Kuinka pärjätä asuntokilpailussa?

Kertokaapas millä kikalla asunnon saaminen onnistuu täällä pk-seudulla? Olen tarjonnut 5-10% yli pyynnin tuloksetta. Silti joku muu on vienyt kämpän nenän edestä. Pitääkö katsoa sellaiisa kohteita, joista voi tarjota 15% yli pyynnin?

Hinnat nousevat koko ajan ja siksi haluaisin tehdä kaupat nopeasti. Vaan miten onnistuisin?

Pitääkö pyytää yksityisnäyttö, että olen "uskottavampi"? Norminäytöllähän hukkuu väentungokseen....
6118
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Pitää ensinnäkin olla uskottava ostaja, kokeneet välittäjäketut haistaa kilometrin päästä 'renkaanpotkijat'. Pyynti kannattaa tarjota vähintään. Välittäjän reagtiosta voi päätelllä heti menikö pahasti puihin ja on heti perään mahdollista korjata tarjousta ylös päin. Yleensä kaupat saa tehtyä pyynti + 10% hinnalla melko varmasti, joskin todella halutuissa kohteissa on maksettu jopa +20% yli pyynnin. Joskus onnistaa jopa pyyntihinnalla.

On totta että nyt pelataan nousevaan markkinaan ja silloin nopeat syövät hitaat. Itse lähtisin reilusti kysymään välittäjältä ns. varmaa hintaa millä kohde lähtee ja maksaisin sen.

Äänestä

edes puolta pyydetystä, mikäli aiot pysyä "vesirajan yläpuolella".

Äänestä
  • Jos näin olisi, niin sittenhän pysytään vuokralla, eli vesirajan alapuolella. Ei siellä pitkään kestä.

    Äänestä

Kannattaa seurata säännöllisesti kiinnostavia ilmoituksia. Kun sopiva kämppä osuu silmiin ei kannata jäädä odottelemaan, vaan heti soittoa välittäjälle. Hyvät kohteet myydään viikossa tai parissa. Parhaat myydään päivässä. Eli sulla ei ole aikaa miettiä tai jäädä odottelemaan mitään julkista näyttöä.

Äänestä
  • Parempia kohteita myydään ns. tiskin alta. Eli välittäjillä on asiakkaita, jolla on haku päällä tietyntyyppisistä ja -hintaisista asunnoista tietyltä alueelta. Kun tällainen on tulossa myyntiin, niin välittäjä, tottakai, järjestää ensimmäiseksi privaattinäytön ja kämppä saattaa vaihtaa omistajaa ennen kuin on ensimmäistäkään ilmoitusta laitettu lehteen.

    Mitä sitä turhaan mitään huutokauppoja/tinkikierroksia järjestämään, jos sekä ostaja että myyjä ovat selvillä realistisesta hintatasosta.

    Tuttuni onnistui taas nappaamaan itselleen asunnon, jonka omistaja oli vähän hissukka. Oli mennyt naimisiin ja jo käytännössä muuttanut morsmaikun kämppään. Oma osunto tyhjillään ja kaverini tämän bongasi ja otti omistajaan yhteyttä, teki tarjouksen, hoiti kaikki paperityöt. Sai kämpän näin ainakin 10 k€ halvemmalla kun ei tarvinnut alkaa kilpalaulantaan kenenkään toisen kanssa. Toisaalta myyjäkään ei ottanut takkiin, kun ei tarvinnut välityspalkkiota maksaa.

    Että aktiivisuus palkitaan. Kuumilla markkinoilla sunnuntainäytöillä jaetaan lähinnä pettymyksiä. Tulet kohteeseen 15 min näytön alkamisesta ja keittiön pöydällä jo allekirjoitetan papereita. Koettu on.

    Äänestä

Odota pari kuukautta, yleensa myyja itse ottaa n. 10.000 pois myyntihinnasta. Sen jalkeen voit aloittaa tinkaamisen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ensiasuntoa etsimäss kirjoitti:

Kertokaapas millä kikalla asunnon saaminen onnistuu täällä pk-seudulla? Olen tarjonnut 5-10% yli pyynnin tuloksetta. Silti joku muu on vienyt kämpän nenän edestä. Pitääkö katsoa sellaiisa kohteita, joista voi tarjota 15% yli pyynnin?

Hinnat nousevat koko ajan ja siksi haluaisin tehdä kaupat nopeasti. Vaan miten onnistuisin?

Pitääkö pyytää yksityisnäyttö, että olen "uskottavampi"? Norminäytöllähän hukkuu väentungokseen....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu