ARKA PAIMENKOIRAUROS

HELPLES

Haluaisin nyt hyviä neuvoja kuinka edetä koirani kanssa ja jos jollain kokemusta niin vielä parempi.Toki erittäin pätevä koiran kouluttaja pääkaupunki seudultakin olisi hyvä tietää / erikoistunut arkoihin koiriin)
Koiramme on sisällä olessa aivan ihana ja lenkillä erittäin varautunut aina kun tulee koira tai lenkkeilijä vastaan voi nousta rähinä tai sitten ei riippuu välimatkasta. pöyräilijöistä ei välitä.( siksi etupäässä käymmekin metsä lenkeillä ei tule paljoa ihmisiä vastaan)
Koiramme on reilu 1,5 vuotias. Kun olemme mökillä niin laitamme koiran kiinni hihnaan, koska naapurit tulevat miten sattuu kyläilemään. Olemme sanoneet heidän lapsilleen monen monta kertaa, että koiran luokse ei saa mennä ja sen ohi ei juosta, mutta tuloksetta. eivät välitä. nyt viimekerralla koiramme ehti näykkäistä nuorinta vaikka olimme juuri minuutti ennen sanoneet tässä menee raja ei yhtään lähemmäs koiraa. ei uskota. nyt kun eilen sattuivat toiset naapurit tulemaan niin koiramme oli kuin pirun niellyt en ole sitä nähnyt niin vihaisena koskaan. mistä käytöksen muutos.. ei ole ennen käyttäytynyt näin. tällä mökkireisulla on kaikki yllätykset tuleet esiin.
Tiedän, että koiramme on arka ja varautunut vieraita ihmisiä kohtaan, mutta koskaan ennen ei silti ole käyttäytynyt näin. Olisiko apua miten lähteä purkamaan tällaista tilannetta koiran kanssa, koska tämä on siihen jättänyt nyt jonkinlaisen trauman. Meillä perheessä ei ole pieiniä lapsia eikä koiramme ole tottunut tuollaiseen menoon ja juoksemiseen. kun kävelimme hihnassa ja on vieraita käyttäytyy koiramme normaalisti ei mene kuin vaivihkaa lähelle ja haistelee ja taas kauemmas jne.. Kaikki sukulaisemme ja ystävämme tietävät että koiramme on arka ja lähestyvät sitä niin kuin kuulukin eli eivät ole huomaavinaankaan koiraa ja eivät katso sitä silmiin kääntävät kyljen jne..eli antavat koiran tulla luokse silloin kun se on siihen valmis.

6

268

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hjgjghj

      Aivankuin itse olisin kirjoittanut tuon :) minulla kans maailman mahtavin koira sisällä mutta ulkona erittäin varautunut,arka ja kun näkee koiran, menee samantien ihan sekasin, rauhallinen ja totteleva koira muuttuu alle sekunnissa kauheaksi ja ei kuuntele, syynä tähän on, en ole laumanjohtaja ulkona mutta sisällä olen.

    • bossiksi

      Meikällä ihan sama ongelma ja pari kouluttajaa sanoi myös, että en ole laumanjohtaja ulkona ja koira käyttäytyy noin kuin aloittajanki koira siksi koska koira ahdistuu johtajan roolista ja myöskin yrittää suojella laumansa heikompia, eli omistajia. Se miten laumanjohtajuus saadaan, onki vaikeempaa, tietoa löytyy kuinka mutta se käytäntö ;)

    • helples

      Vastaa laumanjohtajan asemaa olen koko ajan yrittänyt ottaa myös enemmän ulkona. Kävelemme ihan normaalisti eli hihna on löysällä ja kun tule aihetta niin kiellän ellei tehoa nykäisen. Meillä menee aivan oistavasti kun saamme kävellä niin sanotusti rauhassa, mutta kun joku tulee vastaan voi koira tilanteesta riippuen alkaa pelätä ja rähistä. meillä kuitenkn on iso koira joten siinä on tarpeen vaatiessa pitelemistä. nyt olen kuitenkin saanut hiukan tilanetta rauhoitettua ja ei heti ensimmäiseksi ole haukkumassa ja rähisemässä kun näkeekin jonkun tulevan tai kävelevän vastaan. mutta huomaan kyllä koirasta kuinka se alkaa jännitymään, jolloin mahdollisuuksien mukaan ohitan tilanteen esim. siirrymme metsän puolelle ja jatkamme matkaamme eri suuntaan eli en anna koiralle mahdollisuutta alkaa rähjätä vaikka koira seuraakin ohi kulkijoita silmät tarkkana ja valmiina puolustautumaan.toiminko oikein? vai pitäisikö minun kulkea koiran kanssa ohi ja antaa tilaisuus rähinöidä? En tiedä mistä koiramme olisi joskus noin pelästynyt, että pelkää muita niin paljon. olisiko keinoja saada koiramme käyttäytymään paremmin..

    • fghfthgfh

      Niin vaikeeta mutta kun olet laumanjohtaja, sitten koira ei rähise! Se miten saavutat johtajan aseman, ei ole niin yksinkertaista toteuttaa. Hyviä vinkkejä netti pullollaan mutta toteutus on sitten vaikempaa. Koira rähisee sen takia koska hihnan päässä on lauman heikoin :( Kun sinä näät koiran, koirasi vaistoaa sen heti, vaikka muka yrität olla rauhallinen, koirasi aistii hiljaisen jännityksesi ja pelon. Ei ole helppoa olla Cesar Millan :)

    • eija.raitanen

      Meillä on estrella, joka tuli 3vuotiaana. Se oli tosi arka ja varauksellinen. Nyt se on jo yli 10v, ja tosi säyseä ja rauhallinen. Sen täytyy tehdä itse tuttavuutta toisten kanssa. Lapset täytyy opettaa ettei koiraa saa mennä häiritsemään, koiran pitää tehdä tuttavuutta. Sen jälkeen myös lapset voi tehdä mitä tahtoo, ilman että koiraa pitää pelätä

    • fjjidfjdfwaelöwklsda

      Mietin tuota asiaa. Meillä vanhempi berniuros ollut aina varauksellinen vieraita ihmisiä kohtaan, muiden koirien kanssa ei mitään ongelmaa. Mutta kun otimme toisen koiran niin tämä vanhempi koira, siitä on tullut jopa ihmisystävällinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      88
      1384
    2. Jasmin Vähäkangas paljastelee

      Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      1187
    3. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      74
      1029
    4. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      78
      933
    5. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      361
      831
    6. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      59
      787
    7. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      168
      784
    8. Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta

      Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.
      Sinkut
      209
      752
    9. Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat

      Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t
      Hyrynsalmi
      5
      717
    10. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      43
      645
    Aihe