Harkitsen iPadin ostoa. Tarkoituksena on hankkia nimenomaan 3G-malli, koska aion käyttää laitetta myös paikoissa, joissa tiedän, ettei wlania ole saatavilla.
Käyttäisin iPadia ensisijaisesti osittaisena kannettavan tietokoneen korvaajana, koska tähän asti olen kantanut usein mukana raskasta 17,6-tuumaisella näytöllä varustettua kannettavaa, jonka olen onnistunut lisäksi ylikuumentamaan pari kertaa pahasti sylikäytön seurauksena.
Applen nettikaupassa iPad2:n 16GB-mallin hinta on 600e, ja humac tarjoaa 32GB:n iPad1:stä n. 450 eurolla. Opiskelijalle hintaero on merkittävä, ja kaksinkertaisesta tilasta tuskin olisi haittaa. Onko 2 kuitenkin niin paljon parempi malli ja järkevämpi ostos, ettei 1:stä kannata ostaa?
PS. Anteeksi jo etukäteen, jos tämä on väärä keskustelualue.
iPad vs. iPad 2
15
526
Vastaukset
- 1stMacFinn
Tuossa tilanteessa ehkä ottaisin tuon vanhan mallin. Vähän riippuu paikoista missä meinaat käyttää. Eikös se ollut niin, että iPad 2 tukee näitä Suomessa yleisempiä 900 MHz 3G-verkkoja ja iPad ei.
- Jose Santiago
Kiitän vastauksesta. Perehdyttyäni laitteisiin tarkemmin olen myös kallistunut vahvasti 1:n puolelle, joten eiköhän se tilaukseen mene.
Hyvä kun muistutit tuosta, tulipahan nyt sitten tarkistettua vielä Soneran kartoista, ettei mitään ongelmaa pitäisi olla verkkojen kanssa ainakaan täällä, missä eniten laitetta käytän.
- käytössä2
Tarvikkeita, esim näppis
http://www.dealextreme.com/p/wireless-bluetooth-keyboard-with-folding-leather-case-for-ipad-black-55031?r=34774240 - liisuvaan
Siis mikä ero noilla 1ja 2 iPADILLA on? eikö ne kummatkin ole tarkoitettu internettiin liittää Suomessakin?
Ei tietotekniset laitteet ole välttämättä samanlaisia, vaikka ne olisi tarkoitus "liittää" internettiin. Itse asiassa kyseiseen tarkoitukseen on valmistettu kymmeniä tuhansia erilaisia laitteita puhelimista järeisiin tornikoneisiin.
- 1stMacFinn
Ykkösversio on hitaammalla prosessorilla ja vähemmällä muistilla, kai. Olikos se niin, että iPad 1 ei tue Suomessa yleisiä 900 MHz 3G-verkkoa.
Molemmat toki toimivat 3G versiona. - tommosta kysyn
Onko kellään tetoo onks tos järkee:
http://hopeinenomena.net/viewtopic.php?f=93&t=180218 ?
käyttö olis lähinnä netin selailu, pelailu ja 3g pitäis löytyy mut ei sais maltaita maksaa.- 1stMacFinn
Minusta hinta on aika kaukana järkevästä, kun uuden saa 399 €, tosin ilman sitä 3G:tä. Tuo on kuitenkin kaksi sukupolvea nykyistä mallia perässä.
Muuten varmasti ihan toimiva peli.
- Armas Tanska
iPad3 sim on monta kertaa nopeampi surffata, kuin iPad2 sim.
Jos ei ole iPadia ennestään, niin kannattaa ottaa uusin versio.
Toinen subjektivinen toteamus: Jos sulla on iPhone, niin iPad ei tuo juuri mitään lisäarvoa asioiden hoitamiseen mobiilisti.- On eroa ja paljon
Itse asiassa ohjelmat on parempia, esim. pankkisovellus ja paljon helpompi käyttää ipadillä kuin mobiilissa.
Mobiili ja tablet versiot on eri esim. Sampossa.
- padapada
Onkohan IPAD 2 tablettien hinnat putoamassa piakkoin kilpailun lisääntyessä? Tässä nyt pähkäilen että ostaakko nyt vai kk päästä.
- 1stMacFinn
Tässä voi käydä niinkin, että iPadista tulee uusi, pienempi versio ja samalla iPad 2 katoaa myynnistä.
Vahvat huhut lupaavat esittelyä syyskuun alkuun/puoliväliin.
Päätä itse ostatko nyt. Hinnat ei juuri putoa. Kumpaa kannatatte
käytän lähinnä surffailuun wifillä ja pelailuun en muihin kumpi IPad 3 vai IPad 2- 1stMacFinn
Vaihtoehdot ovat iPad 2, iPad Mini ja iPad 4.
Itse ottaisin tuon nelosversion.
- lara156
moi olen ostamassa i padia mutta minkä laisen haluisin mahollisimman ison hinta sais olla mielellaan 0-700 euroa joten linkatkaa hyviä i padeja
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 833328
Nainen olet minun
Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli402726Sille ei voi enää mitään
Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.742296- 612278
Harmi jos ei enään nähdä
Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki512211Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun
mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??1102183Vau miten upea nainen!
Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.201977Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv201969- 621934
- 881701