kuinka tehdä hallaa ikäville naapureille???

Ostettiin tontti ja ajatuksena tietysti rakentaa siihen asemakaavan mukaisesti. Naapurit eivät ajatuksesta tykänneetkään. Keskusteluilla yritettiin saada sopua asiaan ja joitain myönnytyksiäkin teimme naapurien suuntaan(mikä jo on aika paksua). Mutta niin vaan kävi, että naapurit valittivat tonttijaosta ja seuraavaksi varmaan myös rakennusluvasta. He eivät tule kuitenkaan voittamaan juttua, sillä kaikki on tehty säännösten jne. mukaan. Naapurit siis vaan haluavat tehdä kiusaa viivästyttämällä rakennusprojektia, josta meille tulee tietenkin lisäkustannuksia reippaasti. Jos jollakin olisi hyviä ideoita kuinka nyt tässä odotellessa tyhjällä tontilla (saattaa mennä jokunen vuosikin) voisi haitata noita naapureita niin otamme ilolla vastaan.
10521
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Tarinastasi jäi se osuus kokonaan pois, että mitähän naapurit sitten vastustivat? Koetko, että taustalla on rehellistä kiusaamista ja uuden vastustamista vai olisiko heillä jonkinlainen näkemys siitä, ettei terassianne kannata rakentaa suoraan heidän olkkarin ikkunan eteen?

Nykyisin talot ovat niin julmetun suuria ja täyttävät koko tonttitilan isoine ikkunoineen, että itseäni ahdistaa niitä katsella kuinka ne on kirveenvarsitontin perälle ahdettu ja vanha piha-alue on hävitetty puita myöten kokonaan. Ihmisillä ei ole silmää sille, miltä talo näyttää alueella ja eletään kuin pellossa ottamatta huomioon, että talo ihmisineen todellakin asettuu yhteisöön ja siinä yhteisössä pitäisi jaksaa olla etenkin lasten ilmestyessä maailmaan.

Mieti ihan hetki kannattaako muuttaa sellaisen naapuriksi,jonka kanssa et koe pärjääväsi? Teidän elämänne ei tuosta tule paremmaksi muuttumaan ja siinä, missä onnistut nyt naapuriasi kiusaamaan ja loukkaamaan jää hänen mieleensä. Jos naapurisi on nyt hankala, niin ilkeytesi voimalla hän muuttuu todella hankalaksi ja teillä on hyvässä lykyssä naapurihelvetti pystyssä muutamassa vuodessa. Oletko valmis silloin lähtemään vaiko elämään pienen stressin alaisena, joka pakottaa teidät olemaan lomat aina muualla, keksimään kovasti harrasteita vapaa-ajalle ja kokemaan, ettei koti oikein ole enää koti.

Äänestä
  • Niin taustalla ihan mainitsemaasi rehellistä kiusaamista ja uuden vastustamista. En suinkaan koe, etten pärjäisi ko. naapureiden eläessä lähellä. Ikävää, että naapurit lähtivät sotajalalle, sillä eivät tiedä kenelle ovat alkaneet ryppyilemään. Varmaa on, että naapurit tulevat maksamaan summan (rahalla tai muuten) jonka me olemme hävinneet tavalla tai toisella. Mutta sitä ennen pienikin kiusa on aina kiusa.

    Äänestä

Kyllä se rakennuslupa menee läpi jos se on sen paikkakunnan rakennusmääräysten mukainen.Naapureilla on oikeus valittaa mutta se ei vaikuta mitään muuta kuin vähän hidastaa rakentamista. Meillä on käynyt näin,olemme rakentaneet ja saatu luvat vähän myöhässä.Näitä meidänkin naapureita närästää vieläkin tämä mutta ei haittaa mitään kateelisia ihmisiä on joka puolella.

Äänestä
  • Kauan teillä meni valitusajan käsittelyssä?

    Äänestä

Meillä meni noin 1kk mutta meille annettiin kyllä lupa aloittaa pohjien teko.Olkaa yhteydessä raktarkastajaan.Tällä hetkellä on ruuhkaa jokapuolella ja nyt kun on vielä lomakuukausi. Meillä on nytkin yksi lupaasia naapureiden takia meneillään kun ovat valittaneet eivät kyllä nytkään mahda mitään.Tämmösiä ovat ilkeät ja kateelliset naapurit. Pitkää pinnaa vaan ei muukaan auta.

Äänestä

Ei sitä kiusaamista kannata jatkaa tahallaan.Olen aivan varma että kyllä naapureillakin palaa hihat siinä vaiheessa kun alatte rakentamaan, nimittäin se ei ole mitään hiljaista touhua.Ja teillä on toivottavasti lapsia monta ja vielä muutama koirakin jotka toivottavasti ovat räksyttävää sortti.Näin on meillä emme ole koskaan ajatelleet että miten voisi antaa takaisin kaikkia ilkeyttä se on tullut itsestää. Ja mites kun teillä ilmeisesti on iso suku.Kaikki vaan kylään ja yksi leikkaa nurmikkoa kauniina kesä lauantaina ja toinen lämmittää saunaa puilla jotka palaa tietenkin huonosti ja savutta pirusti Tämähän on aivan normaalia elämää eikös vaan.

Äänestä
  • kusipää olet ...

    Äänestä

  • Huh sentään, aikamoinen onnela näkyy olevan se monen ihannoima omakotitalo....Kaikenlaista porukkaa sitä onkin!

    Äänestä

Noh äläs muuta sano. Eikö sulla ole mitään neuvoa. Siis järkevää?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kypsät kirjoitti:

Ostettiin tontti ja ajatuksena tietysti rakentaa siihen asemakaavan mukaisesti. Naapurit eivät ajatuksesta tykänneetkään. Keskusteluilla yritettiin saada sopua asiaan ja joitain myönnytyksiäkin teimme naapurien suuntaan(mikä jo on aika paksua). Mutta niin vaan kävi, että naapurit valittivat tonttijaosta ja seuraavaksi varmaan myös rakennusluvasta. He eivät tule kuitenkaan voittamaan juttua, sillä kaikki on tehty säännösten jne. mukaan. Naapurit siis vaan haluavat tehdä kiusaa viivästyttämällä rakennusprojektia, josta meille tulee tietenkin lisäkustannuksia reippaasti. Jos jollakin olisi hyviä ideoita kuinka nyt tässä odotellessa tyhjällä tontilla (saattaa mennä jokunen vuosikin) voisi haitata noita naapureita niin otamme ilolla vastaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu