Hiekat: EverClean - mutta mikä niistä?

hiekottaja11

Ostin kokeeksi pari laatikkoa EverCleania ja se tuntuu toimivan meillä paremmin kuin muut kokeillut hiekat, joita on ollut laidasta laitaan (ja pelletit kans). Noita EverCleaneja vaan on tosi montaa laatua
- Less Track (hajustamaton ja hajustettu, isommat rakeet)
- Multiple Cat (enemmän hajunsyöjäaineita, hajustettu)
- Extra Strenght (hajustamaton ja hajustettu, tää on mun käsittääkseni se ns. perusmalli näistä)
- MultiGrains (mukana silikakiteitä, hajustamaton)
- Lavender (laventelintuoksuinen)
- Cedar (mukana puuta jossain muodossa)

Meillä oli kokeilussa hajustettu Less Track, mutta se kulkeutui samaan malliin kuin muutkin. Seuraava boksi oli MultiGrainsia, toimii hyvin.

Seuraavaksi aattelin kokeilla ehkä MultipleCatsia (vaikka meillä onkin vain yksi kissa :D), mutta jos siinä on eniten hajunsyöjäaineita niin luulis sen olevan tehokkainta?

Eli EverCleanin käyttäjät, minkä olette valinneet noista ja miksi? Käyttökokemuksia saa myös jakaa :)

6

3766

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hiekkoja

      Itse en enään huoli Ever Cleania, sen hinta-laatusuhde on minusta varsin huono. Mutta jos haluat käyttää juuri sitä, niin oikeastaan vain kokeilemalla löytyy se teille sopivin.

      Mikrohiekat kulkeutuu aina, niiden teho perustuu hyvään imukykyyn ja se jää helposti tassuihin kiinni sekä hienojakoisena karvoihin. Tosin minusta mikrohiekka on ihan ehdoton kulkeutumisestaan huolimatta. Tällä kissamäärällä muilla hiekoilla tulisi älyttömän kalliiksi.

      Joissakin Ever Cleanin hiekoissa on todella vahva tuoksu ja siksi en meille sellaista halua. Jotkut kissat karttaa vahvoja hajuja ja jättää hiekan käyttämättä tai alkaa käydä vain pahimmassa pakossa. Se taas helposti johtaa ongelmiin pissavaivojen muodossa.

      Monen kissan omistajana yksi tärkeä pointti hiekan valinnassa on paakkujen koko ja timakkuus. Jos hiekkaan tulee isot paakut ja ne vielä hajoaa helposti, se kuluttaa hiekkaa enemmän. Yhden kissan kanssa varmaan voi tinkiä monestakin asiasta mikä useamman kissan kanssa olisi ehdotonta.

    • kaks kattii

      Käytin Extra Strengthiä silloin kun käytin. Mutta kuten edellinenkin sanoi, hinta-laatusuhde ei ole kohdallaan, ja se sai vaihtamaan. Yhtä hyviä, jos ei parempia, on esim. merkit Extreme Classic, Classy Cat, Golden Grey. Kilohinta on noin puolet alempi.

    • hiekottaja11

      Hmm, pitäisi sitten ehkä vielä kokeilla tuota Golden Greytä. Paljon kehuttuja Extreme Classicia ja OdourBusteria kokeilin kyllä. OdourBuster toimii mukavasti muutaman viikon, mutta sen jälkeen hiekkaa saa olla sihtailemassa jo useasti ja muruja löytyy vaikka kuinka (meillä on astetta innokkaampi kaivuri). Extreme Classicin uusi versio ei oikein tunnu toimivan meillä. Haju ei ole paha, mutta jonkunmoinen kuitenkin - olen lukenut muilta vähän samanlaisia kokemuksia. Olen itsekin todella hämmästynyt, että nuo hyvin kehutut hiekat eivät toimi meillä kuten muilla tuntuvat toimivan. Voisiko olla jotain yksilökohtaisia eroja tuotoksen koostumuksessa? :P En oikein keksi muuta syytä. Joka tapauksessa, EverClean on ollut selkeästi hajuttomampi kuin nuo muut kokeilemani. En ehdoin tahdoin halua maksaa kaksinkertaista hintaa tietenkään :D Joten ehkäpä vielä pistän kokeiluun GG:n.

      Hajusteettomuusasian olen ottanut huomioon ja suorastaan pitänyt kirjaa löytyneistä tuotoksista :D Määrä on ollut sama kuin hajustamattomilla, joten en usko, että hajuste saa kissaa karttamaan laatikkoa.

      Kiitos vastauksesta kummallekin! :)

    • niinhän se on

      Juu tuo Extreme Classicin uusittu versio ei ole miellyttänyt kaikkia. Itse huomasin sen pölyävän vähemmän, mutta paakkujen hajoavan helpommin. Olen käyttänyt siitä sekä hajustettua että hajustamatonta, eikä meillä hajustettukaan ole aiheuttanut laatikon karttamista. Mutta kissat on yksilöitä tässäkin suhteessa ja toiselle hajut ei haittaa kun toiselle ne on liian paha juttu. Osalle kissoista myös pölyäminen on se paha ja hiekka ei silloin sovi, varsinkaan jos laatikko on kannellinen.

      Hiekoissa on ollut laatuerojakin erien välillä ja joskus osuu huono erä omalle kohdalle. Mutta vain kokeilemalla se omaan talouteen sopiva löytyy. Sitten tietysti yksi tekijä on miten paljon kissat kaivaa ennen tarpeitaan. Yksi se, miten paljon hiekkaa laatikossa on ja minkä mallinen laatikko on.

      Eli kokeilemalla vaan se oma löytyy :)

    • satta

      Everclean parhainta hiekkaa. ei ole savimaista. kaikki missä on isompi raekoko on hyviä ja aivan sama
      mille tuoskuu jos kissa ei välitä, eikä välitä jos on tottunut. Jos haluat niin voit sekoittaa esim. isorakeista silikaatti hiekkaa niin hiekasta tulee paremmani kaivettavaa kissalle ja hinnan saat näin kokonaisuudessaa halvemmaksi. kokeile muitakin hiekkoja sekoitukseen, mutta vain noin yks kolmas osa muuta kuin evercleania, muuten evercleanin ominasiuus huononee. kokemusta on. olen kokeillu joskus muita hiekkoja ja nyt 2 vuotta käyttänyt ecercleania ja joskus sekoittanut muuta sekaan. paakkuuntuu hyvin .

      • ei aina noin

        Voi kun se ei ole noin yksinkertaista. Kaikki ei sovi kaikille, niin se vaan menee. Hiekan valinta riippuu monesta tekijästä, kissan turkin pituudesta, kissamäärästä, onko leikattuja vai ei, onko pentukissa vai aikuinen, missä laatikko sijaitsee, onko kissa tai omistaja pölyallergikko jne. jne. jne.

        Yleisesti parhaat hiekat on ns. mikrohiekkoja eli pienirakeisia, ne tekee kaikkein tiukimmat paakut - kulutus pienenee. Perushiekat eli isorakeiset on hyviä joillekin esim. sellaisille jotka ei kaivele niin kovin - paakut pysyy kasassa.

        Itselleni tärkeitä asioita on hiekan kulutus koska kissoja on useita. Kissojen vuoksi käytössä on mikrohiekka, koska sen kulutus on vähäisintä. Kun paakut pysyy kasassa, ei hiekka likaannu niin helposti. Mikrohiekalla vaan pitää olla oikea lapio, muovihärpäkkeet voi unohtaa. Pentukissoille pitää olla ensihiekkana paakkuntumatonta hiekkaa, ne kun tykkää maistella kaikkea kuin pienet lapset. Paakkuuntuva on silloin vaarallista, se kun tekee suolitukoksen helposti.

        Joku tykkää kissanhelmistä eli piimaahiekoista, mutta usealle kissalle tulevat turhan kalliiksi. Eikä kaikki kissat niistä tykkää, jolloin pissan panttaaminen voi alkaa ja aiheuttaa ongelmia. Sama juttu on käynyt monelle pellettiä suosivalle, ikävä kyllä usein vasta kun kissa on ensin alkanut oireilla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3402
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3222
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      127
      2850
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      46
      2579
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1973
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1860
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1646
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1525
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1340
    10. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      39
      1321
    Aihe