TS: Asuntojen hinnat romahtavat

Eli huhtikuussa asuntokauppa kyykkäsi komeat 10% ja kesäkuussa ostolaita rysähti melkein historian pohjiin. Tämä tarkoittaa hintaromahdusta hahahaahahaha:D:D:D

http://www.taloussanomat.fi/asuminen/2011/06/30/mielenkiintoinen-notkahdus-asuntomarkkinoilla/20119205/139
211062
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Nytkö se mitä olet tuhnustellut jo 10 vuotta vihdoinkin tapahtuu? 3650 päivää olet jo odottanut, vihdoinkin olet oikeassa!

Äänestä
  • Kenelleköhän taas luulet puhelevasi. Tuollaisesta sokeasta raivoamisesta tulee mieleen velkamuuli, jolta pankki juuri vei pallitkin hahahaha..

    Äänestä

Ei helvata!! Romahdusuutisia tulee nyt joka tuutista. En edes uskalla ajatella tilannetta tulevaisuudessa: 1) ASP-porkkana poistuu 2) korot nousee jyrkästi 3) alijäämähyvitys on historiaa 4) uudisrakennuksia valmistuu ennätysmäärä 5) verot ja veroluontoiset maksut nousee 6) julkisen puolen leikkaukset alkavat 7) ikäluokat pienenevät

Miehet, julistan romahduksen virallisesti alkaneeksi.

Äänestä

Ostin juuri vuoden alussa hirveällä kuplahinnalla. Ostin myös vuosituhannen alussa hirveällä kuplahinnalla. Viiden vuoden päästä ostetaan vielä hirveämmällä kuplahinnalla, vuokrat saavuttavat jälleen kipurajan, asuntojen hinnat rommaavat kohta ja tulee kenties maailmanloppu.

Tosiasiassa ihmiset ostavat silloinkin asuntoja, koska perheen kanssa mieron tiellä asuminen ei välttämättä sovi nais- ja lapsiväelle.

Ja Tietäjä5:lle sanoisin, että vuokralainen kärsii nahoissaan noista maksuista eniten, koska ne ovat isännällä ja hän ottaa 10% katteen niiden päälle. Lisäksi kynnys ostaa oma kasvaa, joten kehotan lähtemään kaupoille heti, kun se on mahdollista. Siinä käy pian niin, että se etupenkin nörtti kerää potin, kun takapenkin piereskelijä hummaa kymmenen vuotta nörtin hankkiessa samaan aikaan oman asunnon.

Äänestä
  • Eli olet tehnyt jo kolme kardinaalimunausta. No zoukki zoukki... Mutta ei helvata nyt on pakko lähteä kyllä asuntokaupoille. Minä en halua olla mikään nörtti!

    Miksi isäntä ei laita saman tien 11% katetta tai vaikkapa 26%? Tai perkele, mitä sitä odottamaan kulujen nousua. Laitetaan saman tien vuokran korotusta 29%.

    Äänestä

Ilmeisesti hyvin jännä, koska se laukaisi välittömästi erinäisten hätäkakkatahojen suojarefleksit. Pyramidi natisee yhä kovempaa!

Äänestä
  • Vastahan se on 13 vuotta natissut ja huojunut. Ei vain rommaa ei. Luonnollisesti syynä se että tosiasiassa käytettävissä oleviin tuloihin suhteutettuna asunnot eivät ole sen kalliimpia kuin esim -80 luvulla tai 200 luvun alussa

    Äänestä

  • Vastahan kirjoitti:

    Vastahan se on 13 vuotta natissut ja huojunut. Ei vain rommaa ei. Luonnollisesti syynä se että tosiasiassa käytettävissä oleviin tuloihin suhteutettuna asunnot eivät ole sen kalliimpia kuin esim -80 luvulla tai 200 luvun alussa

    astahan se on 13 vuotta natissut ja huojunut. Ei vain rommaa ei. Luonnollisesti syynä se että tosiasiassa käytettävissä oleviin tuloihin suhteutettuna asunnot eivät ole sen kalliimpia kuin esim -80 luvulla tai 200 luvun alussa "

    Ja höpö höpö, lainasummat on tuplaantuneet 10v. se merkkaa jo jotakin.

    Äänestä

Siinähän ressukka kyttäät ja kyttäämään jäätkin!
Minä en ole myymässäkään, mutta huvittaa tämä "Asuntojen hinnat romahtavat" jutut, niitä on ollut niin kauan, kun muistan!
Eiköhän se ole parempi, kun te, jotka luulette asuntojen hintojen romahtavan, pysytte vaan siellä vukrakämpässä, kadetitte siellä niitä, joilla on ollut kanttia aikoinaan ostaa oma talo ja tontti!
Tietenkin se v....taa, ettei veri päässä kierrä, mutta kun teidänkin pitää jossain asua, niin asukaa vaan edelleen vuokralla, kyllä ne hinnat sitten joskus... jne...HAH HAH!!!

Äänestä
  • Lapsellista, niin lapsellista tämmöinen räkytys...

    Äänestä

  • hyökkää! Valmistautukaa NAURAMAAN!!!!!!!!!!!

    Äänestä

  • nurmijärveltä ? Siellä onkin hinnat olleet jo pitempään alamäessä.

    Äänestä

Ei asuntojen hinnat pääkaupunkiseudulla ainakaan laske mihinkään , niin kauan kuin kaikki landet tunkee tänne tietämättä itsekään miksi . Ja sit jäädään sossun luukulle ruikuttaan kun duunia ei olekkaan . Parempi pysyä landella , on ainakin halvempaa !!!

Äänestä
  • Ja saadaanhan me myydä OMAMME pois parempaan hintaan joskus !!!

    Äänestä

  • Palj jalk stadilaine kirjoitti:

    Ja saadaanhan me myydä OMAMME pois parempaan hintaan joskus !!!

    myy äkkiä jos jotain meinat saada, jenkkien lainat menossa kreikkalaisten kanssa samaan koriin eli huonoimpaan roskalainaluokkaan. mitippä mitä tästä seuraa? jenkkien talous himpun suurempi mitä rekkujen ja rekkujen lainojen joutuminen roskikseen ravistelee jo euroopan taloutta, mitä seuraa jenkkilainojen luokituksen tippumisesta. korkotaso tulee olemaan jotain aivan muuta, kuin mitä se on nyt

    Äänestä

Meni jo, myöhästyit siis taas...

"Huhtikuussa asuntokauppojen määrissä oli lievä, noin 10 prosentin notkahdus edelliseen vuoteen verrattuna, mutta toukokuussa tilanne korjaantui. "

Äänestä
  • Hahaha..

    Äänestä

mennessäni nykyiseen työpaikkaani 15v. siellä oli kaveri joka suunnitteli asunnon ostoa kun vuokrakämppä oli myyty.mutta sanoi odottavansa vielä vähän aikaa että hinnat laskee.tähtäimessä oli 40-50 neliön rivari.silloin tällä seudulla ko.asunnot n.200000mk.tänä keväänä kaveri ei jaksanut enää odottaa ja osti 44 neliöö hintaan 76000€ minä ostin silloin ja oon jo vuosia asunut omassa,ei siis pankin.

vasta tuli Suomen pankin katsaus että toukokuussa asuntolainoja nostettiin ennätystahtiin eli taitaa kauppa käydä ja odottajat saa odottaa hamaan tulevaisuuteen.

Äänestä
  • Kun pitää jotain vuoden 2006 lainannoston kesätahtiakin kutsua "ennätykseksi". Olisi hypännyt myyntijunaan, kuten me fiksut, etkä jäänyt odottelemaan kaatuvien pankkien ja valtioiden uutistulvaa, joka ilman muuta vie kaikki ostajat mennessään.

    Äänestä

Eli nytkö kannattaa ostaa?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ei jummi! kirjoitti:

Eli huhtikuussa asuntokauppa kyykkäsi komeat 10% ja kesäkuussa ostolaita rysähti melkein historian pohjiin. Tämä tarkoittaa hintaromahdusta hahahaahahaha:D:D:D

http://www.taloussanomat.fi/asuminen/2011/06/30/mielenkiintoinen-notkahdus-asuntomarkkinoilla/20119205/139

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu