vihkiminen ja ristiäiset

sinasera

Meille syntyy marraskuussa pienokainen ja isäntä haluaa kirkkoon kuuluvana tietenkin pitää ristiäiset.Itse en kirkkoon kuulu,mutta suostun ristiäisiin.Nyt isäntä sitten heitti ehdotuksen,että jos meidät vihittäisiin pienen ristiäisissä samalla. Itseäni kuitenkin askarruttaa,että onnistuuko vihkiminen kun en kirkkoon kuulu,täytyykö meidän käydä maistraatissa ennen ristiäisiä ja ilmoittaa sitten vain juhlissa suvulle,että näin on käynyt?Olisiko jollain asiasta enemmän tietoa?Iso kiitos jo etukäteen!:)

5

284

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tämä ehkä

      Yksi mahdollisuus voisi olla se, että kävisitte maistraatissa vihillä. Siellä voisitte käyttää todistajia viran puolesta.

      Ristiäistilaisuudessa teidän avioliittonne voitaisiin sitten siunata ja lapsi kastaa. Mielestäni tuo siunaus vai onko se avioliiton vahvistaminen onnistuisi, vaikka sinä et kuulukaan kirkkoon.

      Kannattaa kysyä papilta.

      • serasina

        Joo,näin minä vähän epäilinkin.Varmistetaan vielä asia :) Mutta kiitos sinulle :)


    • Rouva O

      Aiempi kirjoittaja on oikeassa. Kirkossa voidaan vihkiä vain pareja, jotka kumpikin kuuluvat kirkkoon. Muut vihkii maistraatti.

      Tehän voisitte käydä maistraatissa vihillä kaikessa hiljaisuudessa koska tahansa, vaikka ennen lapsen syntymää (silloin ei tarvitsisi sitä hieman noloksi kerrottua isänselvitys-tilaisuutta lastenvalvojan luona).

      Olisitte vaikka liitosta ihan hissukseen ristiäisiin asti, jolloin samassa tilaisuudessa olisikin myös avioliittonne siunaus. Tai sitten kerrotte avoimesti käyneenne vihillä, ja että juhla järjestetään ristiäisten yhteydessä.

      Olisi varmasti tunteikas tilaisuus, lapsi liittyy kirkkoon ja kirkko siunaa myös vanhempien liiton.

      Itsekään en kuulu kirkkoon, mutta mieheni toiveesta meidänkin avioliittomme on kirkossa siunattu. Ajattelen asian niin, että nykyisenä avioerojen aikana siunauksesta ei kyllä haittaakaan voi olla.

      • serasina

        Tuokin ois aika hyvä ehdotus!Entä kun olen aikoinut ottaa miehen nimen omani jatkeeksi,miten onnistuu tuo "salassapito"?Haluaisin,että suvulle tämä tulisi täytenä yllätyksenä..:)


    • kk.pp-mm

      Kirkossa on mahdollisuus saada kirkkoon kuulumattomanakin siunaus, ellette sitten asu erityisen vanhoillisella seudulla ja kaikki papit sanovat ei.

      Siunaus ei tietenkään ole sama asia kuin vihkiminen, mutta voi olla jopa koskettavampaakin kuin perinteinen vihkikaava. Kannattaa miettiä sitäkin vaihtoehtoa :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3139
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2495
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2136
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2045
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1952
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1584
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1560
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1253
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1168
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1083
    Aihe