Eväät muutamaksi päiväksi

maku sikseen

Tarvitsisin muutamaksi päiväksi ruuan, jota voi kuljettaa mukana. Ruuan pitäisi olla ravitsevaa ja terveellistä (tarpeeksi proteiininia jne...). Sen pitäisi mahdollisimman paljon vastata bodarin ruokavaliota. Muona on kuljetettava selkärepussa, eikä sitä ole mahdollista säilyttää kylmässä tai lämmittää mikrossa tms. Sen pitäisi siis säilyä ja olla kuljetettavissa ja syötänä sellaisenaan.
Mitä siis pakata mukaan?

6

177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • travelling Man

      Kuivattua lihaa.

    • pähkinät

      Pähkinät. Maapähkinä (ei siis ole pähkinä) ja muut pavut. Maapähkinä on edullista, kaupasta kuin kaupasta maapähkinän sydämet reilu 3€/kg, erikoiskaupoista halvemmallakin. Sisältää paljon hyviä rasvoja.
      Voi syödä sellaisenaan.

      http://www.fineli.fi/food.php?foodid=378&lang=fi

    • Noilla mennään

      Onko mahdollisuus keittää? Kevyintä mukaan otettavaa ovat kuivaliha ja pähkinät, mutta en söisi pelkästään niitä. Jos voit keittää, niin kuivalihasta ja jostain kuivatusta valmispadasta saa ihan ok ruokaa. Jos et voi keittää, niin ns. koiranoksennuspusseja saa retkikaupoista. Ne voi syödä suoraankin.

    • PaavoXX
    • PaavoXX

      Viela kerran kun tuli nakojaan kahteen kertaan tuo sama :((
      http://en.kenko.com/shop/en-us/list/se/H2164

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe