Muurasin saunaan ja muutamaan muuhun tilaan tiilipiipun ja tiiliseinän toisistaan irti niin että välissä on 10 mm palovillasuikale. Yritän löytää metallilistaa tämän liikuntasauman päälle, koska osa saumasta on kiukaan tuntumassa . Mistähän löytäisi listaa, jonka hinta ei olisi kympin paikkeilla metriltä? Näitä saumoja on kymmenkunta metriä.
Jos peitän pelkällä kittauksella, mikä olisi hyvä aine?
Jos peitän pelkällä kittauksella, mikä olisi hyvä aine?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Piipun puolelle 5 mm lista ja rappaat raon umpeen. (Poista villa 15 mm syvyydeltä) Sen jälkeen pintakäsittelet esim. antiikkilaastilla kiukaan taustan ja laatoituksen voi asentaa paikkoihin, joissa ei liian kuuma.
Tuo 10 mm syvä ja 5 mm leveä ura ohjaa liikuntasauman toimimaan uran pohjaa noudatellen rappauksessa. Näyttää kuitenkin kivalta suorien reunojen ansiosta. Ja halpa!
Kiitos vihjeestä, voisin täyttää sauman tuolla tavalla osittain listalla. Tosin jäi sanomatta, etten aikonut laittaa pintoihin rappausta. Maalaus oli suunnitelmissa mutta enpä taida tehdä sitäkään. Kiukaan alue on se varsinainen ongelma, kun kuuman kestävät kitit on eri värisiä kuin se tiivistemassa joka mulle sopisi muihin paikkoihin. Tavallinen silikoni kestää kyllä aika kovan kuumuuden mutta jotenkin epäilyttää. Pitänee selvittää saisiko sen listan pellistä kanttaamalla.