Milloin matka kannattaa varata?

Hmm?

Olemme suunnitelleet lähtevämme ensi kesänä New Yorkiin kahdeksi viikoksi ja lentävämme sinne Finnairin suorilla lennoilla.
Milloin lennot ja hotelli olisi hyvä varata? Milloin yleensä on parhaat tarjoukset?

6

1015

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 19+20

      Lennot kannattaa varata 1-2 kuukautta ennen matkaa. Tietysti kannattaa seurata lentojen hintoja aikaisemminkin ja jos näkyy halpoja hintoja, niin varaa ne jo silloin. Sama varmaan koskee hotelleja. Ei niiden tarjousten ajankohtaa kukaan voi tietää etukäteen, paitsi jos tuntee jonkun Finnairin henkilökunnasta, joka työskentelee siellä mistä niistä päätetään.

    • NY/C

      Minä kehottaisin varaamaan 3-6 kk ennakkoon, paitsi jos haluaa odotella tarjouksia. Mutta tarjouksista ei koskaan voi olla varma, milloin niitä tulee, minkä hintaisia ja sopiiko ajankohdat itselle.

      Koska kesä on Nykissä sesonkiaikaa, kehottaisin varaamaan lennot ja hotellin niin aikaisin kuin mahdollista. Itse varasin syksyn matkalle liput jo tammikuussa, eikä ainakaan tällä aikaa ole liput halventuneet yhtään.

    • matkailija-x

      1-2 kk ennen matkaa halvimat paikat lennoille ovat jo menneet, etenkin kesämatkoille. Esimerkkinä Finnairin lennot heinäkuun puoliväli meno/heinäkuun loppu paluu, katsoin hintaa helmikuussa; n. 780 EUR (ostimme toisen lentoyhtiön liput, koska ne sai yli 200 EUR halvemmalla silloin). Ystävämme varasivat saoimilel päiville Finnairin liput huhtikuussa; 940 EUR, pari viikkoa sitten lennoille oli enää business-luokan lippuja jäljellä.

      Hotellin voi varata ensin sellaisesta varauspalvelusta (esim quickbookissa useimmat hotellit) tai hotellista suoraan niin että ne voi kuluitta perua. Lähempänä matkaa voi kytätä sitten rauhassa mahdollisia parempia tarjouksia (quickbook, hotelscombined, travelzoo, booking, priceline, hotwire yms).

      Heinäkuun lennot ovat kalliita, hotelleja saattaa saada kohtuullisen edullisesti varattua heinäkuulle (tosin ihan niin alhaalla hotellien hinnat eivät enää ole kuin pari vuotta sitten).

    • Itse varaisin 3-6 kk ennen ja jos lennätte Finnairin suoralla, niin tarkista hinta American Airlinesin sivuilta. Itse sain AA:n kautta lipun samaan koneeseen satasen halvemmalla kuin mitä Finnair pyysi.

      • mtaman

        Tänään sitten tippui AA:n suorien Chicagon lentojen hinnat 548 euroon syys-lokakuun lähdöissä, kun ne vielä eilen oli Finnairilla halvemmat. Eli joskus saattaa olla toisinkin päin, mutta harvemmin kait.
        Täytyy kiittää vaimoa joka vielä tähän päivään asti jahkaili lähtemistä, ja näin säästettiin noin 100 euroa kun liput ostin äsken AA:ta.


    • .........

      Esim ebookersin kautta matkat kannattaa varata hyvissä ajoin, 3-6 kk ennen matkaa, ainakin. Viime vuonna häämatkoja katsellessani hinta olikin yhdessä yössä noussut usean satasen, kun aikaa matkalle oli pari kk jäljellä. Hinta useimmiten nousee, mitä lähemmäs matkustusajankohta tulee...

      Matkoja varatessa kannattaa myös kokeilla eri viikonpäiviä, ja eri pituista matkaa. Meillä esim varasin ke-su matkan, joka oli tonnin halvempi kuin to-ma olisi ollut. Ja sama hotelli ja suorat lennot...

      Finnairilla ei ole mitään viime-hetken halpoja hintoja. New Yorkin matkat taitavat olla sieltä halutuimmasta päästä... Myöskään nettimatkatoimistot harvemmin harrastavat mitään halpoja äkkilähtöjä. Edulliset äkkilähtöhinnat koskevat useimmiten perinteisten matkatoimistojen etelänlomamatkoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      157
      7125
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      614
      2608
    3. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      48
      1878
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      114
      1451
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      90
      1335
    6. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      71
      1137
    7. Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain

      muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.
      Tuusniemi
      27
      1129
    8. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      63
      1103
    9. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      48
      1075
    10. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      69
      1017
    Aihe