Vähän arviointia sen suhteen, että minkä verran 2, kohtuullisesti kuluttavaa aikuista tarvitsisi päivää kohden Marmariksessa.
Eli loma muodostuu seuraavasti:
- osittain itse tehdään sapuskat (huoneisto)
- omatoimista liikkumista (bussit,veneet)
- päivällä vaikka kebabit
- kohtuuhintaisessa ravintolassa syönti iltaisin
- ei shoppailua!
- ei dokailua
No.Siinä se tais olla.
Rahaa saa tietysti menemään niin paljon kuin haluaa, mutta tää on meidän proggis.100 euroa luulis riittävän päivä budjetille - ja siinäkin jo vähän ylimääräistä.
Kertokaa te vinkkejä, jotka olette selvinneet pienemmälläkin budjetilla, kuin tää meidän.
100 e /per päivä / kahdelta?
12
571
Vastaukset
- ei voi olla totta
Meette sitten lomalle kokkailemaan, kun kaikkialla on vieri vieressä toinen toistaan parempia ravintoloita. Ja edullisia! No, kukin tavallaan.
- Jo lomaillut 2011
Perheen kanssa Marmariksessa 2 vkoa (2 aikuista ja teiniä) kesäkuussa. Asuttiin myös huoneistossa, jossa tehtiin aamiaiset. Budjettina oli n. 150;-/pvä/4 hlöä teineillä omaa rahaa kului alle 200,-. Rahat riittivät loistavasti. Kolme retkeä, jonkin verran shoppailua (koruja, aurinkolaseja, laukkuja, vaatteita, lounas illallinen aina ravintolassa hyvin syöden, lapset vetelivät jätskiä ja limpparia päivittäin).
Illallinen 4:lle 100 - 170 TLR, riippuen paljonko meni olutta ja jälkkäreitä. Edullisemminkin pärjää aivan varmasti!
Drinksut ovat kalliita 10 TLR - ylöspäin eli niihin uppoaa rahaa.
Rahaa jäikin vielä jonkin verran, ettei viimosia euroja koneessa kulutettu :)
Huippu paikka - ensi kesänä uudelleen!- 50 ja 2
Morjens! Tää on kyllä totta ruoka Marmariksesssa on kohtuullista, mutta juomat ovat kalliita. Valkoviini lasittain paikasta riippuen 6-7 liiraa, olut 3.5 - 5.00 liiraa ja bakardi 9 - 10 liiraa.
Vaatteita ja laukkuja saa halvalla jos jaksaa tinkiä. Meillä on mennyt tuo 100€ vuorokaudessa (2 aikuista). - tuija turkki
Mitä tarkoittaa TLR? Turkin liira on TR.
Drinksut yli 10 TR, mikäli syöt turistisyöttölöissä tai baarikadulla, Normibaarissa drinkit maksaa 5-7 TR.
Turha se on hotellissa kokkailla edes aamiaista, kun sen saa valmiina eteen parilla eurolla. - tuija turkki
50 ja 2 kirjoitti:
Morjens! Tää on kyllä totta ruoka Marmariksesssa on kohtuullista, mutta juomat ovat kalliita. Valkoviini lasittain paikasta riippuen 6-7 liiraa, olut 3.5 - 5.00 liiraa ja bakardi 9 - 10 liiraa.
Vaatteita ja laukkuja saa halvalla jos jaksaa tinkiä. Meillä on mennyt tuo 100€ vuorokaudessa (2 aikuista).Miten lasi valkoviiniä (2,5e), iso olut (2e) tai paukut (3-5e) on sinusta kalliita? Ilmaiseksiko pitäisi kaikki saada?
- Muhmet
tuija turkki kirjoitti:
Mitä tarkoittaa TLR? Turkin liira on TR.
Drinksut yli 10 TR, mikäli syöt turistisyöttölöissä tai baarikadulla, Normibaarissa drinkit maksaa 5-7 TR.
Turha se on hotellissa kokkailla edes aamiaista, kun sen saa valmiina eteen parilla eurolla.Jos tarkkoja ollaan, niin valuutta on TRY.. pilkkuahan voidaan n...ia ihan kuin paljon vain tulos on kuitenkin sama ;) . drinksut maksaa!
- TRY?
Muhmet kirjoitti:
Jos tarkkoja ollaan, niin valuutta on TRY.. pilkkuahan voidaan n...ia ihan kuin paljon vain tulos on kuitenkin sama ;) . drinksut maksaa!
- this time
Jep.Kiitos kommenteista.
Huomennahan tää alkaa selviämään sitten paikan päällä :) - no, mielipiteeni
Eikö jokainen ota rahaa niin paljon että tietää sen riittävän, jos tulee jotain yllättävääkin.
Ei rahan käyttö oli siellä mikään standardi vaan jokainen käyttää mitä käyttää.
Tyhmä kysymys. - no-stupid
"Tyhmä kysymys"?
Joku sanoi, että tyhmiä kysymyksiä ei olekaan, on vain tyhmiä vastauksia ;)
Vaikka melkein onnistuit vastaamaan fiksusti, mutta kuitenkin...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial81656Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1281653Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2511179Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221078Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.1991038- 128929
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2866- 10845
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks48843Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29837