Omatoimimatkalla Balaton-järvellä

Relletin kulkurit

Päätettiin lähteä omatoimimatkalle Balaton-järven etelänurkkaan Keszthelyyn kesäkuun puolessa välissä. Supersaverilta saatiin liput Oulu-Budapest n.245 e/meno-paluu. Budapestin lentokentällä sininen lippuautomaatti ei hyväksynyt rahojamme, joten maksoimme kuskille bussissa 200E lipun hinnan /n. 1 € ja menimme bussin päätepysäkille, joka on samalla metron (sininen M3) lähtöasema.

Menimme metrolla Deak Terelle, jossa vaihdoimme M2:een, jolla huristimme Delille (pääteasema). Sieltä ostimme noin 25€ hintaiset menopaluuliput Keszthelyyn. Ihmettelimme, että sama juna oli menossa Zagrebiin, ja meidän asema on sivussa siitä suunnitelmasta. Juna kulki siis Balaton-järven itäpuolta. Selvisi, että neljä viimeistä vaunua irroitetaan Balaton-järven eteläpäässä ja ne lähtevät Zagrebiin , kun taas muut vaunut jatkavat länsirannalle Keszthelyyn.
Junanvaunut olivat ihan siedettävän siistejä WC mukaan lukien.
Keszthelyssä olimme aluksi Abbazia CLub hotellissa, koska saimme sen edulliseen hintaan RCI:n kautta viikoksi, mutta sitten jatkoimme oleiluamme viehättävässä ja tosi edullisessa Moritz Quest Housessa, joka oli vain 35 e/vrk 2 hh huone pikkuköökillä ja suihku/WC, lisäksi kaikilla oma terassi tai parveke. Aamupalakin vain 2 e/hlö, buffet 3 e/hlö. Suosittelen!
VUokrasimme pyörät ja ajelimme pitkin Balaton-järven rantoja eri uimapaikoilla. Kävimme myös viehättävässä Hevizin kaupungissa (5 km Keszthelystä) ja ajelimme myös kaupungilla. Vuokra oli n. 8 e/pv. Pyörä oli hyvä. Uimarannat olivat hyviä ja siistejä, pääsymaksu n. 2 e/pv. Ruoka ja juoma myös erittäin edullista, kunhan ei mene rantapaikkoihin - no, ei niissäkään Suomen hintoja!
Meitä suosi hellesäät, joten iloisena palaamme kotiin edulliselta aurinkomatkalta, jonka aikana kävelimme ja pyöräilimme, uimme ja nautimme vapaasta täysin rinnoin. Suosittelen!

0

309

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

        Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
        Yrittäjyys
        89
        7993
      2. Pystyisitkö pitämään

        Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
        Ikävä
        83
        7958
      3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

        Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
        Maailman menoa
        172
        6151
      4. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

        ...ei tykänny Sanna Marinista
        Maailman menoa
        11
        5375
      5. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

        Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
        Ikävä
        58
        5158
      6. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

        Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
        Ikävä
        22
        4231
      7. Onnettomuus

        Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
        Kuhmo
        5
        3960
      8. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

        Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
        Ikävä
        39
        3790
      9. Tuntuuko ettet tiedä

        Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
        Ikävä
        37
        3769
      10. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

        Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
        Maailman menoa
        39
        3586
      Aihe