Takana neljän välin kiertomatka Euroopassa. Kolme kertaa oltiin etuajassa, niin että fanfaarit soi.
Yhden lennon kohdalla surkeaa vitkastelua. Kone oli jo tullessa hieman myöhässä, joten olisi ollut syytä lähteä eteen päin pian. Mutta mitä vielä. Kone oli laskeutuessa törmännyt lintuihin ja niinpä toista moottoria kävi kurkkimassa suuri määrä ihmisiä.
Matkustajat komennettiin takaisin transit-alueelle. Ja alkoi odotus.
Aika pian kuitenkin tuli screeneille tieto uudesta boardauksesta. Sitten mentiin takaisin kohti konetta, mutta mitä kummaa, Ryanair ei lähtenytkään lintukoneella, vaan jostain oli paikalle lennetty korvaava kone, Ryanairin EI-DWK, jolla matka jatkui. Ja perillä oltiin lähes kome tuntia myöhässä.
Että sellaista asiakaspalvelua!
Siitä Ryanairin täsmällisyydestä!
11
389
Vastaukset
- Turvamiespalvelu
No turvallisuus ennenkaikkea. Vai olisitko halunnut lentää "lintukoneella" !!! En ymmärrä valutsvirttäsi. Myöhästyy se raikkukin joskus.
- hyi olkoot
Naurettavaa napinaa. Harvapa yhtiö olisi vaurioituneen tilalle saanut noin äkkiä korvaavan koneen.
Pikkisen menee lapselliseksi. - jdjdkdjskdjskdjk
Pitää olla provo.
- Tuore esimerkki
Bingo!
Provo oli. Mutta tarina on aivan tosi. Kone oli EI-DHX ja jäi Eindhoveniiin. Hyvin pitää Ryanair asiakkaistaan huolta. Eikä maksa paljon.
- kolme tuntia voi voi
Ne hommas varakoneen nopeammin kuin kotimainen VR tuuraavan bussikyydin.
Eikä maksa paljoa. Lentäen olisi halvempaa. - Esimerkillistä
Hienoa että turvallisuudesta pidettiin huolta, en todellakaan olisi halunnut kyseisellä koneella ilmaan. Onneksi leentohtiönä ei ollut kotimainen sinisiipi, odottelisit vieläkin siellä kentällä vaihtokonetta :)
- fly ryanair and die
"Hyvin pitää Ryanair asiakkaistaan huolta" JAA PITÄÄ HYVÄÄKIN HUOLTA??!!:D
en muista mistä mihin kone oli lähdössä mutta luin ilta sanomista kuinka ryanairin koneesta oli helteisellä lentokentällä mennyt ilmastointi rikki. laitteen korjausta odotellessa koneen lämpötila oli noussut 50 asteeseen ja koneesta oli loppunut vesi. aikansa matkustajat kesti kunnes aikuisia oli alkanut näyttämään nestehukan merkkejä koneessa oli myös yksi vauva joka meni lopulta veltoksi nestehukan takia. matkustajia ei päästttu ulos terminaali tiloihin koska lento olisi menettänyt lentoluvan. loppujen lopuksi eräs mies oli saanut tarpeekseen ja juoksi oven luo ja avasi sen joka aiheutti hälyytyksen automaatti hälyytyksen ja laukaisi hätä liukumäen, ihmiset rynni ulos koneesta ja monia matkustajia vietiin ambulanssilla sairaalaan.
halpa on harvoin parasta eikä se harvoin koske ainakaan ryanairia. - élämä on julmaa
muistas,että finnair on tehnyt samat.eli ennenkuin vian vakavuutta tiedetään ei lasketa ihmisiä pois ja menetä slotteja/eli hävitään seuraava lentoon lähtö mahdollisuus.Aika on rahaa
- kaikki vaan rahasta?
jos matkustajia alkaa pyörtyillä ja sylilapsi menee veltoksi se ei ole enään inhimilistä edes etelä-saimaan norppaliitäjiltä!
sillä yhtiöllä en kuljettais anoppiinikaan!!- Hmmm.....
Anoppis taitaa ollakkin parempi kuin muijas......
- vrt. Primera Air
Mutta tosi nopeetapa sai Ryanair korvaavan koneen lennätettyä paikalle!
Meille kävi viime kesänä Kreetalle mennessä niin, että Lomamatkojen lähtö myöhästyi ja myöhästyi. Olimme Helsinki-Vantaalla ja ihmettelimme kun taululla lennon lähtöaika aina vain siirtyi tunnilla. Mitään kuulutusta tai muuta aiheesta ei tullut. Lopulta soitin Lomamatkojen palvelunumeroon, mistä kerrottiin että koneeseen oli tullut tekninen vika ja uusi kone lennätetään jostain Kroatiasta.. Lähdimme lopulta 8 tuntia myöhässä ja varalle tullut kone oli järkyttävässä kunnossa. Siellä haisi tupakalle, penkit olivat sottaiset ja risat, televisiot ei toimineet. Ei koskaan enään Lomamatkat ja Primera Air.
Nyt kesäkuussa kävimme Ryanairilla Trapanissa. Kaikki sujui kuin leikki vain, lennot mennen tunnen reilusti etuajassa, ei turhaa odottelua tai muuta vitkastelua. Lähtöselvityksetkin paljon nopeammat kuin pakettimatkoilla on totuttu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit876042KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3285240Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202668Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei512615Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852841865Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1041682- 1121546
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro171521seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1211430Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1331393