Ulkomailta ilotulitteita?

Pommimies

Saanko tilata netin kautta esim briteistä ilotulitteita omaan käyttöön? Tuleeko läpi? Syyllistynkö rikokseen?
Tilaamisen syy on se, että suomessa myytävät paukut ovat p*askoja. Ei roomalaisia, ei kissanpieruja, ei Thunder Kingejä yms. eli onko kiellettyä tilata tätä kiellettyä kamaa omaan käyttöön

16

10127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • utelias324543244324

      jaa, miten nuo liittyy valokuvaukseen? aiotko ehkä valaista niillä kenties jonkun kohteen mitä kuvaat?

    • laki on laki

      Vastaukset: Kyllä. Ehkä. Kyllä.

      Laissa kiellettyä kamaa on laitonta tuoda omaan käyttöön tai edes hallussapitää.

    • lol

      lol

    • rrahtari

      Yksikään rahtifirma ei kuljeta räjähteitä eikä tulitteita, joten erinomainen ideasi kuivui jo kokoon. Sitäpaitsi olet valokuvausfoorumilla juuri nyt.

      • Anonyymi

        No kyllä vittu kuljettaa ainakin itse tilasin ja perille tuli homo.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No kyllä vittu kuljettaa ainakin itse tilasin ja perille tuli homo.

        mistä tilasit?


    • virooo

      Ite ostin Virosta jostai normi ruokakaupasta ku myytii ja laivalla takasi suomee, ei ketää kysyny mitää :D

      • Mistä

        Mistä virosta saa ostettua


      • Anonyymi
        Mistä kirjoitti:

        Mistä virosta saa ostettua

        viinaa ja kannabista


    • ewat

      Miten tää liitty Harrastuket ---> Valokuvaus? -.-

    • Mauriina

      Mikset voisi tilata. Ei postilla ole resursseja käydä jokaista lähetystä läpi joka maahan tulee.

      • 8q765432

        Usein tulee paketin päälle merkintä.
        Lisäksi tulee hinta.
        Jos viivakoodi ei ole kunnossa, jää tarkempaa tarkastukseen.

        Ei pikkuasioiden takia kannata kokeilla, kerran kun jää kiinni, jää myöhemmin herkemmin.

        Se oli toista vielä 2-3 vuotta sittenkin, puolet yli 100 e paketeista tuli ilman veroja, tulleja kiinasta. Itsekin tilailin MASAI kenkiä, 1 kymmenestä paketista jäi tulliin.


    • Anonyymi

      Suomi on tiukan linjan vankila myös mitä tulee pyroteknisiin tuotteisiin. Tavaran tilaaminen on vaikeaa koska tuotteen pitää täyttää Suomen tarkat ehdot ja myyntipaikat täytyy olla paloturvallisuusvaatimukset täyttävä. Posti ei tavaraa kuljeta etkä voi itsekään sitä viittä kiloa enempää tuoda muuten kuin ETA alueelta ja vain maitse. Autolautat ja vastaavat ei käy.

      Suomesta ei saa kuin sähinkäisiä. Isoimmissakin ns. ilotulitteissa on hyvin matalan paloajan tavaraa joka ei juuri ääntele, saati pala. Efektit ovat lähes samanlaisia kaikissa tuotteissa koska aine mitä niihin voi valmistuksessa käyttää jättää hyvin kapean mahdollisuuden variaatioihin.
      Suomessa myytävät ilotulitteet ovat hienoja vain myyntipakkauksissaan, painotalot tekee tänään näyttävää jälkeä.

    • Anonyymi

      Lapsellinen kakara ei edelleenkään ymmärrä olevansa väärällä palstalla.

      Sitäpaitsi kakarathan niitä ilotulitteita ampuvat ja häiriköivät sillä paukkeella muita ihmisiä yöaikaan.

      • Anonyymi

        Ja tällätavalla vastaa kypsä ja asiallinen aikuinen :D


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      42
      2256
    2. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      228
      2014
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      111
      1548
    4. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      144
      1281
    5. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      115
      1207
    6. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      138
      1114
    7. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1099
    8. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      1009
    9. Mitä ajattelet kun

      Katsot kaivattuasi silmiin? Mitä näet silmissä?
      Ikävä
      65
      963
    10. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      950
    Aihe