Meille syntyy marraskuussa pienokainen ja isäntä haluaa kirkkoon kuuluvana tietenkin pitää ristiäiset.Itse en kirkkoon kuulu,mutta suostun ristiäisiin.Nyt isäntä sitten heitti ehdotuksen,että jos meidät vihittäisiin pienen ristiäisissä samalla. Itseäni kuitenkin askarruttaa,että onnistuuko vihkiminen kun en kirkkoon kuulu,täytyykö meidän käydä maistraatissa ennen ristiäisiä ja ilmoittaa sitten vain juhlissa suvulle,että näin on käynyt?Olisiko jollain asiasta enemmän tietoa?Iso kiitos jo etukäteen!:)
vihkiminen ja ristiäiset
5
339
Vastaukset
- tämä ehkä
Yksi mahdollisuus voisi olla se, että kävisitte maistraatissa vihillä. Siellä voisitte käyttää todistajia viran puolesta.
Ristiäistilaisuudessa teidän avioliittonne voitaisiin sitten siunata ja lapsi kastaa. Mielestäni tuo siunaus vai onko se avioliiton vahvistaminen onnistuisi, vaikka sinä et kuulukaan kirkkoon.
Kannattaa kysyä papilta.- serasina
Joo,näin minä vähän epäilinkin.Varmistetaan vielä asia :) Mutta kiitos sinulle :)
- Rouva O
Aiempi kirjoittaja on oikeassa. Kirkossa voidaan vihkiä vain pareja, jotka kumpikin kuuluvat kirkkoon. Muut vihkii maistraatti.
Tehän voisitte käydä maistraatissa vihillä kaikessa hiljaisuudessa koska tahansa, vaikka ennen lapsen syntymää (silloin ei tarvitsisi sitä hieman noloksi kerrottua isänselvitys-tilaisuutta lastenvalvojan luona).
Olisitte vaikka liitosta ihan hissukseen ristiäisiin asti, jolloin samassa tilaisuudessa olisikin myös avioliittonne siunaus. Tai sitten kerrotte avoimesti käyneenne vihillä, ja että juhla järjestetään ristiäisten yhteydessä.
Olisi varmasti tunteikas tilaisuus, lapsi liittyy kirkkoon ja kirkko siunaa myös vanhempien liiton.
Itsekään en kuulu kirkkoon, mutta mieheni toiveesta meidänkin avioliittomme on kirkossa siunattu. Ajattelen asian niin, että nykyisenä avioerojen aikana siunauksesta ei kyllä haittaakaan voi olla.- serasina
Tuokin ois aika hyvä ehdotus!Entä kun olen aikoinut ottaa miehen nimen omani jatkeeksi,miten onnistuu tuo "salassapito"?Haluaisin,että suvulle tämä tulisi täytenä yllätyksenä..:)
- kk.pp-mm
Kirkossa on mahdollisuus saada kirkkoon kuulumattomanakin siunaus, ellette sitten asu erityisen vanhoillisella seudulla ja kaikki papit sanovat ei.
Siunaus ei tietenkään ole sama asia kuin vihkiminen, mutta voi olla jopa koskettavampaakin kuin perinteinen vihkikaava. Kannattaa miettiä sitäkin vaihtoehtoa :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos4446446Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http1523781Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?992485Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit251959Moraaliköyhä S-ryhmä
S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko1211325Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741263- 671104
- 631075
Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te76990- 44983