Rajoitus 40 km h. Nopeus 94 km h. Kortti otettiin pois heti poliisin toimesta.
Tie kuiva, hyvin valaistu ja taysin tyhja.
Alla 4 rikesakkoa ylinopeuksista ja yksi paivasakko katsastamattomalla autolla ajosta viimeisen kahden vuoden aikana.
Kaksi vuotta sitten saatu varoitus ajokiellon sijaan.
Harjoitan elinkeinotoimintaa, jossa oma auto tarve ehdoton.
Paljonko tulossa sakkoa ja montako kuukautta ajokieltoa.
Tie kuiva, hyvin valaistu ja taysin tyhja.
Alla 4 rikesakkoa ylinopeuksista ja yksi paivasakko katsastamattomalla autolla ajosta viimeisen kahden vuoden aikana.
Kaksi vuotta sitten saatu varoitus ajokiellon sijaan.
Harjoitan elinkeinotoimintaa, jossa oma auto tarve ehdoton.
Paljonko tulossa sakkoa ja montako kuukautta ajokieltoa.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Yksi juttu viela. Poliisi arvioi nopeuden silmamaaraisesti ei tutkalla. Oma arvio nopeudesta 80..85 km h. Kyydissa ollut matkustaja arvioi nopeudeksi max 90 km h, jonka nopeuden katsoi navigaattorista.
Rikosnimike on siis törkeä liikenneturvallisuuden vaarantaminen.
Silloin kun ollaan maantie/moottoritienopeuksilla (rajoitus 80 - 100 - 120 km/h) törkyvaarantaminen vakiintuneesti täyttyy, kun rajoituksen ylitys on väh. 50 km/h.
Rajoituksen ollessa alhaisempi törkyvaarantaminen täyttyy tietysti helpommin. Jo tuo itse myöntämäsi nopeus 80km/h 40 km/h alueella hyvin todennäköisesti katsotaan törkeäksi tekomuodoksi (nopeus kaksi kertaa sallitun suuruinen). On aivan varmasti ollut syynsä sille, että ko. tieosuudella on noinkin alhainen nopeusrajoitus. Tuolla paikalla yli 80 km ajaminen...huh. Olitko viemässä synnyttäjää laitokselle, vai mistä moinen kiire?
Seuraamus: vähintään 30 päiväsakkoa ja ajokielto vähintään 3 kk.
En usko, että ajo-oikeus on sinulle välttämätön työssäsi. Jos se olisi, pitäisit siitä parempaa huolta.
Sinä olet juuri niitä tyyppejä joita esiintyy Moottori-lehdessä joka kuukausi jutussa "Kuolemankolarit". Siellä on aina ensinnäkin selostus tapahtumasta, ja sitten analyysi syistä. Yksi erittäin yleinen ja usein toistuva lause on "Kuljettajan asenne liikenneturvallisuuteen oli piittaamaton".
Veikkaan että jossain vaiheessa päädyt sinäkin tuolle palstalle. Toivon todellakin että onnistut tappamaan vain itsesi etkä yhtään viatonta sivullista.
Oman auton tarve muuten ei ole sinulle ehdoton. Jos olisi, et vaarantaisi ajo-oikeuttasi tuolla tavalla.
Tuli tuomio, nopeus 90km/h 40 km/h n alueella. Keskellä yötä ei muuta liikennettä.
Neljä kuukautta ajokieltoa ja 40 päiväsakkoa.
Liian vähän ajokieltoa. Neljä vuotta olisi ollut oikeudenmukainen.