Eli tilanne on tämä; verkossa on kolme tietokonetta liitettynä Telewell TW-EA-501 modeemiin. Kahdessa koneessa on Windows 7 home premium ja ne näkyvät toisillensa ja kaikki toimii hyvin. Kolmannessa koneessa on XP home ja sitä ei löydä kumpikaan Win 7:sta. Kaikissa on F-secure 2011 ja palomuureihin on tehty poikkeukset noudattaen Tekniikan maailmassa pari vuotta sitten ollutta ohjetta. Sallittu mikä tahansa IP-osoite ja all ip traffic. Tuo kyllä vähän arveluttaa että mistä tahansa. Tarkoittaako se kumminkin vain mistä tahansa lähiverkosta?
XP home ei näy
fordman
385
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
"Sallittu mikä tahansa IP-osoite ja all ip traffic."
Käytännössä sinulla ei ole minkäänlaista palomuuria...
Kannattaa rajata liikenne siihen lähiverkkoon, TW jakaa osoitteita muistaakseni alueelta 192.168.0.100 eteenpäin, tai sitten pistä koneille kiinteät IP:t tuon .100 alapuolelta.
Jos Telewell on oletusasetuksissa niin LAN-portit 3 ja 4 ovat siltaavassa tilassa, eli niissä porteissa oleva kone ei ole sisäverkossa.
Kiitoksia, nyt toimii. Tuon siltauksen kun muutti niin jo alkoi toimimaan. Aika jännä muuten että palomuurin asetus on tehty Tekniikan maailman ohjeen mukaan.