Ilmeisesti pääkävelykadulla ei sovi tupakoida, mutta entäs sivukaduilla?
Tupakointi kielletty?
7
786
Vastaukset
- Hämmästelijä-
Tupakoivia ihmisiä ei paljoa näy Vilnassa ja roskaaminen on kielletty. Jossain näkee että paikalliset polttavat jonkun työpaikan ulkopuolella. En ymmärrä kysymystä... miksi pitää kadulla tupakoida? Suomalaiset näköjään osaavat olla juntteja menevät ne sitten minne vaan. Hotelleissa on tupakointi kielletty.
- 00001
Missäköhän sitä sitten poltetaan jos kadulla eikä hotellissa saa. Mieluummin juntti ku kermaperse
- hmmm....
00001 kirjoitti:
Missäköhän sitä sitten poltetaan jos kadulla eikä hotellissa saa. Mieluummin juntti ku kermaperse
Määräykset ovat määäryksiä. Sinä oelt juntti. Yleisillä paikoilla on tupakointi kielletty, hotelli on myös sellainen, sillä silelä on muitakin asiakkaita kuin sinä. Olet todella moukka ja sivistymätön, on parasta vaan mennä Tallinnaan tai venäjälle.
- mkph
Tupakointikieltohan voimassa Liettuassa niinkuin muuallakin Euroopassa monessa maassa nykyään. Eli yleisillä paikoilla ei saa tupakoida, kotonaan jokainen voi sen sijaan sauhutella. Hotelleisssa tupakointi on myös tulella leikkimistä, humalainen voi sytyttää tulipalon herkästi, ja allergiset kärsivät tupakasta jos edellinen asukki on sauhutellut.
Vilnassa on siistiä, siellä ei näy roskia missään, oikein kauhistuttaa se kun Suomessa roskataan ihan vapaasti (ainakin Helsingissä) eli nuoret ovat sikoja. Vilnassa ei myöskään syödä ulkona vaan ravintoloissa ja kahviloissa, myös nuoret, jotka ovat siellä hyvinkasvatettuja. - S.S.
Alkuperäinen kirjoittaja viittaa todennäköisesti Kaunasin keskustan kävelykadun, Laisvės alėjan tupakointikieltoon. Tämä kaupungin määräys ei ole enää voimassa, koska se ei perustunut mihinkään lakiin. Muuten Liettuan tupakkalaki on Suomen kaltainen - ravintoloissa saa polttaa vain tupakkakopeissa.
- en ymmärrä
Siis mitä tuo kadulla tupakointi oikein tarkoittaa? En ymmärrä. menetkö jonnekin tupakoimaan - olisi kyllä parasta pysytellä vaan kotona.
- Katu on kaikille
Et tunnu ymmärtävän montaa muutakaan asiaa. Ymmärrätkö yleensä sitäkään ,miksi monet ylipäätään tupakoivat ? Ei sinun tarvitsekaan sitä ymmärtää. Riittää kun vain hyväksyt sen hiljaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1014954
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.2502037- 891673
Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401190Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.3371163Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd1051100- 501099
Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en1481070- 1111029
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os85984