Ikean vesihanat

kannattaako ostaa

Katseltiin Ikeassa uutta hanaa tiskipöytään. Hiukan ihmetytti hanan liitosputket jotka on taipuisaa muoviletkua, jossa tosin on metallipunossukka päällä. Putket kierretään hanan pohjaan ja väliin tulee kuminen tiivisterengas. Jotenkin systeemistä jäi heppoinen vaikutelma, toisin kuin esim. Oraksen hanoissa, joissa liitosputket on kuparia ja juotettu hanan runkoon kiinni. Putkissahan on koko ajan vesijohtoverkoston paine päällä ja kuumavesipuolella muoviputken kestävyys arveluttaa.

7

972

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PEX---

      Ne ovat PEX-putkea joita käytetään myös talojen käyttövesiputkina sekä kylmä- että kuumapuolella, joten kyllä kestävät.

    • ikeaikea

      Ikean hanat eivät ole kyllä pexiä nähneetkään. Jotain kumiletkua siellä on teräspunoksen sisällä.

    • älä osta ikeaa

      kuvittelen itseni putkimieheksi joka tulee korjaamaan rikkoutunutta IKEANhanaasi ja toteaa että mistäs v*****a löydän varaosia tähän ? ?

    • kannattaako ostaa

      Kyseltiin piruuttaan parista putkiasennusliikkeestä tulisiko sieltä joku asentamaan kyseistä hanaa. Kaikki torjuivat ehdotuksen tiukasti. Halusivatko myydä mieluummin itse asentamansa hanat vai pelkäsivätkö huonon tuotteen asentamisesta aiheutuvia vastuita. Mene ja tiedä.

    • hana kat

      En kuvittele itseäni putkimieheksi mutta tottakai semmosen voisin asentaa. Liikkeessä tietenkin mielummin myydään tuotteita myös asennuksen ohella. Takuuasiat sujuvat tarvittaessa myös helpommin.

      Jokunen ikean hana on tullut laitettua ja myös uusittua :)

      En kyllä suosittele niitä ellei ole valmis kerran vuodessa hanaa vaihtamaan.

    • 198556

      Ei ollut hyvä. kesti asuntovaunussa viikon

    • piiitkäaika

      aika pitkään kuitenkin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      183
      13718
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      158
      5493
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4960
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      156
      3734
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      40
      2863
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      128
      2042
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      120
      1811
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      372
      1707
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      112
      1560
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      137
      1525
    Aihe