Mikä vikana?

P01k414

Hei! Olen 14-v poika ja mul ois pikku onkelma.

Eli mä sain mun mummolta sellasen LP-soittimen jossa on vahvistin ite soittimes ja radio. Kun laittaa radion päälle se kuuluu oikein hyvin ja kovaa kaiuttimista (pioneer) mutta kun kuuntelin esim hurriganesin ja eppu normaalin älpeit vaikka ne on naarmuttomii ja uusia niin karmeen hiljaa alle puolet siitä mikä radiossa taas. Onko neulassa vikaa vai pitääkö koko äänirasia uusia?

7

226

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • räppipaska

      Sää oot vikana, ei tolloset nuoret kuuntele mitää 70/80 lukuu vaan räppiihänte kuuntelette mp3 soittimilla

    • miettijä.
    • P01k414

      Ei ole tuollainen... Neula ei puutu...

    • Ray Dio

      Onko siinä jossain sellainen kytkin, jossa lukee jotain CARTRIDGE, MM,MC?

      Onhan neulavarsi ehjä? Eli se piikki, joka tulee esiin rasian pohjasta, pitäisi EDESTÄ katsoen osoittaa suoraan alaspäin. Kannattaa ihan levyjen pilaamisen välttämiseksi ainakin säätää neulavoima ("neulapaino") oikeaksi. Jos se yleensä on säädettävissä, halvoissa yhdistelmissä ei aina ole. Periaate on, että ensin laitetaan neulavoima asentoon 0, sitten tasapainotetaan varsi, sitten asetetaan neulavoima ja antskating. Tuntematta soitinta, 2 g voisi olla käyttökelpoinen perusarvo neulapainolle. Jos äänirasian mallin saat selville, googlaa nuo tiedot.

      Tuo äänitasojen ero ei välttämättä ole vika vaan ominaisuus, joka johtuu osittain siitä, että nykyään radioiden äänitasot ajetaan kompressoituina rajoitinta vasten, jotta ne kuulostaisivat mahdollisimman voimakkailta. Samalla äänenlaatu menee päin p.ersettä.

      • Ray Dio

        Korjaan: asetetaan neulavoima ja antiskating.


    • toteaja.

      tähänkin olisi helpompi antaa neuvoja, jos olisi rohkeasti kerrottu ko. laitteen tiedot (merkki & malli)

      • Ray Dio

        Tuo on kyllä NIIN totta. Kirjoittelin kuitenkin yleisiä neuvoja, joita kannattaa tsekata.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7553
    2. 105
      5553
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5037
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      139
      4426
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3150
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      49
      2823
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2759
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2387
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2344
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      1956
    Aihe