Muutto Skotlantiin.

Muuttolintunen

Heip!

Minulla on kaksi kissaa ja n. pakettiautollisen verran omaisuutta.
Ajatuksena olisi muuttaa Skotlantiin vuodenvaihteen jälkeen... Olisiko kenelläkään antaa vinkkejä mitä kautta tämä onnistuisi helpoiten? Tavaroiden, eläinten kuljetus..?
Vai pitäisikö tavaroista luopua ja muuttaa paikan päällä kalustettuun asuntoon (sitä en kovin mielelläni tee)?
Kuinka hintavaa touhusta tulisi?
Olen menossa käymään itse maassa tuossa ens kuun puolessavälin, vähän mallaamassa maisemia.

Olisin ERITTÄIN kiitollinen vastauksista!

2

615

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kiinnostunut1

      minäkin olisin kiinnostunut tästä, tietäisikö joku?

    • Heartbeat Yorks

      Jos jaksat ajaa niin Eurotunnelin kautta pääsee. Lautta ja poltoainekulut ovat kuitenkin suht korkeat ja aikaa menee.

      Kuriireja/postia voi kayttaa mutta maksaa 110 euroa per 30 kg. Laatikoita on parikymmenta niin hintaa alkaa kertya.

      Jos muutat vuokralle, hyvin kalustettu asunto on hyva vaihtoehto sen sijaa etta raahaat Euroopan lapi tavaraa joka ei valttamatta istu hyvin uuteen asuntoon.

      Itse olen muuttanut maata jo kolme kertaa. Viimeksi tyonantaja maksoi muuttamisen mutta jos joutuisin itse muuttamaan, todennakoisesti aloittaisin alusta.

      Laske paljonko tavaroidesi arvo on. Jos tulos on pari tuhatta niin vaiva ja kulut alkavat olla kohtuuttomat. Huomaa myos etta sateisella pikkusaarella tavara on halpaa.

      Itse yritan muuttaa pois Emmerdalen maisemista Yorkshiressa. Omistan taalla talon (7 huonetta) ja vaihtaisin sen mielellani tavalliseen omakotitaloon Suomessa (ei kaupungissa).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi teki aloitteen?

      😃 häh
      Ikävä
      109
      4246
    2. Onko kaivattusi ulkoisesti

      paremman vai huonomman näköinen kuin exäsi? 🪤
      Ikävä
      78
      3476
    3. Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?

      Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?
      Ikävä
      80
      3302
    4. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      24
      3209
    5. Just alkoi ottamaan päähän

      Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk
      Ikävä
      22
      3162
    6. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      72
      2906
    7. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      45
      2780
    8. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      62
      2743
    9. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      85
      2549
    10. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      33
      2384
    Aihe