Saanko tilata netin kautta esim briteistä ilotulitteita omaan käyttöön? Tuleeko läpi? Syyllistynkö rikokseen?
Tilaamisen syy on se, että suomessa myytävät paukut ovat p*askoja. Ei roomalaisia, ei kissanpieruja, ei Thunder Kingejä yms. eli onko kiellettyä tilata tätä kiellettyä kamaa omaan käyttöön
Tilaamisen syy on se, että suomessa myytävät paukut ovat p*askoja. Ei roomalaisia, ei kissanpieruja, ei Thunder Kingejä yms. eli onko kiellettyä tilata tätä kiellettyä kamaa omaan käyttöön
Vastaukset 16
Vanhimmat
jaa, miten nuo liittyy valokuvaukseen? aiotko ehkä valaista niillä kenties jonkun kohteen mitä kuvaat?
Vastaukset: Kyllä. Ehkä. Kyllä.
Laissa kiellettyä kamaa on laitonta tuoda omaan käyttöön tai edes hallussapitää.
lol
Yksikään rahtifirma ei kuljeta räjähteitä eikä tulitteita, joten erinomainen ideasi kuivui jo kokoon. Sitäpaitsi olet valokuvausfoorumilla juuri nyt.
No kyllä vittu kuljettaa ainakin itse tilasin ja perille tuli homo.
mistä tilasit?
Ite ostin Virosta jostai normi ruokakaupasta ku myytii ja laivalla takasi suomee, ei ketää kysyny mitää :D
Mistä virosta saa ostettua
viinaa ja kannabista
Miten tää liitty Harrastuket ---> Valokuvaus? -.-
http://www.ilotulite.net/index.php?topic=16224.0
Mikset voisi tilata. Ei postilla ole resursseja käydä jokaista lähetystä läpi joka maahan tulee.
Usein tulee paketin päälle merkintä.
Lisäksi tulee hinta.
Jos viivakoodi ei ole kunnossa, jää tarkempaa tarkastukseen.
Ei pikkuasioiden takia kannata kokeilla, kerran kun jää kiinni, jää myöhemmin herkemmin.
Se oli toista vielä 2-3 vuotta sittenkin, puolet yli 100 e paketeista tuli ilman veroja, tulleja kiinasta. Itsekin tilailin MASAI kenkiä, 1 kymmenestä paketista jäi tulliin.
Suomi on tiukan linjan vankila myös mitä tulee pyroteknisiin tuotteisiin. Tavaran tilaaminen on vaikeaa koska tuotteen pitää täyttää Suomen tarkat ehdot ja myyntipaikat täytyy olla paloturvallisuusvaatimukset täyttävä. Posti ei tavaraa kuljeta etkä voi itsekään sitä viittä kiloa enempää tuoda muuten kuin ETA alueelta ja vain maitse. Autolautat ja vastaavat ei käy.
Suomesta ei saa kuin sähinkäisiä. Isoimmissakin ns. ilotulitteissa on hyvin matalan paloajan tavaraa joka ei juuri ääntele, saati pala. Efektit ovat lähes samanlaisia kaikissa tuotteissa koska aine mitä niihin voi valmistuksessa käyttää jättää hyvin kapean mahdollisuuden variaatioihin.
Suomessa myytävät ilotulitteet ovat hienoja vain myyntipakkauksissaan, painotalot tekee tänään näyttävää jälkeä.
Lapsellinen kakara ei edelleenkään ymmärrä olevansa väärällä palstalla.
Sitäpaitsi kakarathan niitä ilotulitteita ampuvat ja häiriköivät sillä paukkeella muita ihmisiä yöaikaan.
Ja tällätavalla vastaa kypsä ja asiallinen aikuinen :D