Ei asuntoa työttömälle

Haluaisin vuokra asunnon ja olen työtön. Kunta sanoo ettei vuokra asuntoa anneta sellaiselle jolla ei ole vakituisia tuloja. Eikö työttömyysturva ole mikään tulo?? Tässä kunnassa on todella paljon tyhjiä asuntoja. Kai se työtönkin tarvitsee asunnin.
2171
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kaupungin asunnon pitäisi saada, vaikkei olisi tuloja ollenkaan. Yksityiseltä tuskin saat asunnon vuokrattua.

Itse sain asunnon vaikka tulot oli 0€/kk (elin toimeentulotuella), mutta jouduin odottamaan sitä yli 2 vuotta.

Äänestä

"Itse sain asunnon vaikka tulot oli 0€/kk (elin toimeentulotuella), mutta jouduin odottamaan sitä yli 2 vuotta."

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kurjuus sentään kirjoitti:

Haluaisin vuokra asunnon ja olen työtön. Kunta sanoo ettei vuokra asuntoa anneta sellaiselle jolla ei ole vakituisia tuloja. Eikö työttömyysturva ole mikään tulo?? Tässä kunnassa on todella paljon tyhjiä asuntoja. Kai se työtönkin tarvitsee asunnin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu