yli 2000 KM Oulu-Lappi-norja-ruotsi

oulun-ukko

Tuli 2010 vuonna lähettyä oulusta autolla ensin lappiin kalareisulle siellä narrailtiin taimentaa joista ja ajeltiin tuntureilla oli helevetin hyvät maisemat sitten aamulla lähärettiin norjaan siellä ajeltiin vuoristo teitä pitkin ja oli aivan uskomaton fiilis jää meren rannalla kävästiin käytiin satamassa hammer festissä siellä porot juoksivat pitkin kaupunki katuja/teitä lampaita oli vuoristo teillä ja illalla lährettiin takasin isän maalle suomeen kultaiseen mentiin yöksi lapissa sijaitsevaan vuokra mökkiin käytiin saunasa kalastettiin koko yö ja aamulla lährimme ajelemmaan ruottin maille haaparantaan käytin siellä ikean vieresä syömässä hampurilaiset ja ostamassa siitä ikean viereiseltä kioskista limukkaa/karamellejä ja lährettiin takasin ouluun muhokselle oli aivan uskomaton reissu hienoja näkö aloja vuoristo teillä kannattaa käydä norjassa hammer festisä ja lapisa matkailemassa suosittelen!! ja mitä teillä on omia kokemuksia norjasta/lapista ja lapin koskemattomasta luonnosta kertokkaas ny pojjat kala rissut ja luonto tarinat minulle!

1

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tana bro

      kalat saa parhaiten pakastealtaasta ja reissun pituudessakin nokitan reilun tuhannen kilometrin verran kun lähden suomenlahden rannalta enempää en viitsi/jaksa yhteen pötköön kirjoittaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      155
      2904
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      282
      2581
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      58
      1718
    4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      37
      1609
    5. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      38
      1520
    6. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1246
    7. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      108
      1173
    8. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      14
      1124
    9. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1063
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      337
      1018
    Aihe