Suositelkaa rotua roturyhmistä 5, 2, 1

fiuu

Suositelkaa mulle rotua roturyhmästä 5, 2 tai 1. Etusijalla pitäisin roturyhmän 5 koiria, miellyttävät eniten. Myös muista roturyhmistä saa ehdotuksia tehdä - en kiellä :D

Itse olen melko rauhallinen persoona, koirankaan ei mielellään siis tarvitsisi hirveä höslä olla. Luonnollisesti, kun pystykorvaa olen harkinnut, aion liikuttaa koiraa paljon, riippuu siis koirastakin. Koiran ei tarvitse olla mikään superliikkuja, ja ehkä mielellään ei kaikkein aktiivisimmasta päästä, mutta tarmoa siinä saa olla ja tarpeen vaatiessa pitäisi jaksaa.
Haluaisin harrastaa näyttelyitä koiran kanssa. Luultavasti muuta en tule harrastamaan, mutta kuka tietää jos innostun jostakin rodunomaisesta lajista.
Koira tulee ihan sisäkoiraksi. Talossa ei ole lapsia eikä muita eläimiä ainakaan vielä - lapsia ei tule.

Rotuja mitä olen harkinnut:
Akita. Harmittaa se, että ei välttämättä tule toisten koirien kanssa toimeen.
Chow chow. Aika löllykkä...
Eurasier. Vaikea löytää :( Muuten ihana rotu.
Länsisiperianlaika. Sellainen aikuinen yksilö, joka ei sovellu metsästykseen, ollut mietinnässä.
Valkoinen ruotsinhirvikoira. Vaikea löytää tätäkin.

Näitä rotuja ihailen kovasti, mutta en ole uskaltanut harkita:
Siperianhusky, dobermanni, ibizanpodenco, hokkaido, laikat (lähinnä itäsiperian-)

7

323

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toisin sanoen olet etsimässä seurakoiraa, joten jättäisin metsästyskoirat -valkoinenruotsinhirvikoira, länsisiperianlaika -kokonaan pois. Onko kyseessä ensimmäinen koirasi?
      Ilmeisesti kaipailet vähän isompaa koiraa, mitenkäs olisi keeshond? Tai pienemmät saksanpystykorvat, tai japanin pystykorva?
      Paimenkoiraryhmästä esim collie?
      Akita ei ole mikään helpoin koira, joten jos et omista suuremmin koirakokemusta, jättäisin sen hankinnan tulevaisuuteen. Siperian husky taas vaatii jo rutkasti liikuntaa, samoin dobermanni tarvitsee tekemistä. Hokkaido on Suomessa harvinainen, siitä en osaa muuta sanoa..

      • ....................

        Yksi kennel kasvattaa Suomessa hokkaidoja ja tuo niitä ulkomailta. Kuulemma hokkaidoa ei kuitenkaan myydä esim. kerrostaloon, tai ainakaan tämä kasvattaja ei myy. Jos saat käsiisi yhden viimeisimmistä Akita-lehdistä, siellä oli enemmänkin juttua rodusta ja siitä millainen se on.

        Jokatapauksessa artikkelista jäi mieleen se, että siinä missä akita yleensä otetaan kerrostaloon, hokkaidon pennuille ainakin tämä kasvattaja koittaa etsiä kodit sellaisesta talosta jossa on oma aidattu piha - eli sama juttu kuin shikokun kohdalla (siis ulkomaiset kasvattajat, Suomessa sen kasvattajia ei ole).


    • ....................

      Jos et ole uskaltanut harkita huskyä tai ibizanpodencoa, sitten suosiolla jättäisin akitankin pois laskuista. Luonne on huskyllä ja ibizalaisella helpompi kuin akitalla, vaikka niilläkin on omaa tahtoa eivätkä ole samalla lailla miellyttämishaluisia kuin palveluskoirat. Vai meinasitko vain ettet ole uskaltanut harkita liikuntamäärän vuoksi?

      • ....................

        Unohtui sanoa, mutta noilla kriteereillä sanoisin eurasier, toiseksi ehkä chow chow. Jätit kokonaan mainitsematta millaista luonnetta haluat koiralta?

        Esim. ryhmien 1 ja 5 perinteisillä edustajilla on kovin erilainen luonne: ryhmästä 1 löytyy paljon miellyttämishaluisia, helposti motivoitavia palveluskoiria kuten sakemanni tai belggari, ja ryhmän 5 koirista valtaosa on omanarvontuntoisia ja omapäisiä, joiden motivointi vaatii asteen verran enemmän mielikuvitusta, ja ryhmässä 2 usein ovat jääräpäiset ja dominoivat molossit.

        Toki on poikkeuksiakin eli vaikkapa voimakastahtoinen ja itsenäinen beauceron ryhmässä 1 ja miellyttämishaluinen (joskin silti myös dominoiva ja voimakastahtoinen) dobberi ryhmässä 2.

        Lisäksi ryhmien 2 ja 5 koirat vaativat yleensä vain kohtuullisesti liikuntaa, kun ryhmästä 1 löytyy paljon duracelleja, jotka vaativat myös ylimääräisiä virikkeitä aivojumpan ja harrastusten kautta (esim. bordercollie, aussie).


    • Ki-Kitsusi

      Hokkaido on hyvin aktiivinen rotu, joka vaatii paljon liikuntaa ja virikkeitä. En siis suosittele, jos et kerran halua koiraa akiivisimmasta päästä.

    • Suosittelisin sulle tota euraasieria ku ne ei kuulemma tarvii niin paljon liikuntaa. Luin rodusta tuolta hauva.comista ja siellä oli joku euraasierin omistaja sanonu että ne on semmosii lepposii, eikä niitä haittaa makoilla sohvalla eli ne ei nyt nii paljoo sitä liikuntaa tartte, mutta totta kai niitäki pitää kuitenki lenkittää.

      Jos ei meinaa löytyä eukkua nii voihan sitä odottaa kunnes on pentuja tulossa. Hyvää kannattaa aina odottaa :) Nii ja saksassa tää rotu on aika suosittu että sieltäki vois löytyä, mutta en tiiä oisitko sitten valmis hakemaan sieltä asti ja haluatko eurasieria nyt nii paljon että Saksasta toisit Suomeen.

    • Japaninpystykorva2

      Meillä on kahdeksan kuukautta vanha Japaninpystykorva.Tämä koira on ominaisuuksiltaan sellainen,jota voi suositella ihan kaikille jotka koiraa ovat ottamassa.Meidän "japsi" ei räksytä, ei kuolaa, eikä haise.Se on tottelevainen, leikkisä ja nuoresta iästään jotenkin "aikuisen" oloinen.Nopeasti oppii tavoille, eikä ole mielestäni kovin omapäinen.Tämä meidän koiruus rakastaa syömistä, joten helppoa on myös tämä homma.Matolääkkeenkin syö suoraan kädestä, ilman mitään ihmeellisiä temppuja.

      Japaninpystykorva on hiukan arka, eikä välttämättä innostu vieraista ihmisistä.Se ei kuitenkaan ole agressiivinen, eikä käyttäydy vieraiden tullessa huonosti.Omaa perhettään syvästi rakastava ja suloinen koira.

      Japsin kanssa voi tehdä pitkiä lenkkejä tai sitten pienempiä, kaikki käy. Kengät on tämä meidän koiruus jättänyt rauhaan, eikä tähän mennessä ole tuhonnut yksin ollessaan mitään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      167
      2602
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2387
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1082
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      901
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      849
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      727
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      727
    8. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      209
      714
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      710
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      668
    Aihe