Mitä mieltä...

Meillä odotetaan tammivauvaa... pojalle ei ole keksitty mitään nimeä. mieheni kun on Jari ja poikani Tomi, eli kaikkein parhaat ovat varattuja...Ainahn voitte hyviä ehdotuksia antaa.

Jos tytön saamme, niin nimeksi tulee Mia Isabella. mitä mieltä olette siitä????
11473
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Mian osalta tulee hankaluus kirjoituksessa: toiset kirjoittavat Mia, toiset Miia, sama tilanne kuin Nealla.

Mieluummin panisin kaksitavuisen ja äänteellisestikin selvemmin erottuvan nimen. Ensimmäisenä tulee mieleen Mirja.

Isabella: miksi? Eihän se ole suomalainen nimi. Luo vähän hienostelun tuntua. Siihenkö pyritään?

Äänestä
  • Irmeli on paljon parempi nimi! Isäbellasta tulee mieleen isäukko, joka hakkasi päätäni seinään kun olin lapsi, nyyh. Siksi olen nyt tälläinen, ymmärtäkää!! Terveisin penaali!

    Äänestä

tosin saattais olla helpompi muoto Miia,mutta sinällään kiva nimi.Pojalle ehdottaisin vaikka Janne,Teemu tai Miro....tosin vaihtoehtoja ois vaikka kuinka paljon,kun ei tiedä yhtään mistä pidät.

Äänestä
  • Vaihtoehtojahan olisi: Miro, Piro, Siro, Kiro, Hiro, Liro, Niro ..

    Äänestä

  • pena3 kirjoitti:

    Vaihtoehtojahan olisi: Miro, Piro, Siro, Kiro, Hiro, Liro, Niro ..

    tietty pena on paras nimi!!

    Äänestä

  • pena3 kirjoitti:

    tietty pena on paras nimi!!

    Tuo kirjoittaja ei ole muuten oikea ja todellinen pena3, toisin kuin sitä edeltävä.

    Joku nähtävästi närkästyi pena3:n mielipiteestä ja ryhtyi kirjoittamaan hänen nimimerkillään. Sisältö ja siitä ilmenevä asiantuntemus kyllä paljastavat, milloin on kyseessä todellinen ja oikea pena3, kuten esimerkiksi nyt.

    Ei ole kovin älykästä tuollainen toisen nimimerkin käyttö.

    Joka tapauksessa tuo osoittaa, että pena3 on kirjoittanut painavaa tekstiä, joka on herättänyt mielipiteitä. Ehkäpä alkaa tulla järjestystä etunimirintamalle ja kaiken maailman kummallisuudet sieltä karsiutuvat vähitellen.

    Äänestä

Ensiks Mia on hyvä nimi ja anna olla ihan yhdellä i:llä, sitä kysytään joka tapaukses, oli sitten kahdella tai yhdellä...

Isabella ei ehkä omaan makuuni, mutta sopii hyvin Mian jatkoksi...

Pojalle ehdottelisin:
Jami (Jarista alku, Tomista loppu:)
Joni (onko liian samanlainen ku Tomi)
Juho (Ei ihan tavallinen niin kuin Juha)
Kimi (sama loppu ku Tomissa)
Miro (alkaa m-kirjaimella, jos siitä pidät)
Samu (Ei ihan tavallinen niin kuin Sami)
Tatu (alkaa T-kirjaimella niin kuin Tomi)
Topi (onko liian samanlainen ku Tomi)

Vaikea keksiä ku ei tiedä minkälainen pitäs olla, mutta tuossa oli nyt jotain...

Äänestä

tytöllä nätti nimi,mutta pojalle ehdotuksia
Joni Aleksi
Miro Oskari
Iiro Pekka
Sami Tuomas

Äänestä

Sami, Jyri, Pasi tai Riku

Äänestä

Roni Elmeri kävisi hyvin!!

Mia Isabella on kiva!

Äänestä
  • vilkas lapsi....
    Into Pekka sopisi hyvin.
    Tytön nimi on kiva.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Suski kirjoitti:

Meillä odotetaan tammivauvaa... pojalle ei ole keksitty mitään nimeä. mieheni kun on Jari ja poikani Tomi, eli kaikkein parhaat ovat varattuja...Ainahn voitte hyviä ehdotuksia antaa.

Jos tytön saamme, niin nimeksi tulee Mia Isabella. mitä mieltä olette siitä????

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu