Venäjälle ilman viisumia

ominluvin

Olen päättänyt käydä venäjällä ilman viisumia. Mistä kohtaa olisi järkevintä ylittää valtakunnanraja? Tarkoitus olisi käyttää maastoa hyväksi. Tässä olisi se hyvä puoli ettei tarvitsisi jonottaa tullissa, mutta jos huonosta paikasta yrittää yli voi joutua aika kauan mahallaan odottamaan tilaisuutta.

Jos tämä alkaa hyvin kulkea, olen päättänyt perustaa starttirahalla matkailuyrityksen. Tarjoan elämysmatkailua extreme-henkisille jännityksestä pitäville asiakkaille.

Venäjän rajavartijat eivät vissiin ole kovin vihaisia? antaa pari tupakkaa ja sitten antavat mennä, luulisin.

11

1521

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Käännyttävät....

      Ei siinä mitenkään käy, jos kiinni jäät. Kerrot vain hieman eksyneesi marjastusreissulla. Sitten ysvävälliset rajamiehet palauttavat sinut Suomeen.
      Varaat pikkutuokkosen pakastemarjoja mukaan uskottavuuden parantamiseksi.

    • ylirajan

      Miten olisi snorklaamalla Viipuriin tai ainahan voi yrittää jonkin pienen rajajärven snorlausta myöskin olisi lyhyempi matka sinne paratiisiin. Takaisin kyllä toimittavat jos kiinni saavat , epäilen ett' eivät kehtaa vaivautua suureti jäljittämään...

    • Marjaan vaan

      Mee polkupyörällä ja kerro olevasi tiedusteluretkellä. Jos eivät usko, että etsit marjoa, niin käy kuin sakalaispojalle viime suvena. Sai nauttia putkasta nelisen kuukautta.
      Kerro palstalla kokemukset.

      • Pietariin laivalla

        Pääsee ilman viisumia laillisesti,sinne kyllä pystyy häviämään ja vaikka Kamsatkalta pois.


    • yli 500 kertaa käyny

      Harva selväpäinen on keksinyt tuollaisen kuningasidean. Suosittelisin viisumivapaata laivamatkaa.Sit häviät porukasta ja alat oman seikkailun.Luulen et tulee äitiä ikävä kun oot Venäjällä täysin lainsuojattomana erilaisten jengien armoilla ja pahin on miliisi. Jos olet vaaleaihoinen niin saatat selvitäkin jonkun aikaa.Tunnen muutamia alkoholisoituneita suomalaiseläkeläisiä jotka asuvat Viipurissa. Olen itsekin kuskannut joskus niitä Suomeen pistäytymään ja nostamaan pankkiautomaatilta eläkkeen ja heti seuraavalla linja-autolla takas Viipuriin.

    • timolavi

      Ilman muuta "duty free"shopin luota. Voit samalla verestää vanhoja muistoja virtsaamalla sen edustalle. Ai nyt talosi yläkerta on valmiina ottamaan majoittujat vastaan.Mikalle annat pari lahjusta,kuten ennenkin.Onko kolffi otettu käyttöön?

    • Näin tekisin

      Kannattaa mennä Venäjälle Kiinan rajan kautta. Se on pitkä ja siinä on monta hyvää ylityskohtaa.

      • onnea matkaan

        Ei muuta kuin jerry kannu ja reppu selkään.Takasin tullessa toiseen käteen täysi jerrykannu, toiseen kaljalaatikko.Reppu täyteen vodkaa ja tupakkaa.


    • ryssäkaali

      No onnea yritykseen. Sinun tapauksessa sitä järkevintä kohtaa rajasta tuskin löytyy. Rajansa kaikella. Maastoa riittää mutta myös valvontaa varmaankin. Venäjän rajavartiat ovat erittäin kilttejä käräyttäessään luvattomat rajanylittäjät. Niin kilttejä, että antavat ilmaiset kyydit kuulusteluihin ja Siperiaan tai jos hyvin käy, niin hakattuna putkaan. Tupakat ylittäjiltä toki viedään.

      Eihän tullissa tarvitse jonottaa. Menee puomille vasta kun ei ole jonoa. :)

    • tässä_vastaus

      Pääset ilman ongelmia Valko-Venäjän Minskistä junalla Pietariin.
      Ei ole mitään tullikontrolleja eikä tarkasteta passeja eikä viisumeita eikä mitään, yö juna ja senkuin vedät unia ja heräät Pietarissa Venäjällä ilman että omistat viisumia Venäjälle.
      Toisethan käyneet Pietarista myös junalla Minskissä ilman Valko-Venäjän viisumia edestakaisin. Homma pelaa täysin ja mahdollisuus jäädä kiinni 0.000001% jos et vaan et törttöile kännissä etkä tappele ja ole miliisin kanssa tekemisissä.
      Siis pois tulo Venäjältä vaikeempaa jos et palaa takaisin Minskiin jos siulla on Valko-Venäjän viisumi vaan edelleen voimassa.

      Toivottavasti vastaus helpotti koska et kertonut mistä kohdin oli tarkoitus yrittää raja ilman viisumia !

      Näin helppoa on mennä Venäjälle ilman viisumia ja itse tehnyt tämän pari kertaa aivan Suomalaisena

    • joko_lähdit

      In train – no immigration control, but you have to show you passport to train stuff on departure. So, if you want enter country...

      Ei jaksa nyt kysellä mikä tämän päivän tilanne mutta ei tähän asti ole kysytty mitään senkuin vedät vaan unta kaaliin junassa.

      Valko-Venäjällä ja Venäjällä oma sopimus

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      65
      4444
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      98
      3697
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      108
      3331
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      21
      1896
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      68
      1883
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      87
      1129
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      88
      861
    8. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      49
      821
    9. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      105
      817
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      23
      774
    Aihe