Ei pidä erota!
Yhdessä ikuisesti
7100
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Onneksi tyypillisellä tuhnulla ei tätäkään riskiä ole.
Joo-o, kateeksi käy kun pitää roikkua liitossa asunnon takia. Ilmankos XO maistuu...
Vaikka sinä nyt olet vapaa kuin taivaan lintu niin muistathan että sen edellytys on maksaa oikeudesta oleskella minun läävä tiloissani 1265 e / kk. Capish?
Täältä tähän
Missä noin hurjat vuokrat ovat, ei ainakaan Helsingin kaupunginkämpissä! Ehkä joissain aivan uusissa ja todella isoissa.
Otetaanpa uudestaan.
Laskelmat ovat oikeansuuntaisia, vaikkakin järjettömän kova korko ihmetyttää. Tällä hetkellä realistinen korko on jossain 2,3 prosentin paikkeilla (marginaalin kanssa tietysti). Jotta jutussa mainittuun lukuun päästäisiin, pitäisi Liisan kokonaiskoron olla 4,8 prossan paikkeilla, eli marginaalin yli 3%-yks!
Mutta tässä ei nyt huomioida, miten tämän entisen perheen varakkuus kasvaa eron seurauksena! Ennen oli 300 000 euron kämppä tulossa, eron jälkeen kämppiä on tulossa kaksi, joiden yhteinen arvo noin puoli miljoonaa. Nyt.
Lapset kiittävät eroavia vanhempia. :)
Joopa joo. Jos äiti jää yksinhuoltajaksi, niin vuokrakämppä kutsuu. Ja jos ero johtui isukin elämäntavoista, vuokrakämppä (hyvässä tapauksessa) kutsuu sieläkin. Jos näin ei ole niin sitten uusioperheitä ja lisää tulevia perillisiä. Eli ei taida missään tapauksessa erolapset plussalle jäädä. Äläkä selitä että poikkeuksiakin on. Onhan niitä, mutta valtaosassa eroja jaettava vähenee/häviää.
Sehän riippuu toki ihmisestä, kuten kaikki yleensäkin. Fiksu ei siirry vuokra-asuntoon vaan omaan. Miksi toteat että vuokrakämppä kutsuu, kun tämäkin on vain ihmisestä kiinni?