tuollainen hyvä salama mahtuu mukavasti budjettiisi
http://www.superkuva.fi/metz_36_af_5_salama_canon_pr_3733303635191.html
http://www.topshot.fi/product_info.php?pid=5094&sid=ccbb500fb6c2e28bddc129ea58ea5142
Kannattaa katsella jos saisi käytettynä. Esim. huuto netissä joskus on.
Tuo satasen budjetti on vähän hankala, jos saat jostain kaivettua vajaan satasen lisää niin saat jo sellaisen, jossa välähdyspää kääntyy vaakasuunnassakin.
Se helpottaa elämää jos kuvaat välillä pystykuviakin; saat heijastettua valon vaikka katon kautta silloinkin.
Esim SuperKuvassa näyttää tuo aiemminkin mainittu Metzin AF 44-1 maksavan 180 eur.
Itselläni on tuo sama Metz 44 Pentaxin K-r:ssä ja olen ollut siihen oikein tyytyväinen (ja aloittelija olen itsekin valokuvashommissa).
Ja käytettyjähän kannattaa ilman muuta metsästää!