Kävin muutama päivä sitten papa kokeessa ja gyne kaapi mestojen sen verran rajusti, että kokeen jälkeen tuli pientä veren vuotoa,ei siinä mitään kun se on kuulemma "normaalia" tuollaisen toimenpiteen jälkeen.
Aikaisemmin (eri gynellä) näytteenotto ei saattunu, pientä nipistystä vaan tuntui eikä verta tullut ollenkaan.
Nyt muutaman päivän jälkeen maha edelleen kipeä..ja yhdyntä sattui, jonka jälkeen tuli taas verta. Lääkäri ei kylläkään erikseen maininnut että pitäisi odottaa muutama päivä ennen kun seksin voi taas aloittaa.
Onko tämäkin nyt sitten normaalia, onko jollain muilla samoja kokemuksia?!?
Aikaisemmin (eri gynellä) näytteenotto ei saattunu, pientä nipistystä vaan tuntui eikä verta tullut ollenkaan.
Nyt muutaman päivän jälkeen maha edelleen kipeä..ja yhdyntä sattui, jonka jälkeen tuli taas verta. Lääkäri ei kylläkään erikseen maininnut että pitäisi odottaa muutama päivä ennen kun seksin voi taas aloittaa.
Onko tämäkin nyt sitten normaalia, onko jollain muilla samoja kokemuksia?!?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mulle kävi nyt samoin. Elikäs viime keskiviikkona kävin papassa ja aika ilkeesti kaapiminen nippaili tällä kertaa aikaisempiin verraten. Myös verta tuli jälkeenpäin pikkuisen ja alavatsassa oli ilkeä painontunne vielä seuraavana päivänäkin.
No eilis iltana oltiin yhdynnässä ja kun menin sen jälkeen alapesulle, niin miehen spermat valui verensekaisina pönttöön huuhdellessa. Laitoin yksi siteen ja siihen oli tullut yön aikana pikkuisen vaaleanpunaista limaa. Aamulla myös pyyhkiessä tuli paperiin vielä vaaleanpunaista.
Luulen kyllä, että saattaa olla normaalia, vaikkei muakaan mitenkään asiasta miten varoiteltu. Muistelen, et edellis kerralla harjoitettiin seksiä jo seuraavana päivänä papan jälkeen, mutta tällä kertaa limakalvot ei olleekaan vielä kunnolla toipuneet ja rikkoontuivat hankauksesta.
No pakkoko sitä seksiä on sitte heti harrastaa? Itsellä ei tulisi mieleenkään varmaan viikkoon papan jälkeen vaikka se nyt on hyvin pieni raapaisu mikä sieltä otetaan. Kuvottais ajatuskin siitä et siellä joku haava on ja silloin pitäis harrastella. Kolposkopian jälkeenkin kesti viikkoja ennen ku "kykenin" ja sähkösilmukkahoidon jälkeen menikin sitte kuukausia, olis saanu seuraavien kuukautisten jälkeen harrastaa mut en voinut kuvitellakaan kun otettiin kohdunkaulalta kuitenkin aika iso pala ja en voinut olla varma oliko se kunnolla parantunut.
Eihän papa-kokeesta mitään haavaa tule kohdunkaulalle. Siinä otetaan harjalla soluja talteen, ei raapaista mitään paloja.
On ihan normaalia, että papa-kokeen jälkeen limakalvoilta tihkuu verta, jos on herkät limakalvot. Itselläni näin on kylläkin käynyt vain kerran ja silloin kyseessä oli melko kovakouraisen tuntuinen naislääkäri. Lääkäreissä on eroja.