Suomimedia ja oikeastaan muukin länsimedia yrittää aktiivisesti pitää Kreikan mellakoita ja ongelmia piilossa kansalta. Siis näitä valtavia mellakoita ja protesteja ei todellakaan näytetä uutislähetyksissä. Kreikka on laajasti, ja Ateena erityisesti, todellakin vaarallinen paikka turistille liikkua. Yrittäkää nyt ymmärtää missä jamassa tämä kyseinen EU:n musta aukko, Kreikka on. Sen talous on sössitty tieten tahtoen ja kaikkia EU-säännöstöjä vastaan, ja nyt muut euromaat yrittävät epätoivoisesti pelastaa uppoavaa laivaa lapioimalla sinne satoja miljardeja lainaeuroja, joiden takaisinmaksulle ei ole mitään olemassaolevaa validia mahdollisuutta.
http://www.youtube.com/watch?v=1FLz5EC9TCo
Jenkkitv-kanava CBCN:n footagea, Youtube-video.
Tätä ei turisti halua nähdä
21
645
Vastaukset
- turhaa pelottelua
Eilisiltana tuttavaperheen kanssa käytiin pitkä keskustelu asiasta jos toisesta.
Näytti weppikameralla parvekkeelta kuvaa kaupunkiin ja rannalle. Niin oli lokoisaa kuin kirkkopyhänä Suomessa.
Täällä on rauhallista mutta enempi kuolee ihmisiä väkivallan uhrina kuin lomakohteissa Kreikassa. - Jorgos A
2 viikkoa Naxoksella takana ja voi että oli ihanan rauhallista ja turvallista. Aivan turha väittää että Ateenan kaltaisia mellakoita olis pikku saarilla, ethän sä pistä Helsinkiä ja esim. Nuorgamia samalle viivalle?
- 6+7
"Siis näitä valtavia mellakoita ja protesteja ei todellakaan näytetä uutislähetyksissä."
Et näemmä katsonut Ylen uutislähetyksiä tänään lainkaan. - Nyt riitti.
Olimme juuri Santorinissa, enkä perheen kanssa mene enää. Ilmapiiri on hyvin vihamielinen.
- han_nes_vaan
Uhkailtiinko? Miten ilmapiiri oli vihamielinen? Ettei vaan oma käytös provosoinut tuohon?
- paha vika hoitaa
Vaihda levyä. Tympii nuo typerät aloituksesi. "olimme juuri" "tulinme eilen"
"ei koskaan enää" "ei ikinä" "viiminen kerta"
Miksi Santori. Pitikö saada 50 täyteen Kreikan saarta. - hippanpilipat
Joopa joo. Engelsmannit soittaa poskeensa ja läyryää, eivätkä ota mitään vastuuta asiasta vaikka jos asiaa tarkkaan tutkii niin koko talakoo on saannu alkunsa just sieltä kitystä. Ransut ja hätähelemutit haluaa rahansa pois ja akilleus heittää otysseusta kivelklää päähän. JA SUOMIPOIKA MAKSAA. Mitä vinettoa met koko euruupalla teemmä? Viekää nää stupidot siilinjärven standupkoomikot vaikka berliinin eläintarhaan ja muutenkin suksikoon v.ttuun koko paskaroikka kaikkine leiti kääkköineen. Tv. Kyrppiintyny
- muualle
Ei Kreikkaan kannata mennä lomalle huijareiden ja kusettajien maahan.
Miksi tukea enää maata joka pääsi kusetuksella EUhun.
Menkää lomalle muihin maihin ja antakaa jorkoksen kärvistellä yksinään, kyllä se ylpeys siitä tasaantuu kun turismo lopettaa rahoituksen- kreikkaan
Kreikka ei päässyt kusetuksella EU:hun VAAN EMU:un (talous- ja rahaliitto).
Ennenkuin alkaa huutelemaan kannattaisi ottaa asioista selvää ;)
- että Kreikkaan vaan
No jopas pihlainen taas viisastelee. Huijareita on joka maassa. Niitä on näissä sivuston ylläpitäjissäkin.
- muualle
Kreikka otettiin EU:n jäseneksi, koska olivat "fiksanneet" valtion lukuja heille edulliseen suuntaan. Inflaatioa, budjetin alijäämä bruttokansantuotteesta, vaihtotaseen alimäämä bkt:ta olivat kaikki "fiksattuja" asioita ennenkuin Kreikka otettiin EU;n jäseneksi.
Sitten tuli euro ja tietenkin lisää huijattiin.
Veronmaksu on tuntematon käsite ja verojakiertävä on pelkästään fiksu, ei huijari koijari, kuten meillä.
Lahjonta ja korruptio on erittäin kovaa luokkaa.
Miten tällainen valtio voi jatkossa hoitaa asioitansa???
Vastaus on, ei mitenkään.
Menkäämme siis muualle Eurooppaan lomalle, ei Kreikkaan huijareiden maahan.- kreikkaan
Jälleen kerran, "fiksaus" ei tapahtunut Kreikan liittyessä EU:n jäseneksi, vaan liityttäessä EMU:n eli talous- ja rahaliittoon. Ottakaa selvää asioista ennenkuin nuppi punaisena huudatte täällä.
Kreikka on ollut EU:n jäsen jo vuodesta 1981, viisi vuotta ennen Espanjaa ja Portugalia.
Ja muutenkin puhut täyttä potaskaa ...muualle... Mene vain muualle ei sinua kukaan Kreikkaan haluaisikaan.
- Hellenic
Kreikka on ykkönen, kaikki sinne nauttimaan hyvästä ruuasta, huippurannoista lämpimästä sekä ystävällisistä ihmisistä.
- Kosilta tullut
Viikko sitten palattiin Kosilta. Lämmintä oli, mutta jotenkin tuli olo, että kovin tympeää oli kohtelu ja turisteilta koetetaan kyniä ravintoloissa ruuasta ja juomasta huippuhintoja varsin keskinkertaisesta sapuskasta ja jollei laskua tarkista kahteen kertaan, vielä siinäkin koetetaan kusettaa. Turkissa monia kertoja matkustelleena sanoisin, että siellä meitä on aina kohdeltu hyvin ja ihmisinä, palvelu pelaa eikä laskussa koskaan ole ollut virheitä. Miettisin kaksi kertaa lähdenkö lomalle Kreikkaan. Noista levottomuuksista sen verran, että ei mitään niihin viittaavaa ainakaan Kosilla ollut.
- olet surkea tapaus
Kosilta tullut kirjoitti:
Viikko sitten palattiin Kosilta. Lämmintä oli, mutta jotenkin tuli olo, että kovin tympeää oli kohtelu ja turisteilta koetetaan kyniä ravintoloissa ruuasta ja juomasta huippuhintoja varsin keskinkertaisesta sapuskasta ja jollei laskua tarkista kahteen kertaan, vielä siinäkin koetetaan kusettaa. Turkissa monia kertoja matkustelleena sanoisin, että siellä meitä on aina kohdeltu hyvin ja ihmisinä, palvelu pelaa eikä laskussa koskaan ole ollut virheitä. Miettisin kaksi kertaa lähdenkö lomalle Kreikkaan. Noista levottomuuksista sen verran, että ei mitään niihin viittaavaa ainakaan Kosilla ollut.
Kyllä sun tulemiset tietedään. Täys typerys koko monimerkki.
Sivistyneet kirjoittaa ketjun jatkoksi ja tosiasioita,eikä järjestä tällaisia typeriä välihyppyjä. - 1+1
Kosilta tullut kirjoitti:
Viikko sitten palattiin Kosilta. Lämmintä oli, mutta jotenkin tuli olo, että kovin tympeää oli kohtelu ja turisteilta koetetaan kyniä ravintoloissa ruuasta ja juomasta huippuhintoja varsin keskinkertaisesta sapuskasta ja jollei laskua tarkista kahteen kertaan, vielä siinäkin koetetaan kusettaa. Turkissa monia kertoja matkustelleena sanoisin, että siellä meitä on aina kohdeltu hyvin ja ihmisinä, palvelu pelaa eikä laskussa koskaan ole ollut virheitä. Miettisin kaksi kertaa lähdenkö lomalle Kreikkaan. Noista levottomuuksista sen verran, että ei mitään niihin viittaavaa ainakaan Kosilla ollut.
"... turisteilta koetetaan kyniä ravintoloissa ruuasta ja juomasta huippuhintoja..."
Minä totesin jo vuonna 2002, että tuoppi olutta Kosin sataman läheisissä siisteissä baareissa maksoi lähes poikkeuksetta 4 euroa, muutamassa vain 3,50. Neljä euroa pyydettiin myös rannalla isosta lasillisesta mehua. Hinnat olivat siis huomattavasti korkeammat kuin Suomessa tuohon aikaan.
Sen jälkeen en ole Kosille mennyt, eikä ole suunnitelmissa mennäkään. Maailmassa on muitakin saaria.
- jokin sinne vetää
Olihan täällä yksi järkeväkin. Hyvä Hellenic.
Politiikka ei kuulu matkailuun. Hyvät ruuat ja rannat kuuluu - muualle
Kyllä taloushuijarit kuuluu matkailuun. Toivottavasti kaikki tuo huijaritouhu
vaikuttaa oikein negatiivisesti Kreikan turismiin.
Eihän "sotaa" käyvään maahan kannata mennä, kuka siellä uskaltaa liikkua?
Mennään muualle lomalle... Tehän täällä nuppi punasena huudatte.
Älkää puolustako huijareita.- kreikkaan
En muuten huutele, latelen sulle tosiasioita joista sulla ei ole hajuakaan, kun et missään koskaan matkaile/ole matkaillut.
Kreikassa ei ole "sota", pikkasen Ateenan keskustassa Syntagma-aukiolla on tunteet pinnassa... ja sitä ei ole muualla.
Huijareita en puolusta, en vain ole niihin Kreikassa matkaillessani törmännyt kuin muutaman kerran. Tyhmä ei ole se joka pyytää, vaan se joka antaa ...
- kreikan suomalainen
asun kreikassa ja olis kiva tietää missäs päin täällä sota on,kun suomessa noin hyvin tiedetään ja täällä ei.ja kyl tollasta urpoo saa vähän huijatakin missä maassa tahansa,voihan sitä sit aina mennä muualle...
- näin taas meillä
haha, peukkuja sulle. kyllä aina "naapurin" asiat tiedetään paremmin ku omat. pitäsivät nyt vaa huolen omistaan, ettei tartteis miettiä oliko se ruoho sittenkää vihreämpää aidan toisella puolella. ihmiset herätkää hei! ihme spekulointia ku ei oo ees tietoo asiasta muutku mitä media syöttää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k512274Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖261117Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut82992Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11914Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt55902- 68883
Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me127867Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu10783vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22783Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49759