Eväät muutamaksi päiväksi

maku sikseen

Tarvitsisin muutamaksi päiväksi ruuan, jota voi kuljettaa mukana. Ruuan pitäisi olla ravitsevaa ja terveellistä (tarpeeksi proteiininia jne...). Sen pitäisi mahdollisimman paljon vastata bodarin ruokavaliota. Muona on kuljetettava selkärepussa, eikä sitä ole mahdollista säilyttää kylmässä tai lämmittää mikrossa tms. Sen pitäisi siis säilyä ja olla kuljetettavissa ja syötänä sellaisenaan.
Mitä siis pakata mukaan?

6

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • travelling Man

      Kuivattua lihaa.

    • pähkinät

      Pähkinät. Maapähkinä (ei siis ole pähkinä) ja muut pavut. Maapähkinä on edullista, kaupasta kuin kaupasta maapähkinän sydämet reilu 3€/kg, erikoiskaupoista halvemmallakin. Sisältää paljon hyviä rasvoja.
      Voi syödä sellaisenaan.

      http://www.fineli.fi/food.php?foodid=378&lang=fi

    • Noilla mennään

      Onko mahdollisuus keittää? Kevyintä mukaan otettavaa ovat kuivaliha ja pähkinät, mutta en söisi pelkästään niitä. Jos voit keittää, niin kuivalihasta ja jostain kuivatusta valmispadasta saa ihan ok ruokaa. Jos et voi keittää, niin ns. koiranoksennuspusseja saa retkikaupoista. Ne voi syödä suoraankin.

    • PaavoXX
    • PaavoXX

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      121
      1825
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1618
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      51
      1185
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      46
      1062
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      949
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      866
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      866
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      800
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      788
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      38
      787
    Aihe