Kun palstallamme on selkeästi jakaantunut oma kannattajajoukko poikamaisille ja oma naisellisille lesboille, niin en malta olla tarkentamatta tilannetta vielä uudestaan (varmasti gallupoitu jo moneen kertaan).
Eli kummasta tykkäät enemmän
a) naisellisesta naisesta
b) poikamaisesta naisesta
Vaihtoehtoja on siis kertaa vain kaksi ja tämä tarkoittaa sitä, että vastauksesi kallistuu jompaan kumpaan suuntaan. Kumpaakin ei saa tällä kertaa valita.
Oma vastaukseni on b eli poikamaisista naisista.
Eli kummasta tykkäät enemmän
a) naisellisesta naisesta
b) poikamaisesta naisesta
Vaihtoehtoja on siis kertaa vain kaksi ja tämä tarkoittaa sitä, että vastauksesi kallistuu jompaan kumpaan suuntaan. Kumpaakin ei saa tällä kertaa valita.
Oma vastaukseni on b eli poikamaisista naisista.
Vastaukset 52
Vanhimmat
A naisellisista naisista
valintani olisi A koska ite olen aika poikamainen*
Valitsen A vaihtoehdon, koska olen itse vähän poikamainen.
Pohdiskelin tässä tarkemmin kysymystä ja vastaustani, ja päädyin siihen että myös poikamaiset tytöt saavat pääni kääntymään, mikä on ehkä vähän hassua koska olen itse poikamainen... tiedä häntä... Vastasin aiemmin vaihtoehdon A, mutta en olekkaan niin varma.. Uusin vastaukseni ja sanon tylsästi että riippuu ihmisestä.
Ääh.. sekavaa :o)
Valitsisin tietty tuon B:n;) Itse olen tälläinen hyvin "tyttömäinen":)
b) sopivasti poikamaiset
A:n
Voisi lisätä, että näin siksi, että ulkoinen olemus kuvastaa usein (ei aina!) aika paljon sitä minkälainen ihminen on sisimmältään.
Ja lisäänpähän vielä, että vaikken horoskooppeihin sinisilmäisesti uskokaan, niin hämmästyksekseni olen huomannut, että omaa ihastushistoriaa kun miettii, niin useimmat naiset joihin olen "tuntenut vetoa" (tai tunnen edelleen) ovat neitsyitä (siis horoskoopissa)! Itse olen myös maamerkki.
valitsen kanssa b poikamaiset, semmosen söpön sulosen poikamaiset. ite olen hiuksilta ainaki naisellinen, vaatetukselta en niin kovin.
Vastaukseni on ehdottamasti B!
Eihän tommoseen osaa vastata..
Nainenhan se tärkein asia on.
öö vastaampa silti hmm tuota tuota..
jos nyt on ihan pakko valita Vaan jompi kumpi, niin..
Perhana ei tästä tuu mitään. Luovutan puheenvuoroni seuraavalle.
sopivasti molempia, niin NAM :) (mulla on jo sellainen mixaus molempia ollut omana monta vuotta)
A luokan naiset ovat minun heiniäni. Ainakin olivat aikasemmin. Toisaalta nyt seurustelen ulkonäöltään hiukan poikamaisen naisen kanssa enkä vaihtaisi pois. Hmmph luonne kuitenkin ratkaisee..hän on luonteeltaan naisellisempi kuin itse olen. Itseasiassa olen tykännyt aina sellaisista tavallisista naisista, joita kadut on pullolaan ;)..
A) Jos vaihtoehdolla A ajetaan takaa tavallisennäköistä naista.
Olen tosin seurustellut sekä A että B vaihtoehdon kanssa. Itse näytin nuorempana vaihtoehdolta B tahallani, nyt näytän täysin vaihtoehdolta A:-)
Täytyy todeta, että se korvien väli on se ratkaiseva tekijä. Naisellinen nainen voi olla miehekäs luonne ja päinvastoin.
a) eli naisellinen
naiselliset naiset on mun makuuni
Nyt kyllä pisti mietityttämään se, että olet unohtanut gallupistasi androgyynit kokonaan ja se ei ole mikään bi-luokitus!eli molempia puolia löytyy joskus femmee joskus butchia ja kaikkea siltä väliltä...itse en siis ole kumpaakaan ääripäätä,enkä suostuisi olemaankaan.Luokitus siis:Lesbo androgyyni KIITOS!Ja tunnen monia jotka ovat samanlaisia kuin minä,ehkä aina nuo "termittelyt"ei ole ajantasalla... : /
..jätin nuo androt pois, koska halusin karkeasti tietää, kumpaan suuntaan mieltymykset on..;)
Valitsisin B:n, ehkä johtuen siitä että oon ite enemmän naisellinen. Tai jos naisellinen nyt tarkottaa pitkiä hiuksia ja muutenki naisellista ulkonäköä. Eriasia on tosiaan esim pukeutuminen ja luonne jne. Mut hauskaa huomata et enemmistö valitsis A:n. Olin jo varma et pitää näyttää ja suunnilleen olla poika jos haluaa ikinä ketään löytää. Olin väärässä, hienoa!=)
Aah, naiset ovat ihania, varsinkin naiselliset sellaiset :o)
Sporttinen saa olla, mutta jätkämäisiin en ole koskaan ihastunut.
Naisellisesta naisesta.
Huphuphup.. A.. juu, A. Naisistahan tykkään en miehistä. Vaikka on tuo B vaihtoehtokin ihan kiehtova. Enpä muuten osaakkaan vastata, olipas vaikea. Hitsi, tätä miettimään jään toviksi.
Tovi kului, tulin siihen lopputulokseen että en osaa sanoa. Riippuu henkilöstä, pääpaino on hieman muilla asioilla. Valitsen veikeän (vaikka valintatalossa en olekkaan mitään valitsemassa..). Hipsulihei, kuulemisiin. ;)
Viestini meni väärään kohtaan, vastasin siis emäkysymykseen, en kommentoida tahdo edelliseen. Ekskjuusmii.
nainen, jonka pään olen sekoittanut.
Pidän naisista enkä halua mitään miehen korviketta, joten vastaan A. :)
A, naiselliset naiset kääntävät pään. Mutta poikamaiset tulevat aina iskemään. Olen femme itsekin, ja toivottavasti löydän vielä toisen sellaisen :)
Vaihtoehdoista kohta A:n.Naiselliset,säteilevät,karismaattiset ja itsevarmat naiset kääntää pään ja vie jalat alta!
A elikkäs naisellisista naisista. Nyt vuosien myötä ovat hieman poikamaisetkin naiset alkaneet kääntämään päätäni.. Hmm. Mielenkiintoista :)
No kyllä A, jos on nyt juuri valittavava. Mutta olen kyllä langennut myös poikamaisiin haaveissani vuosien aikana :)Vaikka kuluneelta kuulostaa, se on se ihmisen persoona viimekädessä, joka ratkaisee.
Tyttömäinen, mutta en ole ihan täysin femme-ihmisiä. Naisen täytyy olla naisen näköinen, mutta hameissa ja meikeissä ei tarvi joka päivä kulkea. Luonnon kaunis, tyttömäinen tyttö. Jam!
Tietenkin naisellisista. Miehet ovat asia erikseen joten miksi olla heidän laisensa.
...naisellisten kannattajilla taitaa olla viehko enemmistö, niin ei varmaan vaikuta soraääneltä tuntea heikkoutta naisiin, ehdottomasti naisiin ja naisen näköisiin, jotka ovat hieman poikamaisia: b. Selkeä piirteet, ei söpöläinen, ei missityyppi, ei kohtalokas vamppi :D. Mutta kuten niin moni on jo sanonut, persoonallisuus lopulta ratkaisee.
a) naisellisista. Juu ei mitään miehen korvikkeita kiitos.
Ihan yks ja lysti.
aaaaan, eli naisellisen naisen valitsen.
Vastaan a.)
Mutta ei mitään vastaan poikamaisia naisiakaan.
Hmm...no ehkä naisellisen mielummin.Molemmista on kokemuksia.Mutta nythän oli siis kyse vain ja ainoastaan ulkonäöstä.
Silleen sopivasti poikamaiset vie jalat alta. Yks jo totaalisesti vienytkin :-)
A
Ehdoton A: naisellisista naisista.
b,olen itsekkin poikamainen,eihän semmosiin missityyppisiin naisellisiin naisiin uskaltaisi edes koskea!
Onko sinusta missityyppinen nainen naisellinen nainen?
Minusta missit eivät ole naisellisia naisia. He eivät ole luonnollisen naisellisia...
Ehkä luonnollinen kaunis naisellinen nainen olisi Audrey Hepburn.
Eroottisesti ja viettelevästi naisellinen nainen olis Marilyn.
esimerkiksi Merja Larivaara on naisellinen nainen... Kukas muu... Ketkäs muut?
Mutta missit eivät ole kyllä naisellisia ollenkaan. Heillä ei ole sillä tavoin naisellisia muotoja (tietty on, mutta ei sillei.. miten sen nyt selittäisi...)...
En minäkään missityyppin koskisi. Ei kiinnostaisi.
Mutta naisellinen nainen - jees! Kiinnostaa!
...tässä kiireen keskellä parahtaa ihastuksesta, että joku vielä muistaa mainita Audreyn. Häntä kauniimpaa en tiedä, niitä vanhoja filmejäkin vaivaudun katsoman vain hänen vuokseen. Katharine H on myös vaikuttava, mutta Audrey...
Joku Elizabeth Taylor jäisi aivan huomaamatta.
Totta puhuen, kyllä kaikenlainen kauneus on ok, oikeasti olen iloinen siitä, että he ovat kauniita, iloa monen silmälle, varmaan huomaisinkin heidät, jos kadulla tulisivat vastaan. Useimmat kauniitkaan eivät jostain kumman syystä vaan ole "sitä tyyppiä", joka väräyttää. Eikä Audreykaan sytytä mitään eroottista meikäläisellä, sulaa kauneuden palvontaa vain.
En voi sanoa, että katselisin tietyntyyppisiä naisia, siis joko naisellisia tai miehekkäitä. En tykkää sellaisista naisista, joilla naisellisuus tai miehekkyys on jotenkin ylikorostunutta. Kaikista tärkeintä on se, että näyttää just siltä kuin itse tykkää ja on sinut oman ulkonäkönsä kanssa. Mun mielestä itsevarmuus ja rohkeus ihmisessä on kaikista seksikkäintä!
Jos kerran toinen pitää valita, niin sitten naisellinen. Oikeasti olen havainnut tykkääväni eniten naisissa joiden luonteessa ja olemuksessa yhdistyy naisellisia ja poikamaisia piirteitä sopivassa suhteessa.
Veit sanat suustani! En voi sanoa, että tykkäisin just naisellisista tai poikamaisista...itsekin olen ulkonäöltäni enemmänkin naisellinen, mutta luonteessani on kyllä tosi miehekkääksi luonnehdittuja piirteitä, kuten esimerkiksi urasuuntautuneisuus ja kilpailuhenkisyys.
Valinta on hassu sana tässä yhteydessä, sillä nää jutut pelaa ehkä kuitenkin enemmän kemian tai energian tai minkä lie mystisen jin/yang-lain mukaan. Ei sitä voi koskaan etukäteen tietää minkä näköinen se ihminen on, jonka kanssa tuntuu palaset loksahtavan kohdalleen ja se salaperäinen tunne ja yhteys syntyy. Voihan sitä etukäteen aina maalailla että sellaiset ja sellaiset, mutta....no kuvittelen kai itse pitäväni enemmän poikamaisista naisista noin ulkoisesti, mutta nää jutut on niin liukuvia...en osaa määritellä itseäni, joten en lähde määrittelemään muitakaan. Rakkaus on se juttu ja se vain ON. Terveisiä vain ihanalle hylkeelle
..olen kanssasi tuosta valinnan "mahdottomuudesta" samaa mieltä, mutta tekaisin tämän gallupin ihan siitä johtuen, että täällä aina väitellään, että kumpi se lesbon pitää olla - poikamainen vai naisellinen..:D
Uskon faktoihin, ettei voi etukäteen tietää kehen todellisuudessa ihastuu. Voi yllättyä itsekin! Ja fakta on sekin, ettei se ulkonäkö niinkään, vaan se kokonaisuus..
Ja sekin vielä, että meissä kaikissa on molemmat puolet, feminiininen ja maskuliininen.
Ihan totta turiset..
Oikea lesbo valitsee naisellisen naisen.
..päättelet? Entä mikä on sitten se naisellinen lesbon kaveri?
Ja kuka sitten valitsee nuo poikamaiset lesbonaiset?
eli lopullinen totuus oli gallupista päätellen että naisellinen. Naisellisuus on siis valttia! Jeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
Kyllä minä naisellisesta tykkään kovasti.
A)
Olen itsekin naisellinen nainen.
Kohtuudella nykynaisellinen tokiinsa mutta sellainen perusnainen kuitennii.
Herranjestas, vähän aikaa olen poissa ja sillävälin palsta sekoaa... Mistä tänne näin paljon typyjä on yhtäkkiä eksyny...?:)
Mutta siihen valintaan... Vaikea juttu valita ehdottomasti jompi kumpi... mutta valitsen A:n eli naisellisen naisen. Sellainen kilo meikkiä ja lakkaa -naisellisuus ei kiehdo, vaan jos on typyllä sopivasti ehostusta, iloiset vaatteet, kampauksilla leikiteltävät kutrit sekä viehkeä ja pehmeä olemus, niin kyllä sisällä läikähtää...
Ehkä minua viehättää tietty "kaksosnäkö," kun itsekin olen A-tyyppiä.